
Temat zatrudnienia osób w spektrum autyzmu i nieróżnorodnych powraca jak bumerang i bardzo dobrze! Poniżej zbiór informacji i publikacji na ten temat.
Pamiętajmy, że praca to niezależność, godność, rozwój!
Praca warsztatowa
Przede wszystkim chylę czoła przed tymi, którzy tworzą miejsca pracy dla osób mniej i bardziej samodzielnych np.: Fundacja Synapis, Fundacja AS perger, Spółdzielnia Socjalna Furia. Osoby te nie mają szans na otwartym rynku pracy, a zatrudnienie daje im godność, samodzielność, sprawczość, rozwój. Warto przy okazji kupowania prezentów wspierać miejsca z misją. Zbiór znajduje się we wpisie poniżej.
Praca w gastronomii
Wiele osób z różnymi niepełnosprawnościami znajduje pracę w gastronomii. W różnych miastach powstają klubokawiarnie, które oprócz jedzenia i napojów zapewniają także program kulturalny: występy, pokazy filmów, dyskusje itd. Ich spis można znaleźć we wpisie poniżej. Zapraszam do odwiedzenia tych niezwykłych miejsc i połączenia przyjemnego z pożytecznym.
Praca w branży informatycznej
Dla tych, którzy chcą pracować w branży IT działa Fundacja asperIT, która łączy świat biznesu ze światem neuroatypowym i aktywizuje zawodowo swoich podopiecznych. Wybrani absolwenci projektu Fundacji asperIT są zatrudniani w firmie społecznej asperIT.com sp. z o.o. w charakterze testerów oprogramowania, a także u pracodawców będących klientami spółki i partnerami edycji projektów asperIT.
Praca dla niepełnosprawnych
Fundacja TAKpełnosprawni
Fundacja TAKpełnosprawni promuje zatrudnienie i inkluzję osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy. Organizacja powstała, aby wspierać dwie ważne grupy: pracowników z niepełnosprawnościami szukających zatrudnienia oraz świadomych pracodawców gotowych do tworzenia różnorodnych zespołów. Walczy ze stereotypami w polskich firmach. Wspiera i szkoli pracodawców, a także pracowników. Fundacja przygotowała bezpłatny raport z badania Pracodawca na tak. 10 zasad skutecznego zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
Niepełnosprawni.pl
Kopalnią wiedzy na temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest także portal niepełnosprawni.pl partner medialny publikacji Autyzmu po ludzku. Można tu znaleźć aktualności z rynku pracy, kompendium wiedzy na temat zasad zatrudnienia osób niepełnosprawnych, porady, ogłoszenia, oferty.
Welcome aboard
Blog i podcast prowadzony przez Martę Drożdż – samorzeczniczkę w spektrum autyzmu, która od 2023 roku konsekwentnie edukuję w temacie neuroróżnorodności w pracy. Prawdziwa kopalnia wiedzy w tym temacie! Polecam!
Publikacje
Zbiór bezpłatnych e-booków i raportów dotyczących rynku pracy – wskazówki dla pracodawców jak i pracowników znajduje się w poniższym wpisie:
Badania naukowe
Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów
Projekt „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” jest prowadzony przez Fundację Prawo i Partnerstwo przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W ramach projektu prowadzone są badania naukowe, analizy, szkolenia i rekomendacje. Wszystkie informacje zebrane są na stornie projektu. Aktualnie trwa badanie dla dorosłych osób w spektrum.
Studia podypolmowe „Neuroróżnorodność w miejscu pracy”
SWPS Warszawa i Kraków
Na studiach dowiesz się, jak:
– rekrutować osoby neuroatypowe w oparciu o ich unikatowy potencjał oraz pozyskiwać trudno dostępnych specjalistów i specjalistki;
– budować różnorodne zespoły i efektywnie nimi zarządzać, zwiększając ich kreatywność i skuteczność;
– projektować środowisko pracy uwzględniające potrzeby osób atypowych w obszarach: organizacji pracy, komunikacji czy przestrzeni architektonicznej;
– włączyć obszar neuroróżnorodności do strategii Diversity, Equity & Inclusion firmy i budować włączającą kulturę organizacyjną.
Program rządowy
„Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025
O wsparcie w ramach programu resortowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będą mogły ubiegać podmioty posiadające status przedsiębiorstwa społecznego (PS) tj. podmioty ekonomii społecznej. Program zakłada wsparcie zatrudnienia, podnoszenia kwalifikacji i kompetencji pracowników, a także kosztów administracyjnych. Szczegóły poniżej.