Spotkanie ze studentami – Wydział Psychologii UW

W poniedziałek 8.01.2024 byłam gościem prof. Ewy Pisuli na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bardzo sobie cenię współpracę z Panią Profesor przy licznych badaniach i projektach oraz publikacjach i jestem niezmiernie wdzięczna za wsparcie jakiego udziela Autyzmowi po ludzku. Szczególnie poprzez merytoryczne sprawdzenie obu publikacji oraz napisanie wstępu do Listów do R. Jesteśmy w trakcie opracowania wspólnego badania na temat, mojego konika, czyli procesu diagnostycznego 🙂 Poprzednie spotkanie ze studentami na tym wydziale odbyło się w grudniu 2022 (relacja).

Tym razem miałam okazję opowiedzieć uczestnikom fakultetu o rodzicielstwie w spektrum, o procesie diagnostycznym i o roli wsparcia rodzica w procesie, o genezie powstania Autyzmu po ludzku. Bardzo się cieszę, że wśród studentów była także osoba w spektrum autyzmu i że miałyśmy okazję porozmawiać.

Moją misją jest zwrócenie uwagi młodych ludzi, a szczególnie przyszłych diagnostów i terapeutów na to, że nie da się pomóc dziecku nie uwzględniając rodzica oraz, że sposób przekazania diagnozy ma wielkie znaczenie. Opowiadałam także o naszych doświadczeniach z różnymi rodzajami i metodami terapii. Szczególnie interesująca wydaje się metoda terapii domowej. Planuję na ten temat osobny wpis. Mam nadzieję, że taka rozmowa i spotkanie zapadnie studentom w pamięć bardziej niż czytanie o tym suchej teorii w książkach.

W planach mam kolejne spotkania ze studentami, przygotowanie dla nich materiałów pisemnych, oraz szkoleń z przekazywania diagnozy metodą dramy.

Żałuję tylko, że znowu zapomniałam zrobić zdjęcia… no cóż następnym razem.