Dzięki współpracy recenzenckiej z wydawnictwem Albus miałam okazje poznać naprawdę ciekawe i pięknie wydane książki o niespotykanej tematyce.
Wszystko zaczęło się od prośby o recenzję Guzikożercy dla “małego wydawnictwa z Poznania”. To książka o spektrum, pomyślałam: czemu nie. Za kilka dni przyszła paczka, a w niej kilka książek….a spodziewałam się tylko jednej…. Przeczytałam razem z dziećmi wszystkie 🙂 a jakiś czas później wybrałam się razem z nimi na Targi Książki, gdzie miałam okazję osobiście poznać właścicielkę Iwonę Wierzbę i autorkę Katarzynę Jackowską-Enemuo. Do dziś pozostaję pod ogromnym urokiem obu niezwykłych Pań, tańczących przy stoisku tuż pod Pałacem Kultury, w zwiewnych, kolorowych sukienkach, przy dźwiękach etnicznej muzyki, z wianuszkiem dzieci dookoła 🙂 coś niesamowitego! i tak właśnie zaczęła się nasza współpraca. Nietypowo? Owszem! bo to jest nietypowe wydawnictwo!
Nietypowe wydawnictwo
Tworzymy książki z wielką pasją, a przy pracy nad każdą nowością przeżywamy ekscytującą przygodę! Efektem naszej harmonijnej współpracy: autora, redaktora, ilustratora i wydawcy są książki niebanalne, piękne, mądre i ciekawe.
Muszę powiedzieć, że tą pasję widać. Wiele jest wydawnictw publikujących książki dla dzieci. Wśród nich Albus wyróżnia się piękną oprawą i bajecznymi ilustracjami, oraz poruszaną tematyką. Są to książki dla dzieci, ale nie o kwiatkach i pszczółkach, tylko o naprawdę poważnych i trudnych sprawach.
Nie boimy się wyzwań, często poruszamy tematy trudne i społecznie ważne. Nasze książki uczą, bawią i inspirują do dalszych poszukiwań.
Piszą o sobie twórcy wydawnictwa. Faktycznie ich książki poruszają wiele takich tematów: śmierć, żałoba, strata, depresja dorosłych, depresja u dzieci, spektrum autyzmu, ADHD, a także wszelkiego rodzaju katastrofy, wojny, rewolucje, także rozwody. Są to tematy, o których w codzienności wolelibyśmy nie myśleć i udawać, że ich nie ma, ale czasem rzeczywistość nas zaskakuje… pojawiają się nieoczekiwane i nieproszone i powstaje potrzeba zareagowania, omówienia i przemyślenia, towarzyszenia dziecku. Czasem nie wiemy jak się za to zabrać, od czego zacząć wówczas z pomocą przyjść mogą książki.
Czy książka może pomóc?
Tak, bo może być jak lustro, w którym dostrzegamy podobne do naszych problemy. Zaczynamy rozumieć, że nie jesteśmy jednymi na świecie osobami mierzącymi się z trudnymi rzeczami. Może być pretekstem do przemyśleń, początkiem rozmowy z bliskimi.
Dobra książka jest jak spotkanie z przyjacielem, który dzieli się z nami swoim życiem, kłopotami, przemyśleniami, czasem rozwiązaniami. Szczególnie jeśli opisywany problem jest nam bliski lub nas dotyka: śmierć, depresja, ADHD, autyzm, wojny, katastrofy – mogą dotknąć każdego i jakże często dzieją się na naszych oczach.
Wierzymy, że wiedza buduje akceptację i zrozumienie, a dzięki książkom możemy wpłynąć na budowanie społecznej wrażliwości wobec osób i rodzin, które zmagają się z niepełnosprawnością.
Najpiękniejsze książki
Książki wydawnictwa Albus są nie tylko mądre ale także wyjątkowo wydane. Potwierdzają ten fakt liczne nagrody.
Książka Kto ukradł jutro otrzymała najwyższą nagrodę w Konkursie Dobre Strony, nagrodę w Konkursie Książka Edytorsko Doskonała, a także została wyróżniona w Konkursie Najpiękniejsza Książka Roku 2019 przez Polskie towarzystwo Wydawców Książek.
Książka Kałużysko zdobyła wyróżnienie w konkursie w 64. edycji konkursu na Najpiękniejsze Polskie Książki 2023 w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. Organizatorem konkursu dla najlepiej zaprojektowanych książek jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Znalazła się na liście SUPERDYCHA 2023, najważniejszych książek dla dzieci przygotowanej przez Gazetę Wyborczą.
Recenzje
Recenzje książek zostały napisane w ramach współpracy recenzenckiej.
Kałużysko Anny Augustyniak. Publikacja opisuje problem depresji u dzieci.
Skok Anny Augustyniak to książka dla dzieci o ADHD.
Guzikożerca na tropie słów Olgi Ptak to pasjonująca książka o chłopcu w spektrum autyzmu.
Podwójna opowieść z perspektywy matki i syna: Olga Ptak Kto ukradł jutro.
Co jeszcze znajdziemy w wydawnictwie?
Seria: Mury Wojny Katastrofy
Temat może wydawać się odległy, ale tylko pozornie – jak pokazała sytuacja niedawnej powodzi w południowej Polsce, czy wojny w Ukrainie. Dzieci stykają się z trudnymi wydarzeniami i domagają się komentarza dorosłego, który nie zawsze wie, co powiedzieć, bo często sam jest równie zaskoczony tym, co się dzieje.
Można się zastanawiać po co dzieciom ta wiedza? może właśnie po to, by w młodym wieku przemyśleli sobie poważne sprawy i kto wie być może to młode pokolenie będzie w stanie cos zmienić…
osobisty kawałek – książkę Katastrofy Bogusława Janiszewskiego kupiłam na warszawskich targach książki … przyznam, że byłam nieco zaskoczona propozycją. Książka o katastrofach dla 10latka? Dziwne, ale kupiłam i okazało się, że to był strzał w 10! jedna z ulubionych książek, do których syn często wraca! więcej o książce można przeczytać na stronie wydawnictwa Albus.
Inne tytuły:
- Mateusz Leszczyński “Cavalieri. Miłość Michała Anioła”- komiks o Michale Aniele i jego życiu twórczości i muzie!
- Sylwia Błach „Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory” – opowiadania składające się z dokładnie 100 słów! (drabble)
- Waldemar Kuligowski „Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat ” – książka o tym jak i dlaczego mierzymy świat
- Iwona Wierzba „Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych” – historia bielizny na przestrzeni dziejów
- Iwona Wierzba “Metryka nocnika” – historia toalety i związanych z nią spraw 🙂
- Katarzyna Jackowska-Enemuo “Między światem a zaświatem”
Każda z tych książek jest na swój sposób niezwykła i pięknie wydana. Mają tylko jedną wadę – cenę, ale i na to jest sposób z okazji naszej współpracy wydawnictwo udostępniło specjalny kod zniżkowy, dla wszystkich czytelników newslettera!
Zapowiedzi
W ramach współpracy z wydawnictwem planujemy spotkanie live z Olgą Ptak autorką książki Guzikożerca na tropie słów. Rozmowa odbędzie się we wtorek 19.11 o 18 na profilu FB Autyzmu po ludzku. Szczegóły i linki poniżej.