Rozmowa o nowym wydaniu Dziesięciu rzeczy – Live 4.04.2024r

4.04.2024 o godz 18 razem z Agnieszką Andreasik z WUJ Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawiać będziemy na temat neuroróżnorodności oraz życia w spektrum.

Inspiracją rozmowy jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a także nowe zaktualizowane wydanie bestsellerowej książki Ellen Notbohm „Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem”, która ma swoją premierą właśnie tego dnia.

Nagranie spotkania jest dostępne na wydarzeniu na Facebooku i kanale YouTube Wydawnictwa WUJ.

O książce Ellen Notbohm „Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem” (tekst wydawcy)

Wsłuchaj się w głos swojego dziecka z ASD

Diagnoza autyzmu sprawia niekiedy, że rodzice tracą grunt pod nogami. Zaczynają się bać o przyszłość i rozwój ich dziecka. W tej sytuacji potrzebują zrozumienia i sprawdzonych informacji. W swoim poradniku Ellen Notbohm pokazuje, w jaki sposób osoby neuroróżnorodne odbierają świat i jakiego wsparcia potrzebują.

Książka prezentuje perspektywę dzieci w spektrum autyzmu, a tytułowe „dziesięć rzeczy” to najczęstsze trudności, z jakimi się borykają – w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych, komunikowania się, myślenia społecznego i interakcji międzyludzkich. Autorka tłumaczy, jak ważne są stawianie adekwatnych wymagań dzieciom, akceptacja ich potrzeb i predyspozycji oraz zrozumienie czynników wywołujących stres. Odwołując się do własnego doświadczenia, uczy rodziców, jak pomagać dziecku w budowaniu umiejętności niezbędnych w codziennym życiu.

W nowym wydaniu tego bestsellerowego poradnika zaktualizowano sposób mówienia o autyzmie, uzupełniono informacje na temat ASD zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, a także uwzględniono wpływ mediów społecznościowych na postrzeganie neuroróżnorodności. To pierwsza książka, którą powinieneś przeczytać, gdy u twojego dziecka zdiagnozowano autyzm.

„Dziesięć rzeczy… pokazuje, że kluczem do sukcesu jest podmiotowe traktowanie człowieka, nawet wtedy, gdy nie rozumiemy jego zachowania czy komunikatów. Notbohm odniosła taki sukces – i jako matka, i jako autorka. Posłuchajmy zatem, co ma nam do powiedzenia. Jej wskazówki mogą okazać się bezcenne w towarzyszeniu na co dzień autystycznemu dziecku – niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, nauczycielem czy terapeutą”.
Monika Szubrycht, autorka książki Autyzm. Bliski daleki świat (WUJ, 2022)

„Ellen Notbohm po raz kolejny przypomina nam, że powinniśmy raczej się uczyć, niż nauczać, i więcej słuchać, niż mówić. W Dziesięciu rzeczach… proponuje czytelnikom ważną perspektywę i dostarcza bez-cennych informacji”.
dr Paula Kluth, autorka You’re Going to Love This Kid i Pedro’s Whale

„Wspaniale, że klasyczne dzieło Ellen Notbohm jest dostępne dla nowego pokolenia! Jeżeli u twojego dziecka zdiagnozowano autyzm albo podejrzewasz, że może ono go mieć, jest to pierwsza książka, którą powinieneś przeczytać”.
Bobbi Sheahan, autorka What I Wish I’d Known about Raising a Child with Autism

„Trzecie wydanie Dziesięciu rzeczy… wyjaśnia nasz ewoluujący sposób myślenia o autyzmie, tak cenny dla rodziców, specjalistów i osób w spektrum autyzmu”.
dr Tony Attwood, autor Doktor Tony odpowiada. Światowy autorytet w dziedzinie zespołu Aspergera odpowiada na pytania na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu

Ellen Notbohm jest autorką czterech wielokrotnie nagradzanych książek o autyzmie, a jej felietony i artykuły pojawiają się w najważniejszych publikacjach z tej dziedziny, zdobywając odbiorców na całym świecie. Przetłumaczone na ponad dwadzieścia pięć języków stanowią niezastąpione źródło wiedzy, inspiracji oraz wsparcia.

Seria Spektrum Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

obejmuje wiele intersujących pozycji:

 • Autyzm. Bliski daleki świat Moniki Szubrycht
 • Sekretna księga Asperdzieciaka
 • Jestem inny
 • Moje dziecko ma autyzm. Opowiesci matek
 • Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu
 • Lego w terapii autyzmu
 • Lęk u dzieci ze spektrum autyzmu
 • Dom oswojony
 • Autyzm na co dzień
 • Życie animowane
 • Seks prochy i zespół Aspergera
 • Niezwyczajni ludzie
 • Metoda wczesnego startu ESDM
 • Wychowując dziecko z autyzmem