Recenzja książki Ellen Notbohm “Dziesięć rzeczy, o których chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem”

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Jagiellońskiego miałam możliwość przeczytać i wziąć udział w promocji wyjątkowej książki ” Dziesięć rzeczy, o których chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem”, która miała swoją premierę 2.04.2024r.  Razem z Agnieszką Andreasik z WUJ Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 4.04. 2024 miałam przyjemność rozmawiać na temat tej publikacji podczas live na Facebooku – szczegóły i nagranie można zobaczyć tutaj. Natomiast na Instagramie w dniach 22.04 – 25.04 odbędzie się rozdanie egzemplarza książki ufundowanego przez wydawnictwo.

Autorka

Ellen Notbohm jest matką dwóch dorosłych już chłopców w spektrum autyzmu, autorką czterech wielokrotnie nagradzanych książek o autyzmie, a jej felietony i artykuły pojawiają się w najważniejszych publikacjach z tej dziedziny, zdobywając odbiorców na całym świecie. Przetłumaczone na ponad dwadzieścia pięć języków stanowią niezastąpione źródło wiedzy, inspiracji oraz wsparcia. Wywiad z autorką można przeczytać na portalu Hello Zdrowie.

Dlaczego ta książka jest wyjątkowa?

Moim zdaniem ta książka jest jedyna w swoim rodzaju z kilku powodów. Prostym językiem opowiada o najważniejszych trudnościach z jakimi mierzą się dzieci i dorośli w spektrum i robi to z perspektywy dziecka. Tekst jest optymistyczny i zachęcający do działania. Zwraca uwagę na typowe trudności, ale co więcej pokazuję drogę wyjścia.

Wyjątkowa perspektywa autorki, która jest matką dorosłych synów sprawia, że ma ona szersze spojrzenie na całe życie dziecka, a także doświadczenie przechodzenia przez różne etapy życia – przedszkolny, szkolny, aż po dorosłość. Widać też, że zastosowane metody przyniosły oczekiwane rezultaty i zostały sprawdzone w praktyce.

Jak o autyzmie mówić?

Postawy wobec autyzmu kształtują się pod wpływem języka, za pomocą którego definiujemy to zjawisko.

Ellen Notbohm

Autorka wielokrotnie podkreśla, że słowa mają moc i znaczenie, ponieważ to właśnie słowa budują postawy i przekonania – także rodziców wobec dzieci. Na jednym biegunie mamy: wyrwę dziecko ze szponów autyzmu, a na drugim akceptuję, że moje dziecko rozwija się w spektrum… Kluczowe dla rodziców i opiekunów jest zrozumienie czym autyzm jest, a czym nie jest, a co za tym idzie jaką przyjąć wobec niego postawę. W tym kontekście znaczenie mają słowa, których używamy, opisując zachowanie dziecka: ma obsesję czy pasję? czy jest wybredne, dziwaczne, czy cierpi lub choruje na autyzm?

Z jakimi trudnościami mierzą się osoby/dzieci w spektrum w codziennym życiu?

Poszczególne rozdziały książki poświęcone są kolejno trudnościom i problemom dzieci w spektrum. Autorka nie poprzestaje na ich wskazaniu, daje także wskazówki i praktyczne rady. Możemy dowiedzieć się sporo na temat:

  • trudności sensorycznych – zmysły odbierają świat w sposób nietypowy. Wzrok słuch dotyk smak równowaga pracują inaczej niż u osób neurotypowych
  • odbireanie języka w sposób dosłowny
  • kłopotach z aluzjami, żartami, związkami frazeologicznymi
  • czarno – białym postrzeganiu rzeczywistości (wszystko albo nic)
  • nietypowej komunikacji – echolalie
  • trudnościach z prowadzeniem rozmowy
  • kłopotach towarzyskich – (myślenie społecznym i interakcje międzyludzkimi)

Na co powinniśmy szczególnie zwracać uwagę w relacji z osobami autystycznymi?

Ze specyficznych problemów i potrzeb wynika konieczność odpowiedniego podejścia i traktowania. Szczególnie ważne jest by szanować potrzeby sensoryczne i nie traktować ich jako fanaberię, a także zwracać uwagę na język i dostosowywać go do poziomu rozumienia u odbiorcy. Warto także tłumaczyć towarzyskie oczywistości i oczekiwania społeczne.

Dla kogo jest ta książka?

Moim zdaniem ta pozycja jest bardzo przydatna przede wszystkim dla rodziców dzieci w spektrum, szczególnie tych na początku drogi, ale nie tylko. Skorzystają nauczyciele i specjaliści pracujący na co dzień z dziećmi w spektrum, a także osoby z ich otoczenia – dziadkowie, krewni, znajomi.

Rabat

Dla wszystkich czytelników newslettera Wydawnictwo WUJ przygotowało wyjątkowy prezent: kod rabatowy 30% ważny do końca kwietnia na całą serię spektrum!!

Zapisy na newsletter tutaj.

Kto się spóźnił z zapisem, a chciałby skorzystać ze zniżki niech wyśle maila na adres: autyzmpoludzku@gmail.com