Spotkanie ze studentami – Wydział Psychologii UW RA 2024/25

Pierwszy raz w tym roku akademickim 2024/25, choć drugi raz w roku kalendarzowym 2024, i chyba ostatni raz w starej lokalizacji wydziału na muranowskich Stawkach byłam gościem na Wydziale Psychologii UW u prof. Ewy Pisuli w poniedziałek 16.12.2024r. Poprzednie spotkania odbyły się w styczniu 2024 i grudniu 2023. Relacje można przeczytać tutaj: Spotkanie ze studentami – Wydział Psychologii UW, Na wydziale psychologii.

Podróż sentymentalna

Za każdym razem kiedy odwiedzam Muranów, nie sposób nie pomyśleć o Warszawskim Getcie, na gruzach którego wyrosła ta dzielnica… Wydział Psychologii znajduje się na przeciwko Umschlagplatzu, więc miejsce jest mocno naznaczone przez historię, a sam budynek przypomina miejsce gdzie ja sama studiowałam. Stare schody, skrzypiąca podłoga, każde krzesło inne, kafelki z poprzedniej epoki – patrząc na nie nie sposób nie pomyśleć o tych ludziach, którzy przed nami wydeptywali te schody i korytarze…o profesorach i studentach, a szczególnie tych, którzy opuściwszy mury uczelni rozwinęli własną działalność. Wielu z nich to wychowankowie pani profesor Ewy Pisuli: doktoranci, magistranci, członkowie kół naukowych…. Na tym wydziale ma swoje korzenie m.in Przystań Szkraba oraz Stowarzyszenie Mary i Max.

Nowa siedziba

Już w przyszłym roku akademickim 2025/26 wydział ma zmienić swoją lokalizację. Nowy obiekt zapowiada się bardzo ciekawie – projekt został wyłoniony w ramach międzynarodowego konkursu w 2017, który wygrało biuro architektoniczne z warszawskiej Pragi. Budowa ruszyła w 2021 i niedługo ma się zakończyć. Na wizualizacjach i zdjęciach króluje architektoniczny beton i szkło. Czy w nowoczesnych materiałach i wnętrzach uda się zachować dawny klimat? zobaczymy 🙂

Nowy budynek stanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura. W pobliżu usytuowane są gmachy Centrum Nowych Technologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, wydziałów fizyki, biologii oraz matematyki, informatyki i mechaniki, będzie więc częścią nowego kampusu UW. Obiekt realizowany jest w ramach programu wieloletniego Uniwersytet Warszawski 2016-2027. Zapowiada się więc przemiana nie tylko wydziału, ale także całego uniwersytetu: nowoczesne budynki, międzynarodowe współprace, badania interdyscyplinarne łączących np. psychologię z informatyką, biologią lub fizyką – wspólna lokalizacja sprzyja współpracy, a także jak czytamy na stronie uniwersytetu rozwój programu kształcenia przez całe życie, podnoszenie jakości życia publicznego, rozwój przedsiębiorczości akademickiej.

Mam nadzieję, że kolejne spotkanie ze studentami odbędzie się już w nowej lokalizacji.

Spotkania

Spotkania ze studentami są ważną częścią mojej misji, ponieważ wierzę w to że spotkanie z rodzicem zapadnie w pamięć bardziej niż czytanie książek i słuchanie wykładów. Samorzecznicy mówią o swoich doświadczeniach innym językiem niż specjaliści, więc jest to dobre uzupełnienie akademickiej wiedzy.

Z każdym kolejnym spotkaniem mam niestety coraz więcej przemyśleń i chciałabym powiedzieć jak najwięcej … patrząc na młodych ludzi nie sposób nie pomyśleć, że być może wśród nich są przyszli diagności, terapeuci, którzy na swojej drodze już niedługo spotkają zagubionych rodziców po diagnozie 🙂

O czym mówię studentom?

  • przedstawiam perspektywę rodzica- zarówno w codzienności jak i w procesie diagnostycznym
  • opowiadam o tym jak wygląda życie rodzica po diagnozie i jakie to ma konsekwencje
  • mówię też o mojej historii i genezie powstania Autyzmu po ludzku
  • polecam także książki oraz profile samorzecznicze
  • mam ze sobą publikacje do przejrzenia i zachęcam do ich czytania
  • studenci w czynie społecznym rozdają ulotki o pakiecie dla rodizców w poradniach w swoich miejscowościach

Lektura publikacji dla rodziców jest wartościowym doświadczeniem dla studentów, ponieważ pokazuje im perspektywę rodzica, która jest dla nich nowa. Kto pracuje z dziećmi w spektrum zetknie się także z ich rodzicami.

Wspólne działania

Bardzo cenię sobie współpracę z profesor Ewą Pisulą, która trwa już od wielu lat. W każdym roku akademickim mam możliwość spotkać się ze studentami na wydziale. Pani profesor od samego początku wspiera merytorycznie Autyzm po ludzku konsultując publikacje dla rodziców. Jest autorką wstępu do Listów do R. i od pierwszego listu z 2019 wspiera ten projekt. Moje dzieci brały udział w badaniach na uniwersytecie: od projektu dla rodzeństw w baby Labie, po ewaluację nowej wersji PEP-r. Służę również pomocą w zbieraniu grup do badań magisterskich.

Obecnie w międzyuczelnianym zespole pracujemy nad raportem z badania dotyczącego procesu diagnostycznego. Udało się zebrać 1226 ankiet. Wyniki zostaną zaprezentowane podczas kolejnego Neuroshow 2025, a raport będzie dostępny na stornie internetowej wydziału o czym będę pisać na bieżąco.

W planach także ewaluacja narzędzia, służącego do badania jakości życia rodziców w spektrum autyzmu (QoLA – quality of life in autism w wersji rodzicielskiej). Kwestionariusz będzie przydatny w wielu kolejnych pracach naukowych. Badanie rozpocznie się w przyszłym roku 2025.

Zainteresowanych zorganizowaniem spotkania ze studentami zapraszam do przeczytania oferty: