Recenzja książki Ewy Furgał “Autentyczna w spektrum”

Ewa Furgał to edukatorka antydyskryminacyjna i działaczka feministyczna, samorzeczniczka. Diagnozę zespołu Aspergera otrzymała w wieku 36 lat. Założycielka Fundacji Dziewczyny w Spektrum, członkini Ashoki. 

Książka “Autentyczna w spektrum” Ewy Furgał ma swoją premierę 31.05.2023. Jest to druga po “Dziewczynie w spektrum” (2022) publikacja autorki. Bardzo się cieszę, że mogę czytać przed datą premiery i podzielić się refleksjami, a także zachęcić do lektury.

Uwielbiam książki Ewy za to, że są osadzone w szerokim kontekście historii i badaniach naukowych i równocześnie w polskiej rzeczywistości zarówno kulturowej, społecznej jak i diagnostycznej. Jednocześnie są bardzo osobiste, co więcej praktyczne i znakomicie się je czyta – jedyne w swoim rodzaju.

Najnowsza książka to poradnik dla kobiet w spektrum – tych przed, po i w trakcie diagnozy. Dowiemy się z niego jak wygląda kobiece spektrum, jak przebiega proces diagnostyczny, jakie są możliwości terapii. Znajdziemy tu także praktyczne wskazówki, jak można sobie pomóc w różnych dziedzinach życia i poradzić w kontakcie z innymi ludźmi. Czytając zdałam sobie sprawę, jak trudnego zadania podjęła się Ewa – ciężko jest napisać jeden poradnik dla wszystkich kobiet, będących na różnych etapach życia i w różnych rolach społecznych…. Wybrane zostały zagadnienia uniwersalne, a zarazem praktyczne; doświadczenia, które są wspólne dla wszystkich niezależnie od wieku i roli. Dla mnie bardzo odkrywcze było, że takowe istnieją.

Wielką siłą książki jest to, że niesie ona wsparcie także emocjonalne. Podane wskazówki i rady to nie nakazy, ale propozycje. Nie brakuje też zachęty do działania w zgodzie ze sobą i dbania o siebie. “Ty jesteś ekspertką od swojego życia. Ten poradnik jest po to by Cię wesprzeć. “pisze Ewa. Autorka podkreśla jak ważna jest tożsamość, samoświadomość, poznanie siebie swojego organizmu, sposobów przeżywania i regulowania emocji. Książka jest zaproszeniem do podróży i odkrycia siebie, a w konsekwencji zadbania o siebie i swój dobrostan. Każdy rozdział to okazja do pogłębienia tematu poprzez podane lektury, zachęta do refleksji i wykonania ćwiczeń. Myślę, że wiele osób w spektrum doceni listy, tabelki testy i konkrety – bardzo rzeczowo i dokładnie podane informacje – tak jak lubimy 🙂 Wzruszające i wspierające rady na dalszą drogę, daje nam Ewa na koniec. Mam ochotę przytoczyć je wszystkie, ale żeby nie zdradzić za dużo ograniczę się do jednej: cokolwiek się wydarzy poradzisz sobie, nie jesteś sama. Myślę, że bardzo wiele kobiet potrzebuje to usłyszeć, aby uwierzyć w siebie i swoją sprawczość.

Nie zabrakło również doświadczeń własnych Ewy oraz historii innych kobiet w spektrum, które dają możliwość poczucia wspólnoty oraz odnalezienia szerszego kontekstu. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że historia mojej diagnozy znalazła się wśród nich. Nie wszystkie kobiety mają okazję do spotkania osób podobnych sobie – książka może być taką okazją, aby przejrzeć się w niej jak w lustrze i stwierdzić, że mam tak samo lub zupełnie inaczej. To bardzo budujące i cenne doświadczenie, szczególnie jeśli mieszka się w tym samym kraju, kontekście społecznym i kulturowym i należy do tego samego pokolenia.

Ta książka to jak spotkanie przyjaciółką, która już spory kawałek drogi ma za sobą i w mądry życzliwy i wspierający sposób próbuje nam tą drogę oświetlić, nie narzucając niczego.

Polecam lekturę Autentycznej w spektrum przede wszystkim kobietom w spektrum, zwłaszcza tym zdiagnozowanym w wieku dorosłym, ale także dla tych, którzy mają takie osoby w swoim otoczeniu i chcieli by lepiej je poznać zrozumieć i wspierać.

fragment książki

Ten poradnik jest po to, żeby cię wesprzeć. Jeśli masz myśli, że możesz być w spektrum autyzmu, chcesz się dowiedzieć, jesteś w trakcie diagnozy lub zaraz po, znajdziesz w tej książce informacje, które poprowadzą cię dalej. Oczywiście nie ma jednej drogi. Możesz coś dla siebie wybrać spośród treści zaproponowanych w tej książce, możesz przeczytać i stwierdzić „chcę inaczej”. Cokolwiek zdecydujesz, bądź dla siebie życzliwa i wyrozumiała. Pamiętaj, że ty wiesz najlepiej. Nie psycholog, nie psychoterapeutka, nie psychiatra ani nie autorka poradnika. To ty jesteś ekspertką od swojego życia.