Turystyka wytchnieniowa – co to takiego?

Czy planując wakacje także zaczynacie najpierw od terapii i turnusów? U nas jest to reguła od kilku lat… bo szkoda zmarnować WWR za lipiec i sierpień, bo najpierw zajęcia, turnusy bo babcie możemy odwiedzić w międzyczasie…

Planując odpoczynek i wakacje warto pomyśleć także o sobie 🙂 Coraz głośniej mówi się o potrzebach rodziców i opiekunów. Mamy organizacje, mamy kampanię społeczną Ważni i widoczni, której Autyzm po ludzku jest partnerem (więcej tutaj). Pojawiło się także nowe pojęcie turystyki wytchnieniowej. Cóż to takiego? Najkrócej mówiąc turystyka wytchnieniowa to odpoczynek dla opiekunów i turystyka dla OzN.

Najlepiej wytłumaczą to twórcy pojęcia oddaję głos Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej:

“Turystyka wytchnieniowa jest zupełnie nowym pojęciem, które dopiero zaczyna gościć w naszym słowniku, a definicja jest w trakcie tworzenia. Jednakże wiemy, czym jest wytchnienie. To krótki odpoczynek od codziennych obowiązków. Turystyka natomiast to najprościej mówiąc podróżowanie poza miejsce zamieszkania w różnym celu. Gdy zestawimy te dwa słowa w kontekście osób z niepełnosprawnościami mówiąc o turystyce wytchnieniowej mamy na myśli aktywizację osób z niepełnosprawnościami poprzez różne formy turystyki (podróżowanie, chodzenie po górach, pływanie, spływy kajakowe, pontonowe, narciarstwo, kolarstwo itp.).

Dlaczego turystyka wytchnieniowa jest ważna dla OzN? Dzięki tej formie otrzymują oni krótką przerwę od codziennej rehabilitacji i realizują swoje marzenia o „pełnosprawności”. Osoby te jednak nie mogłyby podróżować bez wsparcia swoich opiekunów_nek/asystentów_ntek. Podmioty członkowskie sieci chcą, aby turystyka wytchnieniowa rozwijała się i żeby OzN mogły korzystać z dowolnych form wytchnienia, ale także, żeby programy uwzględniały krótką przerwę właśnie dla opiekunów, którzy 24h na dobę sprawują opiekę nad osobami zależnymi.

Dlatego właśnie tworzone są programy, które uwzględniają nie tylko OzN ale całe ich rodziny i opiekunów. Turystyka wytchnieniowa ma pozytywny wpływ na rozwój psycho-ruchowy OzN i ich bliskich co potwierdzają wypowiedzi setek uczestników_czek biorących udział w organizowanych programach. O kilku z nich opowiemy w kolejnych postach. Podzielimy się również wnioskami po marcowym panelu eksperckim Rozwój usług turystycznych o charakterze wytchnieniowym.”

Więcej można przeczytać w artykule na serwisie Onet.

Wytchnieniowa lista Mudity

Stowarzyszenie Mudita udostępniło listę organizacji tworzących wyjazdy wytchnieniowe wrzucam ją tutaj, żeby nie przepadła w czeluści internetu. Jeśli nie w tym roku, to może w następnym się przyda 🙂 ja się nastawiam na wyjazd z Fundacją jesteśmy Ważni we wrześniu.

🔸Stowarzyszenie Mudita – turnusy wytchnieniowe (w tym roku nie ma już miejsc)

🔹Fundacja Jesteśmy Ważni – wyjazd terapeutyczno-wytchnieniowy dla rodziców osób z niepełnosprawnością “Odbuduj siebie” w maju i we wrześniu

🔸Fundacja Novis Plus – wyjazdy dla mam dzieci z niepełnosprawością, a także spotkania dla rodzin w Krakowie.

🔹Stowarzyszenie Oparcie – zorganizowało weekendowy wyjazd wytchnieniowy dla mam dzieci z niepełnosprawnościami w Trojmieście (warto sprawdzać ich działania).

🔸Fundacja Ładne Historie – projekt Łączą nas góry, czyli wycieczki w góry dla rodzin osób z niepełnosprawnością , a także 3-dniowe wyjazdy wytchnieniowe dla rodzin.

🔹TriVita – pobyty wytchnieniowe dla osób starszych oraz dorosłych z niepelnosprawnością lub chorobą przewlekłą.

🔸Wspólnoty i Osada Burego Misia – obozy dla dorosłych osób z niepełnosprawością intelektualną.

🔹Fundacja Prodeste – wyjazdy dla dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu oraz dla całych rodzin

🔹Drabina Jakubowa – turnusy rodzinne, wyjazdy i rekolekcje dla osób z niepełnosprawnością (z opieką/asystą) organizowane przez Zgromadzenie Zakonne Orionistów.

🔸Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ – kolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami #maliodkrywcy

🔸Active Therapy – turnusy aktywnej rehabilitacji dla osób z każdym rodzajem niepełnosprawności

🔹Fundacja Imago – realizuje projekt BAZA – Centrum Aktywności Outdoorowych dostosowanych do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnościami

🔸Fundacja Eisenhowera – rejsy żeglarskie oraz wyjazdy na narty ze wsparciem asystenckim dla dzieci, młodzieży i dorosłych z różnymi rodzajami niepelnosprawności.

🔹Fundacja Transgresja – wycieczki, wspólne wyjazdy, trekkingi czy spływy kajakowe dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi

🔸Accessible Poland Tours- Biuro Podróży Bez Barier dla osób z niepełnosprawnością (organizują dostosowane wycieczki i wczasy w Polsce i za granicą)

🔹Szerpowie Nadziei – inicjatywa, która umożliwia zdobycie Tatr osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami

🔸Marzenia bez Barier w Katalog Marzeń aktywności dostępne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami

Fundacja Anioły lubią żywioły

🔹Fundacja dla Gigantów – organizuje mnóstwo spotkań, warsztatów, wydarzeń dla mam, rodziców, opiekunów/ek osób z niepełnosprawościami w Warszawie

Warto również obserwować inicjatywę Ogólnopolska Sieć Turystyki Wytchnieniowej.