Podcasty

Słuchacie podcastów?

ja przyznam, że niezbyt często, ale może zacznę, bo mam dla was polecajki i jestem pozytywnie zachęcona. Zawsze można spróbować czegoś nowego 🙂

PIMP MY MIND

Na początek polecam listę Pimp my Mind (kolektywu z Poznania dbającego o rozpowszechnianie idei neuroróżnorodności). Znajdziecie tu starannie wybrane, wartościowe materiały z dziedziny zdrowia psychicznego i neuroodmienności.

Ida Rozmawia

Podcast Idy Tyminy i jej gości. Ciekawi rozmówcy, ważne tematy. Warto posłuchać na Spotify lub Youtube.

Podcast “Ida rozmawia” to wyjątkowa przestrzeń dialogu, jakiej jeszcze w Polsce nie było. O autyzmie, ADHD i innych odmiennościach neurorozwojowych mówi się dużo, ale jest trochę tak, że każdy mówi do swojej bańki i brakuje wymiany idei na bardziej ogólnym poziomie. Jak połączyć różne środowiska i perspektywy? Jak wspólnie działać na rzecz systemowej poprawy sytuacji osób neuroodmiennych? Prowadzi Ida Tymina, samorzeczniczka, influencerka, edukatorka, autorka profilu @ida_ma_autyzm na Instagramie. Podcastowi przyświecają wartości takie jak: zapobieganie cierpieniu, akceptacja różnorodności, prawo do samostanowienia, solidarność.

opis autorki

Dwoje w spektrum

Klimatyczny, radiowy głos i ciekawe przemyślenia osoby w spektrum autyzmu. Rozmowy prowadzone przez Karolinę i Nocnego grajka. Podcast jest dostępny na Spotify oraz Speaker.com.

W spektrum myśli, w spektrum wrażeń, w spektrum autyzmu. Jesteśmy ze sobą już 20 lat i trochę o byciu razem wiemy. Ostatnio doszły do tego diagnozy autyzmu, więc znów wszystko się zmienia.

To nie jest podcast na temat neuroróżnorodności. To podcast wewnątrz neuroróżnorodności. O komunikacji w związku, o różnym postrzeganiu świata, siebie i innych ludzi, o relacji. Ale jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć również o autyzmie i ADHD, też możemy pobyć razem w eterycznym wymiarze pod księżycem, kiedy wszyscy inni już śpią i panuje błoga cisza.

opis podcastu

Autyści na rynku pracy

Fundacja Prawo i Partnerstwo w ramach projektu “Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” nagrała podcast na kanale Autyście na rynku pracy. Znajdziemy tu wypowiedzi prof Macieja Perkowskiego, dr Oksztulskiego, jego mamy Danuty Oksztulskiej, oraz ekspertów. Odwiedź kanał na YT.

Nietypowe umysły

To podcast Bernadetty Bieszczanin ze Spektrum Wrażliwości. Równie klimatycznie i profesjonalnie o nieróżnorodności, a przy tym dobrze się słucha 🙂 Podcast jest dostępny na Spotify.

Podcast prowadzony przez neuronaukowczynię Dominikę Pikul i psychoterapeutkę Bernadettę Bieszczanin tworzy wyjątkową przestrzeń, w której najnowsze badania z zakresu wiedzy o mózgu łączą się praktyką psychoterapeutyczną i codziennym doświadczaniem świata. Tu dowiesz się czy neuroróżnorodność jest wyzwaniem, czy potencjałem, jak wpływa na codzienne życie osób neuroatypowych. Podcast dedykujemy osobom neuroatypowym, ich rodzinom, partnerom. Kierujemy do wszystkich w tym także do organizacji rządowych (szkół) oraz biznesowych, które chcą dołączyć do autorek podcastu w ich misji budowania świata przyjaznego każdemu mózgowi.

opis podcastu

Już można słuchać zapowiadanego podcastu. Ja odsłuchałam i bardzo polecam — świetnie spędzone pół godziny. Pierwsza z “Rozmów o neuroróżnorodności” dotyczy ADHD. Rozwiewa mity na ten temat, dostarcza naukowej wiedzy, przypomina krótko historię tego “zaburzenia”. Uwaga! Rozmówczynie rzeczowo wyjaśniają, z jakiego powodu przydaje się medykalizacja w opisywaniu odmiennych stanów neurologicznych i mówienie o nich jako o rodzaju zaburzenia. W naszym środowisku używanie lub nieużywanie tego określenia stało się sporne. Dziękuję za urealnienie, tak istotny real balance, bez tego nie da się organizować wsparcia.

