Prawa człowieka?

Prawa człowieka

Co roku 10 grudnia obchodzimy Dzień Praw Człowieka. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka z 1948 roku.

Prawa człowieka wynikają z przyrodzonej człowiekowi godności, przysługują każdemu bez względu na, między innymi, rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, majątek. Nie można się ich zrzec. Są to

Prawa obywatelskie i polityczne 

  • prawo do życia,
  • wolność i bezpieczeństwo osobiste,
  • zakaz tortur,
  • wolność sumienia i wyznania,
  • wolność słowa,
  • prawo do sądu,
  • prawo do obywatelstwa,
  • prawo do prywatności,
  • prawo do wolnych wyborów,
  • wolność zgromadzeń i stowarzyszeń

Prawa w dziedzinie kultury obejmujące prawo udziału w życiu kulturalnym i korzystania z postępu naukowego, oraz ochronę praw autorskich. Każdy pracownik ma zagwarantowane kodeksem pracy prawo do wypoczynku i przerwy od pracy.

Rodzice i opiekunowie, którzy są ze swoimi dziećmi i podopiecznymi przez 24/7 nie mogą wyjść zagłosować, nie idą do lekarza, nie mówiąc o kulturze czy rozwoju osobistym…

“Czy wiesz, że w Polsce każdego dnia łamie się podstawowe prawa człowieka w grupie Rodziców i Opiekunów OzN, czyli prawo do wytchnienia? Większość takich Rodziców i Opiekunów musi być w stanie ciągłego czuwania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. I system nie ma na to rozwiązań. One nie istnieją w praktyce. Dostępność do promowanych programów Asystenta, czy opieki wytchnieniowej – jest znikomy i absolutnie niewystarczający.” pisze w opisie kampanii społecznej Ważni i widoczni Fundacja Jesteśmy Ważni. Celem kampanii jest nagłośnienie problemów tej grupy społecznej.

Czy nadal jestem człowiekiem?

Czy ja jako matka niepełnosprawnych dzieci nadal jestem człowiekiem? tak łatwo zatracić się w terapeutycznym pędzie, zapomnieć o sobie… Był taki moment, gdy zapytana o zainteresowania nie wiedziałam co powiedzieć, bo odłożyłam wszystko czym się zajmowałam przed dziećmi i rzuciłam się w wir załatwień i terapii. Jedyne książki i filmy, które czytałam i oglądałam to były te o autyzmie … poza tym nie starczało czasu i życia na nic innego…. żadnych pasji, zainteresowań, żadnego życia towarzyskiego. Nie potrafiłam powiedzieć czego słucham, co lubię. Na kino i teatr czy nawet wyjście do restauracji nie było ani czasu ani pieniędzy, gdyż większość środków finansowych pochłonęła terapia. Wakacje spędzaliśmy na turnusach lub u teściów…. Skończyło się wypaleniem rodzicielskim depresją, szpitalem, lekami …

Dopiero niedawno zrozumiałam, że to nie jest ani sprint ani maraton – to nie jest żaden wyścig z czasem z oczekiwaniami z rówieśnikami….to życie moje i moich dzieci…

Pomogła mi w tym książka Anny Judek “Od diagnozy do spokoju. Pierwsze kroki w neuroatypowej rzeczywistości” – recenzja poniżej:

Zlot obrońców praw człowieka ’24

fot. Nasz Rzecznik

Aby wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka odbył się Zlot obrońców praw człowieka, który organizowały wspólnie: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Tegoroczne aktywistyczne święto odbyło się 29-30 listopada, wpisując się w 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, Prawa Człowieka w Filmie.

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu jako członek zespołu ds. opiekunów Inicjatywy Nasz Rzecznik. Relacje ze wszystkich spotkań publikowane są na stornie Inicjatywy Nasz Rzecznik – tu Spotkanie Zespołu Praw Opiekunek 18 października 2024 r. z moim udziałem.

Zlot Obrońców to wielkie święto obrońców prawnych człowieka! Dobrze spotkać się na żywo w tak zacnym gronie osób, którym zależy. Wspaniale jest znać takie osoby, dla których prawa człowieka są oczywistością, które mają siłę i odwagę by o nie walczyć.

Wspaniale było także spotkać koleżanki z Fundacji Jesteśmy Ważni, które także pracują w zespołach: d.s. Opiekunów, d.s. osób z Osób z Niepełnosprawnościami i d.s. Zdrowia. Razem stanowiłyśmy liczną reprezentację – polecam relację na blogu Fundacji – Zlot obrończyń i obrońców praw człowieka ’24

Mam wrażenie, że w naszym kraju musimy przejść jeszcze długą drogę…tak wiele spraw jest nie załatwionych. Poruszane były kwestie granicy białoruskiej i ukraińskiej, mniejszości romskiej; problem osób niewspółpracujących w placówkach medycznych; sprawa dostępności żywności roślinnej w szkołach; niewydolny system alimentacji… W przyszłym roku Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej i z tej okazji każdy zespół przygotował postulaty ze swojej dziedziny. Chciałabym, aby rodzice i opiekunowie (a także inne grupy społeczne) nie musiały na ulicy domagać się swoich praw….

Tymczasem z okazji dnia osób z niepełnosprawnościami 3.12 odbył się protest w sprawie ustawy o asystencji osobistej…

Natomiast 5.12 odbył się Marsz Protestacyjny osób w kryzysie i z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz ich sojuszników, aby upominać się o godność i wsparcie. Relacja na portalu niepełnosprawni.pl

Nasz Rzecznik

Inicjatywa Nasz Rzecznik to koalicja organizacji społecznych, aktywistów i aktywistek, która współpracuje z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i broni praw każdej z osób i grup, na rzecz których działa. Razem z Rzecznikiem i Biurem RPO upominają się o poszanowanie praw obywatelskich i o systemowe rozwiązania dla osób i grup społecznych zagrożonych wykluczeniem, wzmacniając społeczeństwo obywatelskie, oddolne inicjatywy i działania.

Inicjatywa „Nasz Rzecznik” – tematyczne zespoły robocze

  • Zespół Edukacja Włączająca
  • Zespół Ochrona Środowiska/Klimat
  • Zespół Praw Kobiet
  • Zespół Praw Opiekunek/ów
  • Zespół Praw Osób LGBT+
  • Zespół Praw Osób z Niepełnosprawnościami
  • Zespół Sprawy Lokalne
  • Zespół Praw Osób Uchodźczych (ko
  • Zespół ds. Wolności Zrzeszania się
  • Zespół Zdrowie
  • Zespół d.s. Alimentacji

Rodzicu poznaj swoje prawa

W cyklu prawniczym Rodzicu poznaj swoje prawa możemy już przeczytać o:

a wkrótce będę pisać o prawie oświatowym, o ustawie za życiem.