Prawie wszystko o AAC

Październik to miesiąc szczególnie poświęcony AAC (Augumentative and Alternative Communication) czyli komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Z tej okazji w cyklu Autyzm po ludzku zaprasza, 29.10 o 18 odbędzie się spotkanie live na FB z pomysłodawczynią projektu TAK! dla AAC Martą Tołwińską. Szczegóły i linki we wpisie poniżej:

Podstawowe informacje

Skoro mamy miesiąc AAC przypominam, również wpis z najważniejszymi informacjami.

W praktyce

Jak wygląda AAC w praktyce? Nie zawsze jest łatwo. Droga nie zawsze jest prosta: trzeba uzbroić się w cierpliwość, niekiedy zmieniać metody komunikacji. Nikt nie powie, że będzie łatwo, ale każdy mówi, że warto! Wypowiedzi użytkowników AAC oraz ich rodziców zbiera Marta Tołwińska pomysłodawczyni akcji TAK dla AAC! zapraszam do odwiedzenia profilu FB projektu i przeczytania wzruszających historii.

Warto zajrzeć także na stronę Fundacji Niezwykli Ludzie, aby zobaczyć nagrania piszących podopiecznych fundacji i przeczytać wypowiedzi użytkowników AAC.

Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Zachęcam do obejrzenia filmów na temat osób niewerbalnych i ich życiowej, niełatwej drogi.

Film Unlocked

Na początek mała etiuda: film Odblokowani (UNLOCKED) o Ułatwionej Komunikacji. To tylko 7 minut. Film dostępny na YT na profilu Stowarzyszenia Unlock, które wytrwale szerzy AAC. Absolutnie poruszający dokument! Warto!

Film Spellers

Polecam znakomity amerykański dokument o dorosłych niewerbalnych osobach w spektrum autyzmu, które porozumiewają się poprzez pisanie. Film jest dostępny na YT. Polecam gorąco. Recenzja i linki poniżej:

Film Śubuk

Film produkcji polskiej oparty na faktach autentycznych. Pierwowzorem głównego bohatera jest dr Maciej Oksztulski i jego mama Danuta Oksztulska. Serdecznie polecam. Recenzja filmu poniżej:

Samorzecznicy- czyli Spellersi

Szczególnie cenny i unikalny jest głos osób niewerbalnych. Warto poznać kilku z nich i ich własną perspektywę z jakiej patrzą na świat:

  • Adam Siłkowski – polski nastolatek w spektrum autyzmu, autor książki “Oczami Autysty”, którą napisał w wieku 16 lat, strona Adama tutaj
  • Maciej Oksztulski –  niewerbalny autysta, doktor prawa, adiunkt i ceniony pracownik naukowy na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, więcej na stronie doktora tutaj
  • Naoki Higashida – niewerbalny autysta pochodzący z Japonii, w wieku 13 lat swoje przeżycia opisał w książce “Dlaczego podskakuję” wydanej także w języku polskim
  • Ido Kedar niewerbalny nastolatek, autor książki „Ido w krainie autyzmu”. Te krótkie eseje dostępne są także po polsku

Wypowiedzi niemówiących nastolatków z Przystani Szkraba zawiera także publikacja z listami do rodziców po diagnozie: “Spektrum i co dalej?”. Poniżej recenzja i link do pobrania:

Organizacje

Eksperci

Prowadzą najlepsze szkolenia i warsztaty praktyczne.

Logopedzi

Ośrodki terapeutyczne

  • Warszawa Przystań Szkraba Ośrodek diagnostyczno – terapeutyczny
  • Wrocław Unlock – ośrodek terapeutyczny, szkoła, stowarzyszenie
  • Kraków Fiklon Ośrodek diagnostyczno – terapeutyczny

Literatura

  • Bezpłatny e-book “PROSTY SPOSÓB NA AAC” – czyli komunikacja AAC od podstaw, do pobrania tutaj

Książki w języku polskim

  • Błeszyński, J.J. (red. 2008). Alternatywne i wspomagające metody komunikacji. Kraków: Oficyna Wydawnicza “Impuls”
  • Grycman M., Smyczek A. (red.) (2004). Wiem czego chcę! Z praktyki polskich użytkowników i terapeutów AAC. Kraków: Stowarzyszenie “Mówić bez Słów”
  • Tetzchner, S., Martinsen, H. (2002). Wprowadzenie do wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się. Warszawa: Stowarzyszenie “Mówić bez Słów”
  • Autyzm i AAC. Alternatywne i wspomagające sposoby porozumiewania się w edukacji osób z autyzmem Kaczmarek Beata Bogusława, Aneta Wojciechowska, Oficyna Wydawnicza „Impuls”
  • Porozumiewanie się z dziećmi ze złożonymi zaburzeniami komunikacji. Poradnik nie tylko dla rodziców, Grycman Magdalena
  • AAC dla każdego. Poradnik dla rodziców i terapeutów Magdalena Nosko-Goszczycka, Grupa Wydawnicza Harmonia
  • Razem uczymy się mówić – przewodnik dotyczący wspomagania rozwoju językowego dzieci dla opiekunów i nauczycieli przedszkolnych Elaine Weitzman i Janice Greenberg, Grupa Wydawnicza Harmonia
  • Metoda zachowań werbalnych. Jak uczyć dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi Barbera Lynch Mary Scolaris

Książki w języku angielskim

  • “Underestimated: An Autism Miracle” (Children’s Health Defense) (2021)- historia niewerbalnego nastolatka opowiedziana przez jego samego i jego ojca, poruszająca droga do wyjścia z “milczącego więzienia”, na jej podstawie powstał film Spellers
  • “The Spellers Guidebook: Practical Advice for Parents and Students”, Dawnmarie Gaivin (Author), Dana Johnson (Author), (2023) poradnik napisany przez terapeutki z filmu Spellers, założycielki Spellers Revolution

Projekt TAK! dla AAC