Czerwiec miesiąc dumy i godności

Czy wiecie, że miesiąc dumy obchodzony jest w środowisku LGBT od 1970r?

W czerwcu obchodzimy także:

  • Miesiąc dumy LGBT
  • Miesiąc Dumy z Dziecka z Niepełnosprawnością
  • Dzień Autystycznej Dumy 18.06
  • Dzień Neurorożnorodności 16.06

Duma budzi emocje – różne emocje

Te dni i święta budzą różne emocje – tak jesteśmy różni i różnie przeżywamy. Czy dziecko z niepełnosprawnością może być dumne z siebie? Moim zdaniem jak najbardziej. A rodzic i opiekun? Może być dumnym z dziecka, ale jednocześnie wściekłym na system, albo być tak zmęczonym, że właśnie w ogóle nie czuć dumy….

Różne jest również rozumienie samego słowa. Angielskie pride można tłumaczy jako duma lub jako godność.

Miesiąc dumy z Dziecka z Niepełnosprawnością

Zacznę od święta najmłodszego zainaugurowanego w tym roku (2025) przez członków zespołu ds. opiekunów inicjatywy Nasz Rzecznik – Miesiąc Dumy z Dziecka z Niepełnosprawnością. Pomysłodawczynią jest Urszula Perkowska mama OzN. Akcja była prowadzona przez cały czerwiec na profilu kampanii społecznej Póki My żyjemy.

Czy można być dumnym z dziecka z niepełnosprawnością? czy takie święto ma sens? co my właściwie świętujemy i dlaczego? w samym zespole pojawiły się różnorodne głosy i różne perspektywy! Podczas, gdy jedni chcieli pokazać, że niepełnosprawność to nie tylko deficyty, ale także radość duma i satysfakcja z życia, inni argumentowali, że sytuacja osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów jest tak trudna, że nie warto zmieniać narracji i odchodzić od spójności komunikatów…. że nie ma miejsca i czasu na dumę, gdy dzieją się prawdziwe dramaty, a znikąd pomocy….

Ostatecznie posty do kampanii napisali rodzice, głównie mamy opisując z czego są dumne oznaczając posty # POwstało wiele wzruszajacych tekstów które można przeczytać na profilu kampanii na fb.

Dzień Dumy Autystycznej

Dzień Dumy Autystycznej czyli Autistic Pride Day to święto obchodzone corocznie od 18 czerwca od 2005, które zainicjowała grupa wsparcia Aspies For Freedom (AFF) działająca na rzecz osób z zespołem Aspergera.

Budzi on wiele emocji…. Ja sama miałam z nim trochę problem, bo przecież nie wybrałam sobie tego neurotypu – ani to moja wina, ani zasługa, ani osiągnięcie… Nie jest to dla mnie specjalny powód do dumy ani do wstydu…. po prostu jest.

Dla wielu osób, szczególnie tych o nasilonych objawach spektrum autyzmu, autyzm to raczej ciężar niż powód do dumy i radości… Podobnie myślą ich opiekunowie i rodzice.

Tymczasem jak wyjaśnia dr Ławicka nie chodzi o dumę lecz godność. Angielskie słowo pride można tłumaczyć na różne sposoby- dzięki temu zrozumiałam znaczenie i potencjał tego dnia.

“To nie jest dzień dumy z autyzmu. To jest dzień autystycznej dumy. Po polsku powinno być – Dzień Autystycznej Godności. Bo w tym znaczeniu ta duma tutaj występuje.” Aśka Ławicka, Facebook, post z dnia 09.06.25

i w tym znaczeniu może to być święto, które łączy a nie dzieli!
W naszym tak bardzo zróżnicowanym, a przez to podzielonym środowisku szukajmy tego co nas łączy!

Dlatego napisałam na mediach społecznościowych:

To nie jest dzień licytacji kto ma gorzej ani czyj autyzm jest bardziej prawdziwy!

Osoby samodzielne i niesamodzielne, mówiące i niewerbalne, z niepełnosprawnością intelektualną, z synestezją i zespołem sawanta, dzieci i dorośli w spektrum autyzmu-każdy z nas zasługuje na godność i adekwatne wsparcie

Każdy ma prawo przeżywać swoją sytuację inaczej – wiele osób jest dumnych ze swojego neurotypu dla innych jest on tylko kulą u nogi….
Szanujmy się wzajemnie – kto chce być dumny niech ma do tego prawo, a kto nie chce nie musi i ma prawo przeżyć ten dzień po swojemu.

Szukajmy tego, co nas łączy nie dzieli! Pomyślmy o godności wszystkich osób w spektrum autyzmu, bo każdy na nią zasługuje i ma do niej prawo!”

Na profilu FB Autyzmu po ludzku dyskusja pod postem była naprawdę burzliwa. Niektórzy protestowali przeciwko dumie z autyzmu mimo iż w tekst wyraźnie tłumaczę, że nie o to w tym święcie chodzi… inni udowadniali, że można i trzeba być dumnym z siebie i z innych osób w spektrum, kolejne osoby twierdziły, że to tylko puste hasła – wiadomo ile osób tyle opinii.

A co o tym dniu myślą osoby w spektrum? wypowiedzi samorzeczników z 2020 zebrała Weronika Ławicka. Zostały opublikowane na portalu Niepełnosprawni.pl

https://archiwum.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1077991

Dzień Neuroróżnorodności

Dzień Nieróżnorodności inaczej Dzień Dumy z Różnorodności Neurobiologicznej czyli Neurodiversity Pride Day został zainicjowany w Holandii przez Fundację Neurodiversity w 2018r, ale ja dowiedziałam się o dopiero w tym dniu dzięki Mateuszowi Różańskiemu, który z tej okazji zamieścił wywiad z Mają Toudal na portalu niepełnosprawni.pl można go przeczytać tu: https://niepelnosprawni.pl/artykuly/swiat-przyjazny-dla-neuroroznorodnosci-bedzie-lepszy-dla-wszystkich?

Sprawdź także inne święta