

zdjęcie własne

uczestniczki spotkania, zdjęcie: biuro RPO
2 kwietnia 2025 r. z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zastępca RPO Adam Krzywoń spotkał się w Biurze RPO z samorzeczniczkami w spektrum autyzmu. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na potrzeby i trudności kobiet w spektrum autyzmu.
Relacja ze spotkania została zamieszczona na FB Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
W spotkaniu wzięły udział:
- Ewa Furgał z Fundacji Dziewczyny w spektrum, Członkini Rady Osób z Niepełnosprawnościami przy RPO
- Julia Kozakiewicz-Domżał, Dom Neurokultury
- Klaudia Lewandowska, Siostra w Spektrum
- Agnieszka Sułkowska, Autyzm po ludzku
- Aleksandra Wilińska z Klubu Świadomej Młodzieży przy fundacji Autism Team we Włocławku.
Biuro RPO było reprezentowane przez: Monikę Wiszyńską-Rakowską – Pełnomocniczkę RPO ds. praw osób z niepełnosprawnościami, Bartosza Cyrana – Głównego koordynatora ds. współpracy z partnerami społecznymi, Dorotę Beker z Zespołu ds. Równego Traktowania, Aleksandrę Antoniuk i Beatę Tokarz-Kamińską z Centrum Projektów Społecznych.
Szczegółowa relacja ze spotkania znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej RPO.
Na spotkaniu roboczym, spośród wielu postulatów wybrane zostały dwa: opieka medyczna oraz przemoc.
Wystąpienia samorzecznicze rozpoczęła Ewa Furgał od przedstawienia sytuacji zdrowotnej kobiet w spektrum i najczęstszych problemów. Zaproponowała opracowanie standardu minimum sensorycznego w gabinetach lekarskich i oznaczanie tych gabinetów tak, aby osoby w spektrum mogły je odnaleźć.
Wybrzmiał nasz wspólny postulat – konieczność zebrania specjalnych potrzeb osób autystycznych i dostosowań. Rozwiązań jest kilka: paszport medyczny osoby niepełnosprawnej, ankieta potrzeb sensorycznych wypełniana przy zbieraniu wywiadu medycznego, profil pacjenta w IKP uzupełniony o szczególne potrzeby i informacje.
Szczegóły proponowanych rozwiązań, a także skrót z mojego wystąpienia na temat Opieki ginekologicznej i okołoporodowej z punktu widzenia matki w spektrum autyzmu znajduje się we wpisie poniżej:
Klaudia Lewadnowska omówiła problem przemocy w miejscu pracy, podkreślając brak badań i danych na ten temat. Jej postulat dotyczący uwzględnienia hałasu ulicznego jako trudnego warunku pracy został przyjęty do dalszego opracowania.
Julia Kozakiewicz Domżał mówiła o przemocy wobec kobiet w spektrum autyzmu, jej przyczynach i proponowanych rozwiązaniach. Podkreśliła, że dostosowania wprowadzane dla osób bardziej wrażliwych przynoszą korzyści dla wszystkich.
Mocno wybrzmiała potrzeba podnoszenia świadomości na temat spektrum autyzmu wśród personelu medycznego, a także służb ratunkowych – policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe. Konieczna jest także powszechna edukacja antyprzemocowa oraz edukacja seksualna.
Szczegółowa relacja ze spotkania znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej RPO – Spotkanie ZRPO Adama Krzywonia z samorzeczniczkami z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
Serdecznie dziękuję za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tym spotkaniu. To dla mnie zaszczyt znaleźć się w tym gronie. Cieszę się, że głos kobiet w spektrum autyzmu mógł wybrzmieć i zostać wysłuchany. Mam nadzieję, że uda się przełożyć przedstawione postulaty na konkretne i realne rozwiązania, które przyczynią się do poprawy jakości życia kobiet i osób w spektrum a także osób z innymi niepełnosprawnościami.
Pierwszy raz wystąpiłam zupełnie oficjalnie w roli samorzeczniczki, więc dla mnie to bardzo ważny dzień 🙂 Swoją działalność rozpoczęłam 3 lata temu właśnie w dzień autyzmu 2.04.2022.
Sprawdź także
- Relacja ze spotkania w Biuletynie Informacji Publicznej RPO – Spotkanie ZRPO Adama Krzywonia z samorzeczniczkami z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
- Relację ze Zlotu Obrońców Praw Człowieka z okazji Dnia Praw Człowieka 10.12 – Prawa człowieka?
- Karta Praw Osób z Autyzmem
- 2.04.2023 – Dzień Świadomości i Akceptacji Autyzmu – dla kogo jest ten dzień?
- Dzień autyzmu 2.04.2024
Cykl “Rodzicu poznaj swoje prawa”: