Polscy Spellersi – rozmowa z Mają Szymor

Mam niezwykły zaszczyt i przyjemność zaprosić na rozmowę w cyklu “Autyzm po ludzku zaprasza” naprawdę wyjątkową osobę: Maję Szymor. Spotkanie odbędzie się podczas live na FB 27.05.2024 o godz 18.

Maja Szymor dokonała wielu naprawdę niezwykłych rzeczy. Wspólnie z Marią Skrzypiec Sjoholm założyły ośrodek terapeutyczny, który jest bezpieczną przystanią dla dzieci ich rodziców, a także studentów, stażystów i terapeutów. Każdy czuje się tu jak w rodzinie. Zajęcia i terapia są naprawdę szyte na miarę. Panuje wspaniała atmosfera w zespole, która udziela się wszystkim odwiedzającym to miejsce.

Z Przystanią Szkraba jesteśmy związani od lat. Razem przeszliśmy przez terapię domową najstarszej dwójki, turnusy wakacyjne, TUS w ciągu roku, integrację sensoryczną, logopedię, diagnozy, a także szkolenia i grupę wparcia dla rodziców. (szczegóły w tym wpisie).

Co więcej Przystań Szkraba jest miejscem, w którym spotykają się właśnie polscy spellersi, czyli nastoletnie osoby niewerbalne i to właśnie za sprawą Mai Szymor. Terapeutka spotyka się z nimi od lat, organizuje spotkania i wyjazdy, wspiera ich rodziców.

Niedawno miał miejsce pokaz poruszającego filmu dokumentalnego “Spellers” podczas Przeglądu filmów o autyzmie Spektrum możliwości. Przegląd filmów zorganizowany został przez Stowarzyszenie “Dla autyzmu” i Kino “Wolność” w Grodzisku Mazowieckim. Głos zabrała także Maja Szymor, która na co dzień pracuje z polskimi Spellersami.

Niedawno miała miejsce premiera Listów do R. W Przystani Szkraba powstaje ich bliźniacza wersja z udziałem terapeutów rodziców i samorzeczników związanych z tym miejscem. Jest to publikacja pod tytułem: Spektrum-i co dalej?. Autorami listów są min. niewerbalni nastolatkowie – polscy spellersi, którzy spotykają się tu w ramach zajęć. Wśród nich jest Adam Siłkowski autor książki “Oczami autysty”.

Wokół komunikacji alternatywnej i osób niemówiących narosło wiele mitów i nieporozumień. Jednocześnie jest to temat ważny, aby lepiej to pokazać oddaję głos Stowarzyszeniu Unlock z Wrocławia, które od lat współpracuje z Przystanią Szkraba:

“Pani Maja Szymor wraz z całym Zespołem Przystań Szkraba Ośrodek Terapeutyczny, Poradnia wykonuje od wielu lat niezwykłą, niezmiernie wartościową i inspirującą pracę, wydobywając z “dna studni”, jak pisze w swojej książce Ido Kedar, niemówiące osoby w spektrum autyzmu. Oferuje im nieocenione wsparcie poprzez zapewnienie możliwości prawdziwej, autentycznej komunikacji, uwalniając tym samym ich niewypowiedziane myśli, dając im możliwość zabrania głosu. Dzięki temu diametralnie zmienia się życie tych ludzi i całych ich rodzin. Poprzez komunikację i możliwość wyrażenia swoich potrzeb, uczuć i myśli, człowiek odzyskuje swoje święte prawo do samostanowienia. Wielu podopiecznych Przystani Szkraba i inni “spellersi” mogą pokazać światu jak wspaniałymi, wartościowymi są ludźmi i jak wielki potencjał w nich drzemie. Dziękujemy Przystań Szkraba, za to, co robicie. Jesteście dla innych nieocenioną inspiracją.”

Serdecznie zapraszam na rozmowę na żywo 27.05 o godz 18 na Facebooku moim gościem będzie:

Maja Szymor Współzałożycielka Przystani Szkraba, absolwentka wydziału psychologii UW. Psycholog dziecięcy i terapeuta AAC z ponad 19 letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Wicedyrektor Poradni Przystań Szkraba. Jej pasją jest praca z dziećmi i młodzieżą z autyzmem. W Przystani współtworzy i superwizuje zespół terapeutów oraz prowadzi terapię najczęściej osób niemówiących z autyzmem. Uczestniczy także w procesach diagnostycznych w kierunku spektrum autyzmu w zespole Przystani Szkraba. Szkoli studentów i stażystów, czasem także nauczycieli – wprowadzając ich w świat osób z autyzmem. Uwielbiana przez dzieci, ceniona przez rodziców, a także pracowników.

Transmisja w wydarzeniu na Facebooku – link poniżej.