Najważniejsze jednak, że Bernadetta Bieszczanin i Dominika Pikul przystępnie wyjaśniają na czym właściwie polega ADHD, jak zrozumieć jego naturę, a co za tym idzie rozumiem i wspierać osoby z taką diagnozą.

ADHD nie dotyczy tylko dzieci, to stan trwający całe życie. Wiele dorosłych osób z objawami ADHD pozostaje niezdiagnozowanych. Sama się do nich zaliczam, może kiedyś znajdę energię i czas na diagnozę. Po wysłuchaniu tej rozmowy czuję, że lepiej rozumiem to, co dzieje się ze mną, widzę i te pola bitwy w mojej głowie, i mój niewątpliwy twórczy potencjał 😉 Właśnie potencjał, specyficzne możliwości dzieci i osób z ADHD powinny być w centrum uwagi, na nich należy się skupiać, dążyć do ich możliwie najlepszego wykorzystania.

Dorota Próchniewicz

Wsparcie dla rodziców

Podcast Natuli

Natuli to wydawnictwo, portal, czasopismo Magazyn Natuli, a także podcast Natuli przy stole. Posłuchaj podcastu na YouTube.

Podcast Natuli przy stole składa się z kilku części:

  • Edukacja
  • Opieka okołoporodowa
  • Psychologia rozwojowa
  • Neuroróżnorodność

Miałam okazję być gościem Magdaleny Medyńskiej w rozmowie o neuroróżnorodności – więcej o tym piszę poniżej:

Edyta Skolasińska Bez instrukcji

Edyta to mama OzN. Pisze bloga i nagrywa podcast Bez instrukcji. Jest autorką e-booka o wypaleniu rodzicielskim “(Nie)wypalone matki. Wszystko, co musisz wiedzieć o wypaleniu rodzicielskim”. Wspiera rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Rozmawia na trudne tematy, które inni niekoniecznie chcą podejmować. Byłam też jej gościem w rozmowie o spektrum autyzmu. Posłuchaj podcastu na Youtube.

Fundacja jesteśmy Ważni

Podcast Jesteśmy Ważni – Historie Rodziców OzN – w tej serii rozmowa z Kariną Buszydlik. Karina ma 4 dorosłych dzieci w tym 2 z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Opowiada o tym jak to było w latach 80. i 90. Niestety dużo się nie zmieniło…

Podcasty na temat ADHD

Polecone przez samorzecznika Autypatryka.

Atypowe

W „Atypowych” rozmawiam z neurórożnorodnymi kobietami, które tak jak ja o swojej odmienności dowiedziały się już w dorosłości. Poruszamy tematy związane z ich dochodzeniem do diagnozy, ale też z powodami, dla których niektóre z nich na pójście do specjalisty nigdy się nie zdecydowały. Mówimy o tym jak ADHD czy spektrum autyzmu wpływały na ich życie na różnych jego etapach i o towarzyszących temu emocjach. Wymieniamy się spostrzeżeniami na temat tego jak rozpoznać czy temat neurorórożnorodności nas dotyczy, i gdzie i kiedy udać się po pomoc oraz czy neurorórożnorodność można przekuć w supermoc.

opis podcastu

ADHDziewczyny

Zapraszam was w podróż w świat neuroróżnorodności, w świat ADHD dziewczynek i kobiet. Ja nazywam się Olga Witowska jestem studentką psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, ukończyłam także Szkołę Filmową w Łodzi. Przeprowadzam serię rozmów z kobietami, które, choć są zupełnie różne, łączy jedno – każda swoją neuroróżnorodność odkryła dopiero w dorosłości. I odkrywa ją cały czas. A ja mam nadzieję, że będziemy mogły odkrywać ją w tym podcaście razem.

Kobiety i ADHD

Podcast Pauliny Chełstowskiej

Podcast ukazujący różne oblicza ADHD u kobiet. Historie, lifehacki, śmieszki i płaczki.

Sprawdź także

Zapraszam także do przejrzenia listy seriali z autyzmem w tle oraz Listy Lektur.

Polecane kanały na YT

Kanał YT Autyzmu po ludzku