Projekt Tak! dla AAC

O AAC (Augumentative and Alternative Communication) czyli komunikacji wspomagającej i alternatywnej, mówi się coraz częściej. Jak sama nazwa wskazuje, AAC może być narzędziem wspomagającym do komunikacji w sytuacji, gdy trzeba wspomagać słabo rozwiniętą mowę, lub też narzędziem alternatywnym w przypadku, gdy mowa nie rozwija się wcale. W przypadku dzieci z diagnozą autyzmu problemy z mową i komunikacją występują dość często. Niestety wokół tematu AAC narosło wiele mitów, nieporozumień i błędnych przekonań. Tym bardziej potrzebne są akcje takie jak ta.

TAK! dla AAC

Trwa projekt #takdlaAAC zainicjowany przez Martę Tołwińską, neurologopedę i pedagoga specjalnego. Celem akcji jest edukacja i popularyzacja AAC, a także rozprawienie się z wieloma mitami jakie wokół narosły. Pomysłodawczyni zbiera historie użytkowników AAC, a także ich rodziców. Wypowiedzi ukazują się na FB na profilu TAK dla AAC oraz Gadamisię. Będą także zebrane w bezpłatnego e-booka. W publikacji głos zabiorą także eksperci, aby przedstawić swoją perspektywę.

Patronat

Od początku trwania akcji całym sercem jej kibicuję i wspieram jako partner. Temat jest mi bliski mimo iż moje dzieci mówią, ponieważ uważam, że komunikacja jest prawem człowieka. Nikt nie powinien być pozbawiony prawa głosu, wyboru, stanowienia o sobie.

Miło mi ogłosić, że publikacja “Tak! dla AAC” wejdzie w skład pakietu dla rodziców po diagnozie! Będzie także dostępna do pobrania na stronie Autyzm po ludzku.

Zgłoszenia

Wciąż można przesyłać swoje historie i doświadczenia związane z AAC. Wypowiedzi użytkowników, ich rodziców i specjalistów przyjmowane są pod adresem: projekt.takdlaaac@gmail.com. Szczegóły można znaleźć na profilu FB TAK dla AAC oraz w tym wpisie a także na grafikach zamieszczonych poniżej. Serdecznie zapraszam do udziału!

Więcej na temat AAC piszę w Informatorze oraz we wpisie poniżej: