“Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” to projekt realizowany w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa” przez Fundację Prawo i Partnerstwo działającą przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Powstał bardzo złożony, ciekawy i wielowątkowy projekt.
Projekt
Osób w spektrum autyzmu przybywa. Jak powiedział Prof. dr hab. Maciej Perkowski, kierownik projektu i prezes fundacji Prawo i Partnerstwo, z autyzmem jest jak z powodzią. W tej chwili woda się podnosi i albo będziemy biernie się przyglądać albo przygotowywać do nadejścia powodzi. To od nas zależy jak przyjmiemy wodę – czy to będzie szansa czy zagrożenie i zniszczenie. Fala już nadchodzi, woda się zbiera. W systemie edukacji mamy już dostosowania i próby adaptacji. Dzieci ze spektrum autyzmu są już praktycznie w każdej szkole. Statystyki mówią, że będzie ich więcej.
Powstaje pytanie co dalej? co po skończeniu edukacji, co po studiach? otwarty rynek pracy nie jest gotowy na przyjęcie autystów zarówno tych wykształconych jak i nie wykształconych … większość działań ma charakter oddolny – to rodzice zrzeszeni w fundacjach i stowarzyszeniach organizują swoim dzieciom miejsca pracy wyręczając państwo, więcej piszę o tym we wpisie poniżej:
Wobec rosnących potrzeb coraz większej ilości autystów, to nie wystarczy. Potrzebne są rozwiązania systemowe, nie tylko w systemie edukacji, ale także na rynku pracy. Dlatego tak ważne są takie projekty jak ten, łączące zarówno naukę jak i praktykę oraz myślenie o przyszłości.
W ramach projektu:
- przeprowadzono badania naukowe
- biały wywiad wśród przedsiębiorców
- analizowano istniejące rozwiązania prawne
- zorganizowane zostały szkolenia dla asystentów
- wnioski z podjętych działań zostaną przedstawione w monografii
- wiedza dostępna jest na strornie internetowej
- zaproponowano szereg rekomendacji
Szkolenie włączające dla asystentów
Częścią projektu było szkolenie asystentów osób wykształconych w spektrum autyzmu. Jest wiele szkoleń i programów dla osób, które chcą zostać asystentem osoby niepełnosprawnej. Każda niepełnosprawność jest inna a spektrum autyzmu to szczególne potrzeby i wsparcie powinno być szyte na miarę. Osoby wspierające wykształconych autystów powinny poruszać się w środowisku, w którym funkcjonuje ich podopieczny.
Asystenci zostali przeszkolenie teoretycznie oraz praktycznie pomagając dr Oksztulskiemu. Podlegali także superwizji oraz ocenie doktora i jego mamy. Wśród 11 uczestników szkolenia były osoby bardzo różnorodne, ale założeniem nie było zrównanie ich wszystkich, ale odkrycie indywidualnych talentów i predyspozycji. W założeniu powinny być to osoby stale współpracujące i dobrze opłacane za swoją pracę. Dr Oksztulski wraz z zespołęm włacza się także w prace legislacyjne nad ustawą o asystencji.
Mam nadzieję, że stworzony w ramach projektu program szkolenia będzie rozpowszechniany i być może przyczyni się do powstania nowego zawodu – asystenta osoby wykształconej.
Podcast
W ramach projektu powstał również podcast, dostępny na platformie Youtube. Powstało 10 rozmów wokół spektrum autyzmu i rynku pracy. Możemy posłuchać m.in. profesora Perkowskiego, doktora Oksztulskiego, jego mamy Danuty, a także ekspertów: Joanny Grochowskiej z Synapsis, Izabeli Kocyłak, Patrycji Goryń.
Konferencja
Konferencja podsumowująca projekt „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” odbyła się w dniu 17 września 2024 r. w Auli im. Janusza Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Była to okazja do podsumowania projektu jego doświadczeń uczestników, spostrzeżeń i wniosków. Wręczone zostały certyfikaty ukończenia szkolenia dla asystentów wykształconych osób w spektrum autyzmu. Poniżej relacja fotograficzna na profilu FB projektu.
Spotkania
Każda konferencja to okazja do nawiązania nowych kontaktów i spotkania wspaniałych inspirujących osób.
Dla mnie jako matki taką osobą jest pDanuta Oksztulska matka dr Oksztulskiego. Na podstawie ich wspólnej historii powstał film Śubuk. O samym filmie więcej napiszę osobno. Cieszę się że miałam okazję poznać tą historię i wspaniałą osobę.
Wielką inspiracją jest dla mnie również osoba profesora Macieja Perkowskiego, który jest prawdziwym pedagogiem z powołania. Czynienie dobra brzmi górnolotnie, ale ma wielki sens. Można by słuchać godzinami, ucząc się bardzo wiele. To on jako promotor zarówno pracy magisterskiej jak i doktoratu dał szansę dr Oksztulskiemu.
Wzruszające wystąpienie, łączące wątki zarówno zawodowe jak i prywatne, Danuty Sutkowskiej z Kuratorium Oświaty w Białymstoku wizytatorki i koordynatorki ds. poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz szkół specjalnych, na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.
Film Śubuk
Dobry obraz jest wart więcej niż 1000 słów. Podczas konferencji odbył się także pokaz filmu Śubuk oraz dyskusja wokół filmu. Widzowie mieli okazję porozmawiać nie tylko z pierwowzorem przedstawionych postaci, czyli Danutą Oksztulską i jej synem, ale także z twórcą scenariusza Szymonem Augustyniakiem. Film dostarczył wielu wzruszeń i refleksji. Jest to ważny obraz, o którym szerzej piszę osobno we wpisie poniżej.
Dziękuję za zaproszenie i możliwość udziału w konferencji. Po więcej informacji zapraszam na stronę projektu.