Informator dla rodziców po diagnozie spektrum autyzmu u dziecka
Informator został napisany przede wszystkim dla rodziców dzieci ze spektrum, szczególnie tych, którzy właśnie otrzymali diagnozę. Niezależnie od czasu jaki upłynął od diagnozy warto sprawdzić z jakich możliwości możemy skorzystać. Informator może służyć także osobom z otoczenia – rodzinie i znajomym. Publikacja może także być pomocna dla specjalistów, którzy chcą wesprzeć rodziców lub dla studentów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty.
Publikacja zawiera informacje o wsparciu jakie oferuje:
- system edukacji
- system orzeczniczy (orzeczenie o niepełnosprawności)
- pomoc społeczna
- organizacje pozarządowe
- ubezpieczenie zdrowotne NFZ
- a także:
- jak znaleźć wsparcie dla rodzica
- jak wybrać terapię i terapeutę
- jak wybrać placówkę
Jako matka trójki dzieci ze spektrum i doskonale znam dylematy, poczucie zagubienia w szalonym systemie wsparcia i wyzwania rodzica po diagnozie. Przechodziłam tą drogę przez urzędy i poradnie i instytucje wiele razy. Też kserowałam w kółko po nocach opinie, diagnozy, orzeczenia i wszelkie możliwe dokumenty. Przy trójce dzieci robię to wszystko po 3 razy na każdym etapie edukacji. Postanowiłam wykorzystać swoje doświadczenie.
Współpraca z Przystanią Szkraba
Pierwsza wersja Informatora powstała we współpracy z terapeutami z Ośrodka Przystań Szkraba. Publikacja jest bezpłatnie rozdawana rodzicom razem z diagnozą w tym Ośrodku od września 2020 roku.
Z Przystanią Szkraba łączą nas osobiste doświadczenia ponad 6 lat terapii trójki naszych dzieci. Razem przeszliśmy przez terapię domową najstarszej dwójki, turnusy wakacyjne, TUS w ciągu roku, integrację sensoryczną, logopedię, diagnozy, a także szkolenia i grupę wparcia dla rodziców. Jestem wdzięczna wszystkim terapeutom, z którymi mieliśmy styczność w tym czasie. Dziękuję również właścicielom za otwartość, serce i chęć pomocy rodzicom.
Podziękowanie
Nie byłoby tego Informatora, gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób. Jestem wdzięczna przede wszystkim mojemu mężowi za wspieranie moich pomysłów i pilnowanie dzieci w czasie mojego pisania. Dziękuję za wsparcie i cenne uwagi merytoryczne profesor Ewie Pisuli oraz terapeutom Przystani Szkraba: Mai Szymor, Marii Skrzypiec Sjoeholm, Mai Kłodzie Leszczyńskiej, Joannie Rudzkiej. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania przekazuję Magdalenie Pabich, która bezpłatnie dokonała redakcji językowej i korekty tekstu. Dziękuję wszystkim przyjaciołom, którzy wierzyli we mnie i w ten projekt, a których jest zbyt wielu, by wszystkich wymienić.
Informacje o ebooku:
- autorka: Agnieszka Sułkowska
- korekta: Magdalena Pabich
- konsultacje merytoryczne: mgr Maja Kłoda Leszczyńska, prof. Ewa Pisula, mgr Joanna Rudzka, mgr Maria Skrzypiec Sjoholm, mgr Maja Szymor
- okładka i projekt graficzny: Agnieszka Sułkowska
- ilość stron: 46
- plik pdf
- ISBN 978-83-966297-0-8
- materiał bezpłatny
Publikacja została objęta patronatem medialnym magazynu Integracja oraz portalu Niepełnosprawni.pl
Diagnoza spektrum autyzmu i co dalej?
- Jakie dokumenty orzeczenia i opinie należy załatwić i gdzie?
- Gdzie szukać terapii dla dziecka?
- Jakie instytucje oferują bezpłatną pomoc?
- Czy autyzm można wyleczyć?
- Gdzie szukać wsparcia dla siebie?
- Czy warto wyrobić dziecku orzeczenie o niepełnosprawności i legitymację?
- Na czym polega zbieranie 1% i na co można wykorzystać środki?
- Jaka terapia jest odpowiednia dla dziecka?
lista spraw do załatwienia i decyzji zdaje się nie mieć końca …
Jestem matką trójki dzieci ze spektrum i doskonale znam te dylematy, poczucie zagubienia w szalonym systemie wsparcia. Przechodziłam tą drogę przez urzędy i poradnie i instytucje wiele razy. Też kserowałam w kółko po nocach opinie, diagnozy, orzeczenia i wszelkie możliwe dokumenty. Przy trójce dzieci robię to wszystko po 3 razy.
Moje doświadczenia zebrałam w publikacji “Informator dla rodziców po diagnozie spektrum autyzmu u dziecka” dostępnej jako bezpłatny ebook.
Jeśli jesteś:
- rodzicem dziecka ze spektrum autyzmu, które właśnie dostało diagnozę
- osobą z otoczenia (rodzina, znajomi)
- specjalistą lub diagnostą pracującym z rodzicami dzieci w spektrum
- studentem
Ten informator jest dla Ciebie.
Publikacja jest bezpłatna i dostępna dla każdego – proszę jednak, aby nie przesyłać dalej pliku tylko link do tej strony.
Wypełnij formularz, zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny e-book. Link otrzymasz w mailu potwierdzającym zapis.
uwaga: Informator powstał w 2022 trwają pracę nad aktualizacją. Wydanie poprawione ukaże się jesienią.
(Wypełniając ten formularz, zamawiasz usługę Newslettera na warunkach określonych w Regulaminie oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych podanych w celu wysyłki Newslettera (raz w miesiącu) zawierającego informacje o nowościach na stronie i blogu zgodnie z zasadami określonymi w Polityce prywatności. Informator możesz zakupić, bez zapisywania się na newsletter. W celu zakupu skontaktuj się ze mną pod adresem email: autyzmpoludzku@gmail.com.)
A po lekturze koniecznie zajrzyj tutaj i jeśli możesz postaw mi kawę.
Chcesz wydrukować Informator w formacie zeszytowym A5 na domowej drukarce – sprawdź instrukcję.