Jak wspierać Rodziców/Opiekunów OzN? Co działa? a co nie? webinar w ramach kampanii Ważni i Widoczni

W ramach kampanii społecznej Ważni i Widoczni (więcej o kampanii piszę tutaj) poruszamy tematy szczególnie istotne z punktu widzenia rodziców i opiekunów osób OzN, w tym oczywiście ze spektrum autyzmu. Jednym z takich tematów jest komunikacja. Jest to temat bardzo ważny, ale i obszerny. Zaczynamy od komunikacji z osobami z otoczenia. Następnie w ramach kampanii zajmiemy się osobami pracującymi zawodowo z osobami niepełnosprawnymi czyli lekarzami, pielęgniarkami, urzędnikami, a także terapeutami i specjalistami takimi jak logopedzi czy fizjoterapeuci. Osobną kategorię w naszych rozważaniach stanowią osoby stawiające diagnozę.

Dnia 11.04 o godz 18 odbył się pierwszy webinar na temat komunikacji poświęcony osobom z otoczenia. W rozmowie z Dominiką Hołówką, pomysłodawczynią kampanii i założycielką Fundacji Jesteśmy Ważni, zastanawiałyśmy się co tak naprawdę wspiera rodziców, a co nie. Zapraszam do obejrzenia tego niezwykłego spotkania. Padło wiele znaczących słów. Prawdziwe emocje, prawdziwe głosy rodziców.

Rozmawiałyśmy o tym:

  • jak wspierać?
  • co mówić?
  • co naprawdę pomaga?
  • jak zachować się w miejscu publicznym?

Refleksja po rozmowie

Ważne jest żeby pamiętać, że prawdziwa pomoc powinna być szyta na miarę tzn pomaganie nie polega na zgadywaniu i domysłach na temat tego, co jest potrzebne, ale na kontakcie i dialogu. Nie chodzi przecież o to, by poprawić swoje własne samopoczucie przez pomoc, ale żeby była ona sensowna i trafiona. Umęczeni rodzice i opiekunowie szczególnie tuż po diagnozie często twierdzą, że niczego nie potrzebują i niczego nie chcą. Jak podkreśliła podczas webinaru Dominika, nie dajmy się zwieść pozorom i bądźmy cierpliwi w pytaniu, bo odpoczynku i wytchnienia potrzebuje każdy, tylko nie każdy o tym powie…

Podobnie jest ze słowami pocieszenia kierowanymi do rodziców i opiekunów. Zwracajmy uwagę czy pocieszamy samych siebie, czy nasze słowa faktycznie wspierają i pomagają? Łatwo jest zranić, zwykle niechcący i w dobrej wierze. Najbardziej niechciane i krzywdzące słowa znalazły się na infografice, wiele przykładów z życia padło też w czasie webinaru.

Rozmawiałyśmy także o tym jak zachować się w miejscach publicznych: co robić? jak reagować ? jak pomóc? kiedy widzimy że rodzic z dzieckiem przechodzi trudne chwile.

Na temat tego, czego potrzebuje rodzic po diagnozie spektrum autyzmu i jak go wspierać piszę także tutaj.

Chcemy, żeby nasz webinar to nie były tylko słowa. Dlatego przygotowałyśmy infografikę. Zachęcamy do pobrania i udostępniania. Niech wiedza i świadomość się szerzy! Słowa mają moc! Komunikacja ma wielkie znaczenie!

Więcej o kampanii można przeczytać poniżej