
Jak napisać odwołanie od decyzji PZON? to tytuł e-booka Katarzyny Arasiewicz. Mecenaski, która od wielu lat wspiera rodziców OzN i zjadła zęby na pisaniu najróżniejszych odwołań.
PZON – Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, zdarzają się także Miejskie Zespoły do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w niektórych miastach na prawach powiatu. Od każdego orzeczenia tych zespołów przysługuje prawo do odwołania – w pierwszej instancji do komisji wojewódzkiej, w drugiej instancji do sądu.
Zacznę osobiście
Wniosek o nowe orzeczenie o niepełnosprawności dla syna złożyliśmy w maju 2024, kiedy skończyło się poprzednie orzeczenie. Dwa razy dostaliśmy pismo z prośbą o uzupełnienie dokumentacji, co zrobiliśmy. W grudniu otrzymaliśmy zawiadomienie o braku odpowiedniego lekarza. Termin komisji wyznaczono dopiero w marcu 2025. Syn został uzdrowiony…. i nie zaliczony do grona osób niepełnosprawnych… Postanowiłam się odwołać od decyzji komisji akurat, gdy wyszedł e-book o odwołaniach. Oczywiście pochłonęłam go jednym tchem!
Znałam już wcześniej autorkę z webinariów w fundacji. Wiedziałam, że to jest wiedza i doświadczenie, któremu mogę zaufać! E-book był mój tuż po premierze!
Mecenas Katarzyna Arasiewicz prowadzi kancelarię Meritum, w której od 14 lat specjalizuje się w pomocy prawnej dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Współpracuje z Fundacją Jesteśmy Ważni. Pomaga w zrozumieniu zawiłych zagadnień prawnych dotyczących osób z niepełnosprawnością, ich rodziców i opiekunów prowadząc webinary i szkolenia. Swoje doświadczenia zebrała także w publikacji.
Poradnik o odwołaniach
Autorka dokładnie tłumaczy:
- Czym jest odwołanie?
- Z jakich części składa się odwołanie?
- Jak krok po kroku je napisać?
- Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Jakich użyć argumentów?
- Na co się powoływać?
- Jakie przykłady warto podawać?
- Jakie błędy są najczęściej popełniane
Poradnik nie jest bardzo długi, ale naszpikowany merytoryczną treścią bez zbędnych ozdobników.
Forma pigułki – tylko 20 stron, które możesz łatwo wydrukować i mieć zawsze pod ręką.
Minimalistyczny, czytelny układ – zero chaosu, maksimum wsparcia. Idealny do druku!
Czy warto się odwoływać?
Wiele osób rezygnuje z odwołania, bo uważa, że szkoda energii, wierzy, że skoro komisja nie przyznała to się nie należy, lub nie wierzy w skuteczność odwołania. Tymczasem prawniczka Kasia udowadnia, że największym błędem w odwołaniu – to brak odwołania i rezygnacja z przysługujących nam i naszemu dziecku praw oraz należnych świadczeń.
Orzekanie o niepełnosprawności określają przepisy i gdyby komisje stosowały się do zapisanych w prawie definicji nie były by potrzebne odwołania. Każdy otrzymałby takie orzeczenie jakie mu przysługuje. Tymczasem rzeczywistość jest jaka jest. Chyba każdy słyszał o absurdach polskiego systemu orzekania o niepełnosprawności np czasowych orzeczeń dla zespołów genetycznych i innych niesprawiedliwych i niezgodnych z prawem praktykach.
Pisanie odwołania to trudna sztuka, ponieważ jest to pismo, które musi spełnić określone wymogi, aby być skuteczne. E-book krok po kroku prowadzi za rękę tych, którzy chcą się tej sztuki nauczyć. Z pomocą publikacji jest to możliwe. Jeśli nie czujemy się na siłach zawsze możemy skorzystać z usług doświadczonego prawnika.
Moim zdaniem jedyne czego nie warto robić, to brać się za to samemu – nieprofesjonalne odwołanie faktycznie może być nieskuteczne, szczególnie jeśli robimy to pierwszy raz…. Warto skorzystać z pomocy i przeczytać publikację. Nawet jeśli pomaga nam prawnik sprawdzimy czy przygotowane przez niego pismo spełnia określone wymogi. Z pomocą e-booka możemy także napisać odwołanie samodzielnie.
Warto znać swoje prawa i nie bać się o nie walczyć jeśli trzeba!