Poznaj świat samorzeczników

“Zgaście niebieskie żarówki, które już dawno nie mają nic wspólnego z autyzmem. Zamiast tego poczytajcie dziś blogi samorzeczników w spektrum, obejrzyjcie ich filmy na YouTubie, kupcie pisane przez nich książki. Tak po prostu nas dziś posłuchajcie.”

Karolina Szarosen

W kwietniu miesiącu autyzmu (tak jak pisałam we wpisie poświęconym 2.04 ) warto posłuchać apelu Karoliny Szarosen Plewińskiej i poznać samorzeczników, czyli osoby które mówią same o sobie i działają na rzecz własnej grupy.

Można to zrobić na kilka sposobów. Zapraszam do przejrzenia spisów:

Zapraszam do świata kilku przedstawicieli dorosłych osób ze spektrum autyzmu. Nie mogło zabraknąć Karoliny autorki hasła. Cieszę się, że jest ona osobą znaną i odnoszącą sukcesy. Warto także zatrzymać się nad dwoma chłopakami, którzy są mniej popularni, ale nie miej warci uwagi.

Poznaj Tomka

Tomasz Szal – dorosły chłopak w spektrum autyzmu, którego pasją jest muzyka i śpiew. O sobie opowiada tak: “Śpiewam przeciwko depresji, pomóż mi być aktywnym. Śpiewam bo lubię dawać nadzieję innym, ale także opowiadać o sobie – człowieku w spektrum autyzmu: wrażliwym, autentycznym i pełnym doświadczeń, które składają się na moje życie w spektrum.” Tomek ma swój kanał na YT, gdzie można posłuchać piosenek autorskich i coverów, a także wywiadów z Tomkiem i poznać jego świat.

Poznałam Tomka i jego dzielną mamę podczas konferencji na temat spektrum autyzmu u dziewczyn na warszawskich Włochach (więcej tutaj). Jego występ chwyta za serce. Sytuacja dorosłych osób w spektrum autyzmu – szczególnie tych niesamodzielnych jest trudna. Ich rodzice wykonują ogromną pracę, aby po skończeniu szkoły ich dzieci były aktywne, mogły pracować, mieć swoje miejsce w świecie, a tymczasem im samym zaczyna brakować już sił i środków…. a także uznania i docenienia. Zapraszam więc do wsparcia Tomka poprzez zbiórkę na serwisie pomagam, a także przez podanie jej dalej 🙂

Poznaj Adama

Adam Siłkowski – niewerbalny nastolatek w spektrum autyzmu. Ogólnie jego funkcjonowanie można śmiało określić mianem głębokiego autyzmu, gdyż nie jest samodzielny, nie mówi, nie ma kontaktu wzrokowego, jest hiperaktywny i pochłonięty przez zachowania stereotypowe. Książkę tę stworzył samodzielnie, pisząc jednym palcem na tablecie i uchylając nam drzwi do swojego świata w wieku 15-16 lat. To naprawdę wyjątkowa okazja i głęboko poruszająca twórczość – wiersze i proza. Więcej informacji można znaleźć na stornie internetowej oraz FB.

Adam podczas pracy.

Poznaj Karolinę

Karolina Szarosen Plewińka – autorka komiksów z misją. Z wykształcenia grafik, z zamiłowania i pasji – ilustratorka. W wolnych chwilach pielęgnuje ogródek, chodzi na spacery po lesie i słucha śpiewu ptaków. Tak mówi o sobie: “Rysuję to, co mnie boli. To, co budzi mój sprzeciw. Rysuję, żeby walczyć o lepszy świat. I nie zamierzam przestać.” 22.04.24 premierę będzie miało zbiorcze wydanie komiksów w formie książki – do kupienia tutaj. Więcej informacji o autorce można znaleźć na jej profilu Patronite.

Poznaj Stowarzyszenie Samorzecznicze Spektrum Neuroróżnorodności 

Założone w 2023 roku przez grupę samorzeczników związanych z Mary i Maxem.

  1. Popularyzacja wiedzy o neuroróżnorodności z aktywnym udziałem samorzeczników,
  2. Szerzenie wiedzy i wzmacnianie praw osób neuroróżnorodnych przy użyciu środków masowego przekazu (internet, telewizja, radio, prasa),
  3. Współpraca z instytucjami działającymi na rzecz osób neuroróżnorodnych,
  4. Współdziałanie z władzami państwowymi i samorządowymi, instytucjami, placówkami służby zdrowia, organizacjami politycznymi i społecznymi, zakładami pracy, szkolnictwem itp.,
  5. Działania w kierunku niwelowania barier społecznych wynikających z neuroróżnorodności,
  6. Organizowanie społecznej aktywizacji osób neuroróżnorodnych.

Więcej informacji o stowarzyszeniu można znaleźć na profilu linktree. a już 26.04 wspólny live na FB – serdecznie zapraszam!