Kto ukradł jutro – historia matki i syna

Kto ukradł jutro to książka wydana w 2019 w wydawnictwie Albus w nietypowej formie: dwie książki połączone wspólną obwolutą. Część I: Olga opisuje matkę, część II: Leon – syna. Obie połączone są w całość. Tak jak i w życiu jedno nie funkcjonuje bez drugiego.

Pięknie wydana i ilustrowana książka otrzymała najwyższą nagrodę w Konkursie Dobre Strony, nagrodę w Konkursie Książka Edytorsko Doskonała, a także została wyróżniona w Konkursie Najpiękniejsza Książka Roku 2019 przez Polskie towarzystwo Wydawców Książek. 

Autorką obu części jest Olga Ptak – terapeutka, logopedka, asystentka rodziny, założycielka i prezeska Fundacji “Kto ukradł jutro?”, autorka książek, edukatorka teatralna pracująca z dziećmi przedszkolnymi i szkolnymi oraz dziennikarka, scenarzystka, krytyk teatralna.

Część I: Olga

Książka napisana przez jako wyraz buntu i emocji matki niepełnosprawnego dziecka. Można powiedzieć książka manifest. Wyraz wściekłości frustracji i wszystkich emocji targających rodzicami, szczególnie po diagnozie. Autoterapia autorki. Lustro dla innych rodziców, którzy z pewnością odnajdą znajome sytuacje i uczucia.

Jako matka niepełnosprawnego dziecka Olga zostaje nagle wrzucona w zupełnie nowy świat. W tym świecie “ktoś ukradł jutro” – nie wiadomo co się wydarzy kolejnego dnia, nie ma stabilizacji. Wydaje się, że nie ma jutra, nie ma przyszłości, nadziei. Wszystko jest nie tak jak miało być

To świat, w którym zwykłe czynności pochłaniają tak wiele energii i stresu – podróż komunikacją miejską, zakupy w hipermarkecie, znalezienie placówki edukacyjnej, turnusu, terapii, a także nakarmienie czy ubranie dziecka. Inni ludzie nawet się nie zastanawiają nad tym, a matka ciągle walczy: z dzieckiem ze sobą z otoczeniem, z systemem. System pomocowy zamiast wspierać okazuje się bezduszną machiną, gdzie wszystko trzeba załatwić lub wywalczyć.

To codzienne funkcjonowanie w sprzecznościach – co lekarz to inna teoria, co terapeuta to inna metoda. Sprzeczne zalecenia, sprzeczne ze sobą rady. Nikt sobie tej drogi nie wybiera to walka na którą nikt nie jest przygotowany, nie uczą o tym w szkole… Matka nie jest specjalistką a musi podejmować decyzje… co wybrać w gąszczu możliwości…

Konsekwencją opisanego trybu życia niepewności bezradności walki i ogromnego stresu są bardzo często choroby autoimmunlolgiczne matek – potwierdzają to badania naukowe i obserwacje …

Dla kogo jest ta książka?

Dla dorosłych. barwny język trafne spostrzeżenia mocne porównania – wielu rodziców odnajdzie tu siebie w szczerej i prawdziwej opowieści.

Osoby z otoczenia rodzina krewni znajomi a także pedagodzy psycholodzy, logopedzi, terapeuci, lekarze nauczyciele a także studenci – wszyscy którzy mają do czynienia z dziećmi w spektrum autyzmu dzięki tej książce mogą poznać również perspektywę ich matek. Być może dzięki temu specjaliści zaczną dostrzegać rodzica i jego perspektywę i zmieni się ich sposób postrzegania rodziców.

Wierzymy, że wiedza buduje akceptację i zrozumienie, a dzięki książce „Kto ukradł jutro?” możemy wpłynąć na budowanie społecznej wrażliwości wobec osób i rodzin, które zmagają się z niepełnosprawnością.

Czytamy na stronie wydawnictwa Albus.

Część II: Leon

Drugą częścią książki jest opowieść napisana także przez Olgę Ptak, ale z punktu widzenia Leona, 5letniego chłopca w spektrum autyzmu. Książka jest zapisem codzienności dziecka. Przedstawia sposób myślenia typowe problemy i wyzwania charakterystyczne dla spektrum.

Co ciekawe w obu częściach czytamy o tych samych sytuacjach, ale z dwóch perspektyw raz matki raz dziecka.

To książka dla dzieci powyżej 5rż. ale również dorośli mogą wiele się z niej nauczyć – jest to bowiem spojrzenie od środka. Nie suchy teoretyczny opis ale prawdziwe życie, spotkanie z żywą osobą.

Opowieść Leona została wydana ponownie w 2024 jako Guzikożerca na tropie słów. Szczegółowy opis poniżej:

Fundacja Kto ukradł jutro

Autorka książek Olga Ptak jest także prezeską Fundacji Kto ukradł jutro.

Inne książki wydawnictwa Albus: