Europejski Tydzień Autyzmu

Dzień autyzmu?

W pierwszym tygodniu grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu. Zainicjowany został przez Parlament Europejski, który w 1996 roku uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem. Pewnie większość osób reaguje zdziwieniem – przecież dzień autyzmu jest 2.04 ?

A 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.

Mamy też dzień autystycznej dumy Autystyczny Dzień Dumy (Autistic Pride Day). Święto obchodzone corocznie 18 czerwca od 2005 roku przez dorosłe osoby będące w spektrum autyzmu, które chcą, aby autyzm przestał być uważany za zaburzenie, a stał się akceptowaną formą odmienności. Inicjatorem obchodów była zorganizowana grupa wsparcia Aspies For Freedom (AFF) działająca na rzecz ludzi z zespołem Aspergera.

Który więc dzień jest tym właściwym dniem autyzmu?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie, który dzień w takim razie powinno się obchodzić? Kto ma rację ONZ czy Parlament Europejski? a może ważniejszy jest głos młodych samorzeczników?

No cóż moim zdaniem każda okazja jest dobra, aby szerzyć świadomość o spektrum autyzmu (o ile jest to wiedza a nie stereotypy). Mam jednak wrażenie, że podobnie jak z kolorem i symbolem autyzmu wielość opcji do wyboru powoduje raczej chaos i dezorientację ….. szczególnie tych którzy aż tak głęboko w tym temacie nie siedzą – a to przecież dla m.in. nich są te dni…. osoby w spektrum autyzmu za zmianami jak wiadomo nie przepadają …

Myślę, że wiele osób reaguje zdziwieniem – dlaczego w grudniu, a nie w kwietniu? Tak samo jak wiele osób dziwi dlaczego jednak nie niebieski puzzel? Na ten temat piszę więcej we wpisie – Dzień autyzmu 2.04.2024

Spotkanie samorzecznicze

Z okazji trwającego tygodnia w poniedziałek 2.12 odbył się samorzeczniczy webinar “Każda perspektywa jest ważna”, organizowany przez Stowarzyszenie Spectrum Aurerum (dawniej Samorzecznicze Spektrum Neuroróżnorodności).

Na webinarze przedstawione zostały różne perspektywy neuroatypowych osób – zarówno samorzecznicze, eksperckie, jak i rodzicielskie. Podczas spotkania usłyszeliśmy historie życia prelegentów. Była to okazja to poznania wyzwań, z jakimi mogą zmagać się osoby w spektrum autyzmu i z ADHD.

W spotkaniu udział wzięli:

  • Łukasz Majek (Spectrum Aureum) – Od samotnika do samorzecznika
  • Hubert Oręziak – Systemowe problemy z diagnozami ASD
  • Agnieszka Sułkowska (Autyzm po ludzku) – Życie rodzica w spektrum
  • Klaudia Lewandowska (Siostra Spektrum) – Późna diagnoza outsiderki
  • Patryk Brzuski (Autypatryk, Spectrum Aureum) – Odpowiednie środowisko ma znaczenie

Nagranie już wkrótce na profilu YT Stowarzyszenia Spectrum Aurerum.

Na profilu znajdziemy także zapis rozmów z cyklu głos samorzeczniczy – warto posłuchać. W tym cyklu znalazło się także moje wystąpienie: Autyzm po ludzku. Perspektywa matki.