Zakupy z misją – nie tylko 2.04

Czy wiecie które fundacje i organizacje ze środowiska spektrum autyzmu prowadzą sklepy charytatywne wspierające ich działalność? Kupując, wspieramy powstawanie i utrzymanie miejsc pracy dla osób które nie mają szans na otwartym tynku zatrudnienia. Warto o nich wiedzieć i pamiętać nie tylko przy okazji 2.04 :). Szukając prezentu na różne okazje, zamawiając gadżet reklamowy dla naszej firmy możemy wesprzeć organizacje, oraz zapewnić miejsce pracy i źródło utrzymania dorosłym osobom w spektrum autyzmu. Budżety rodziców są często w nienajlepszym stanie, ale i tak każdy z nas kupuje prezenty różnym osobom z wielu okazji. Warto wtedy mieć w pamięci zakupy z misją. Nasza hojność pomaga!

Dajmy szansę dorosłym osobom w spektrum autyzmu! Tylko 2% z nich pracuje. Zatrudnienie to niezależność, godność, rozwój! apeluje w spocie na YT Tomasz Szal.

Spółdzielnia Socjalna FURIA

Spółdzielnia Socjalna FURIA powstała z inicjatywy dwóch organizacji pozarządowych: Fundacji FIONA i Fundacji Aktywnych FURIA. Jest podmiotem ekonomii społecznej wdrażającym innowacyjny model aktywizacji oraz reintegracji społeczno-zawodowej osób ze spektrum autyzmu. Łączy profesjonalizm działalności gospodarczej z misją stworzenia przyjaznej przestrzeni pracy dla osób o różnym poziomie sprawności.

W ofercie torby, pluszaki, notesy, poduszki, nerki, odblaski, mydełka i inne unikalne przedmioty dostępne w sklepie. Spółdzielnia przyjmuje także zamówienia na gadżety firmowe. Pracuje z haftem komputerowym oraz filcem tworząc ciekawe i personalizowane rozwiązania.

Pracownia Rzeczy Różnych

Pracownia Rzeczy Różnych Fundacji SYNAPSIS została powołana w marcu 2007 r. Daje ona zatrudnienie i zapewnia rehabilitację i terapię 24 dorosłym osobom z autyzmem. Pracownia składa się z części ceramicznej, stolarskiej, biurowej, rękodzieła artystycznego. W ofercie znajdują się okolicznościowe zestawy prezentowe, kartki świąteczne, gadżety z okazji dnia autyzmu, pomoce terapeutyczne, biżuteria, karmniki i budki dla ptaków i inne wyjątkowe rzeczy. Pracownia przyjmuje także zamówienia na firmowe lub okolicznościowe personalizowane produkty.

AS – shop

Prowadzony przez Fundację AS-perger w Warszawie oferuje świece zapachowe wykonane ręcznie z najwyższej jakości wosku rzepakowego przez osoby w spektrum autyzmu. Pracownia przyjmuje także indywidualne zamówienia firmowe.

Dom Autysty

W Domu Autysty w Poznaniu prowadzonym przez Fundację Dom Autysty mieszkają niesamodzielni dorośli ze spektrum autyzmu. Wykonują min. książki do komunikacji alternatywnej. Działa tutaj także pracownia sitodruku. Przyjmują zamówienia indywidualne.

Sklep Aspendens

Aspendens to firma z misją i odpowiedzialnością społeczną prowadzona przez dziewczynę ze spektrum autyzmu, kierująca usługi do młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu. Oferuje przydatne dla osób w spektrum akcesoria: min nauszniki ochronne, zabawki sensoryczne. Firma posiada sklep internetowy, jednak rozszerza swoją działalność: już niedługo ruszy w Warszawie gabinet Aspendens z możliwością zakupów stacjonarnych na warszawskiej Woli. Wszystkie szczegóły na IG @aspendens.

Aspiracje

Sklep z ubraniami z hasłami na temat spektrum autyzmu założony przez rodziców autystycznych chłopców, których misją jest szerzenie świadomości czym jest spektrum autyzmu. Zakupy wspierają rozwój świadomości społecznej. Aspiracje są partnerem Autyzmu po ludzku – dlatego mam specjalny kod zniżkowy – szczegóły tutaj. Przypinki dla Aspiracji robi Spółdzielnia Socjalna Furia.

Andmadetoys zabawki antystresowe

Wyjątkowe zabawki sensoryczne tworzone na szydełku przez Anię mamę czwórki dzieci i osobę w spektrum autyzmu. Zabawki antystresowe są nieduże, ciche. Nie przeszkadzają w szkole czy na spotkaniu. Mogą stanowić ważny element samoregulacji i obniżania napięcia. Robione są na indywidualne zamówienie – można wybrać ulubiony kolor 🙂 polecam @andmadetoys, kontakt: andmadetoys@gmail.com.

Fundacja Sustinae

Fundacja Sustinae wspiera i aktywizuje zawodowo osoby narażone na wykluczenie społecznie w tym osoby niepełnosprawne. Działa w Warszawie, Krakowie, Gliwicach i Rzeszowie. Prowadzi kilka projektów: “Czas na staż”, “Absolwencki start do kariery”, “WORK-ON. Program kompleksowej aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami”. W ramach projektu można otrzymać wsparcie asystenta, możliwość udziału w specjalistycznych kursach i szkoleniach.

Fundacja Alpha

Działania Fundacji Alpha z Lublina można wesprzeć poprzez zakupy w fundacyjnym sklepie. Dostępne są koszulki, bluzy, skarpetki, biżuteria, a także fundacyjny kalendarz. Dochód wspiera rozwój i opracowanie polskiej wersji aplikacji ASDetect – szczegóły tutaj.

Warto wspierać miejsca pracy osób neuroatypowych!

Czy znasz podobne miejsce? napisz na autyzmpoludzku@gmail.com chętnie uzupełnię listę.