Kampania Ważni i Widoczni

Miło mi ogłosić, że Autyzm po ludzku wspiera jako partner kampanię społeczną Ważni i Widoczni organizowaną przez Fundację Jesteśmy Ważni. Wszystkie działania zarówno kampanii jak i fundacji dotyczą wspierania rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością, w tym oczywiście spektrum autyzmu. (o mojej współpracy z Fundacją piszę tutaj). Od początku swojej działalności staram się na różne sposoby wspierać rodziców dzieci w spektrum autyzmu. Tematy podejmowane przez kampanię i fundację są mi bliskie i spójne z tym czym zajmuję się na co dzień: z moim doświadczeniem i z moimi działaniami. Całym sercem wspieram, więc cele i postulaty kampanii.

Celami Kampanii społecznej są min.:

  • edukacja społeczeństwa na temat indywidualnych potrzeb Rodziców i Opiekunów dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami;
  • wspieranie Rodziców i Opiekunów dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami w kryzysach emocjonalnych i psychicznych;
  • nagłośnienie problemów, z którymi borykają się Rodzice i Opiekunowie OzN;
  • budowa porozumienia między Rodzicami i Opiekunami OzN a specjalistami.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na mediach społecznościowych dedykowanych kampanii. Zapraszam do ich odwiedzenia.

We wspólne działania włącza się szereg organizacji oraz samorzecznicy. Aktualni Partnerzy kampanii to: Fundacja Jesteśmy Ważni, Autyzm po ludzku, Neuroatypowa, Fundacja JiM, Stowarzyszenie Mudita, Autypatryk, Fundacja Giganci, Niewidzialna matka – Agata Zimnoch, Stowarzyszenie Samorzecznicze Spektrum Neuroróżnorodności, Fundacja poMocna, Fundacja Kalejdoskop Autyzmu, PIMP MY MIND, Fundacja Jesteśmy Pod Ścianą, Inicjatywa „Nasz Rzecznik” – Zespół Praw Opiekunek/Opiekunów.

Osoby zainteresowane współpracą i współtworzeniem kampanii zapraszamy do kontaktu pod adresem: kampania@jestesmywazni.pl.

Działania w ramach kampanii

Webinar otwierający

W dzień kobiet 8.03.2024 odbył się pierwszy live w ramach kampanii społecznej Ważni i Widoczni, z udziałem Dominiki Hołówki, Agaty Zimnoch oraz moim, który poprowadziła Krystyna Rąbińska. Omawiamy w nim najważniejsze cele kampanii i planowane działania. Wyjaśniamy w kto i w jaki sposób może do nas dołączyć.

Webinar o dostępności

Kolejny webinar dotyczył tematu szeroko rozumianej dostępności. 22.03.2024 Dominika Hołówka rozmawiała z Olgą Ślepowrońską współzałożycielką Stowarzyszenia Mudita – szczegóły w wydarzeniu na FB.

Webinar na temat komunikacji z rodzicami/opiekunami

11.04.2024 odbył się pierwszy webinar na temat komunikacji poświęcony osobom z otoczenia. W rozmowie z Dominiką Hołówką, pomysłodawczynią kampanii i założycielką Fundacji Jesteśmy Ważni, zastanawiałyśmy się co tak naprawdę wspiera rodziców, a co nie. Zapraszam do obejrzenia tego niezwykłego spotkania. Padło wiele znaczących słów. Relacja poniżej.

Infografika

Infografika powstała na potrzeby webinaru, aby został po nim trwały ślad. Jest przygotowana do wydruku w formacie A4. Można pobierać drukować i korzystać. W jaki sposób? Zmęczeni tłumaczeniem rodzice mogą ją wręczyć osobom z otoczenia, przekazać terapeutom, specjalistom. Można także wywiesić tą grafikę na korytarzu placówki aby okazać wsparcie i zrozumienie rodzicom.

Wykład dla studentów medycyny

11.06.2024 odbyło się spotkanie ze studentami medycyny, które prowadziła wraz ze mną prezeska fundacji Dominika Hołówka. Na zaproszenie Olgi Pokorskiej, która prowadzi zajęcia z przedmiotu “Neuroróżnorodność w praktyce”. To wspaniale, że środowisko medyczne jest zainteresowane tą tematyką! Relacja poniżej.

Plakaty informacyjne

Przygotowane zostały plakaty A4 informujące o kampanii, które można pobierać, drukować i rozwieszać.

Zaproszenie do udziału w kampanii

Jesteś rodzicem dziecka z niepełnosprawnością? Opiekujesz się osobą z niepełnosprawnościami? Masz dość tego w jaki sposób system traktuje opiekunów i rodziców? Czujesz, że instytucje państwowe zawiodły i nie masz od nich wsparcia? Czujesz, że nikt z zewnątrz nie próbuje zrozumieć Ciebie oraz Twoich potrzeb? Masz za sobą bardzo trudne doświadczenia związane z zetknięciu się z systemem, urzędnikami i opieką zdrowotną?

Koniecznie podziel się swoją historią i pokaż światu jak ogromnie ciężko jest być opiekunem osoby z niepełnosprawnością!

W ramach kampanii “Ważni i potrzebni” pragniemy nagłośnić potrzeby opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych. Nigdzie nie porusza się tematu, że takie osoby to cisi bohaterowie, którzy zepchnięci na margines systemu, muszą każdego dnia walczyć o przetrwanie swoich dzieci oraz swoje. Dzieje się to często w warunkach skrajnej biedy, ogromnego stresu, kryzysu psychicznego, cierpienia, myśli samobójczych, bezradności i walki o każdy dzień życia swojego dziecka. Skoro Państwo nie wspiera tych osób, chcemy wziąć sprawy w swoje ręce i poruszyć ten temat tak głośno, aby dotarł nawet do najbardziej nieczułych i obojętnych serc ludzkich. Wierzymy, że szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko.

Dlatego zachęcamy Cię do podzielenia się swoją historią w ramach kampanii.

👉Historia powinna przedstawiać:

  • – krótki opis kim jesteś (imię, rodzic czy opiekun, kim I jak się opiekujesz),
  • – co najmniej jeden, najtrudniejszy dla Ciebie aspekt związany z opieką nad osobą niepełnosprawną,
  • – odnosić się do najtrudniejszych chwil lub chwili, którą pamiętasz np. (Problemy z urzędnikami, reakcją otoczenia etc),
  • – Co chcesz, żeby się zmieniło w kraju w zakresie wsparcia opiekunów?
  • – Co jest dla Ciebie obecnie największym wyzwaniem oraz trudnością?

Historie powinny zawierać max. do 15 zdań oraz zdjęcie Ciebie lub np. czegoś istotnego dla Twojej historii, może to być zdjęcie jakiegoś miejsca, symbolu/rzeczy, jeśli nie chcesz udzielać swojego wizerunku.

💥Historie będą publikowane na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Te historie, które będą mieć największy odzew, będą nagrodzone- szczegóły wkrótce.

📌Historie wysyłamy na adres mailowy: kampania@jestesmywazni.pl