Podcasty

Słuchacie podcastów?

ja przyznam, że niezbyt często, ale może zacznę, bo mam dla was polecajki i jestem pozytywnie zachęcona. Zawsze można spróbować czegoś nowego 🙂

Na początek polecam listę Pimp my Mind (kolektywu z Poznania dbającego o rozpowszechnianie idei neuroróżnorodności). Znajdziecie tu starannie wybrane, wartościowe materiały z dziedziny zdrowia psychicznego i neuroodmienności.

Ida Rozmawia

Podcast Idy Tyminy i jej gości. Ciekawi rozmówcy, ważne tematy. Warto posłuchać na Spotify lub Youtube.

Podcast “Ida rozmawia” to wyjątkowa przestrzeń dialogu, jakiej jeszcze w Polsce nie było. O autyzmie, ADHD i innych odmiennościach neurorozwojowych mówi się dużo, ale jest trochę tak, że każdy mówi do swojej bańki i brakuje wymiany idei na bardziej ogólnym poziomie. Jak połączyć różne środowiska i perspektywy? Jak wspólnie działać na rzecz systemowej poprawy sytuacji osób neuroodmiennych? Prowadzi Ida Tymina, samorzeczniczka, influencerka, edukatorka, autorka profilu @ida_ma_autyzm na Instagramie. Podcastowi przyświecają wartości takie jak: zapobieganie cierpieniu, akceptacja różnorodności, prawo do samostanowienia, solidarność.

opis autorki

Dwoje w spektrum

Klimatyczny, radiowy głos i ciekawe przemyślenia osoby w spektrum autyzmu. Rozmowy prowadzone przez Karolinę i Nocnego grajka. Podcast jest dostępny na Spotify oraz Speaker.com.

W spektrum myśli, w spektrum wrażeń, w spektrum autyzmu. Jesteśmy ze sobą już 20 lat i trochę o byciu razem wiemy. Ostatnio doszły do tego diagnozy autyzmu, więc znów wszystko się zmienia.

To nie jest podcast na temat neuroróżnorodności. To podcast wewnątrz neuroróżnorodności. O komunikacji w związku, o różnym postrzeganiu świata, siebie i innych ludzi, o relacji. Ale jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć również o autyzmie i ADHD, też możemy pobyć razem w eterycznym wymiarze pod księżycem, kiedy wszyscy inni już śpią i panuje błoga cisza.

opis podcastu

Nietypowe umysły

To podcast Bernadetty Bieszczanin ze Spektrum Wrażliwości. Równie klimatycznie i profesjonalnie o nieróżnorodności, a przy tym dobrze się słucha 🙂 Podcast jest dostępny na Spotify.

Podcast prowadzony przez neuronaukowczynię Dominikę Pikul i psychoterapeutkę Bernadettę Bieszczanin tworzy wyjątkową przestrzeń, w której najnowsze badania z zakresu wiedzy o mózgu łączą się praktyką psychoterapeutyczną i codziennym doświadczaniem świata. Tu dowiesz się czy neuroróżnorodność jest wyzwaniem, czy potencjałem, jak wpływa na codzienne życie osób neuroatypowych. Podcast dedykujemy osobom neuroatypowym, ich rodzinom, partnerom. Kierujemy do wszystkich w tym także do organizacji rządowych (szkół) oraz biznesowych, które chcą dołączyć do autorek podcastu w ich misji budowania świata przyjaznego każdemu mózgowi.

opis podcastu

Już można słuchać zapowiadanego podcastu. Ja odsłuchałam i bardzo polecam — świetnie spędzone pół godziny. Pierwsza z “Rozmów o neuroróżnorodności” dotyczy ADHD. Rozwiewa mity na ten temat, dostarcza naukowej wiedzy, przypomina krótko historię tego “zaburzenia”. Uwaga! Rozmówczynie rzeczowo wyjaśniają, z jakiego powodu przydaje się medykalizacja w opisywaniu odmiennych stanów neurologicznych i mówienie o nich jako o rodzaju zaburzenia. W naszym środowisku używanie lub nieużywanie tego określenia stało się sporne. Dziękuję za urealnienie, tak istotny real balance, bez tego nie da się organizować wsparcia.

Najważniejsze jednak, że Bernadetta Bieszczanin i Dominika Pikul przystępnie wyjaśniają na czym właściwie polega ADHD, jak zrozumieć jego naturę, a co za tym idzie rozumiem i wspierać osoby z taką diagnozą.

ADHD nie dotyczy tylko dzieci, to stan trwający całe życie. Wiele dorosłych osób z objawami ADHD pozostaje niezdiagnozowanych. Sama się do nich zaliczam, może kiedyś znajdę energię i czas na diagnozę. Po wysłuchaniu tej rozmowy czuję, że lepiej rozumiem to, co dzieje się ze mną, widzę i te pola bitwy w mojej głowie, i mój niewątpliwy twórczy potencjał 😉 Właśnie potencjał, specyficzne możliwości dzieci i osób z ADHD powinny być w centrum uwagi, na nich należy się skupiać, dążyć do ich możliwie najlepszego wykorzystania.

Dorota Próchniewicz

Podcasty na temat ADHD

Polecone przez samorzecznika Autypatryka.

Atypowe

W „Atypowych” rozmawiam z neurórożnorodnymi kobietami, które tak jak ja o swojej odmienności dowiedziały się już w dorosłości. Poruszamy tematy związane z ich dochodzeniem do diagnozy, ale też z powodami, dla których niektóre z nich na pójście do specjalisty nigdy się nie zdecydowały. Mówimy o tym jak ADHD czy spektrum autyzmu wpływały na ich życie na różnych jego etapach i o towarzyszących temu emocjach. Wymieniamy się spostrzeżeniami na temat tego jak rozpoznać czy temat neurorórożnorodności nas dotyczy, i gdzie i kiedy udać się po pomoc oraz czy neurorórożnorodność można przekuć w supermoc.

opis podcastu

ADHDziewczyny

Zapraszam was w podróż w świat neuroróżnorodności, w świat ADHD dziewczynek i kobiet. Ja nazywam się Olga Witowska jestem studentką psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, ukończyłam także Szkołę Filmową w Łodzi. Przeprowadzam serię rozmów z kobietami, które, choć są zupełnie różne, łączy jedno – każda swoją neuroróżnorodność odkryła dopiero w dorosłości. I odkrywa ją cały czas. A ja mam nadzieję, że będziemy mogły odkrywać ją w tym podcaście razem.

Kobiety i ADHD

Podcast Pauliny Chełstowskiej

Podcast ukazujący różne oblicza ADHD u kobiet. Historie, lifehacki, śmieszki i płaczki.

Zapraszam także do przejrzenia listy seriali z autyzmem w tle oraz Listy Lektur.