
50 twarzy matki dziecka na zawsze – to już czwarta publikacja autorstwa Joanny Omylak, którą mam okazję czytać. Wszystkie otrzymałam od autorki – za co serdecznie dziękuję! Napisała do mnie któregoś razu z prośbą o rozmowę i tak się zaczęło. W styczniu tego roku zrobiłyśmy wspólnego live wokół książki “Szepty niespokojne”, wydanej w 2024.
Poprzednie publikacje to książki cegiełki – zbiory wierszy i prozy. Ja nie czuję się mocna w pisaniu o poezji, dlatego odsyłam do recenzji Fundacji Jesteśmy Ważni
Poezja Joanny Omylak wyrasta z doświadczeń macierzyństwa, w szczególności z relacji z synem z niepełnosprawnością, co nadaje jej wierszom głębię i autentyczność. To nie są jedynie literackie obrazy – to słowa wypływające z serca, które ukazują zarówno ból, jak i siłę, zarówno zwątpienie, jak i nadzieję.
Całość można przeczytać na blogu Fundacji Jesteśmy Ważni – Nasza recenzja: Poezja Joanny Omylak
Dla zainteresowanych poznaniem Joanny – zapis naszej rozmowy wokół książki “Szepty niespokojne”
Autorka
Joanna Omylak to absolwentka wydziału chemii na Politechnice Krakowskiej. Pasjonatka długich spacerów, biografii oraz fotografii.
Mama dwóch synów, w tym nastolatka z autyzmem. Prowadzi fanpage FB: Krystian autismboy, gdzie porusza tematy trudnego macierzyństwa z autyzmem i buduje wspierającą społeczność. Jest autorką 4 książek i planuje kolejne. Debiutowała tomem wierszy “Moje poszarpane” z 2023. Następne książki to “Moje połatane” i “Szepty niespokojne” obie z 2024.
Teksty Joanny Omylak pisane w książkach oraz na funpage na FB poruszają wiele osób, ponieważ autorka ma niezwykły dar wrażliwości uważności i wyłapywania z naszej rzeczywistości i nazywania tego co wielu w codziennym pędzie umyka.
Rozmówczynie
Książka jest zapisem rozmów z 9 mamami dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Są to: spektrum autyzmu, mózgowe porażenie dziecięce, niedosłuch, Zespół Downa, wcześniactwo, brak wzroku.
- Weronika mama Adasia
- Marta mama Igora
- Agnieszka mama Amelki
- Paulina mama Igora
- Ania mama Mateusza
- Gosia mama Oliwii
- Ewelina mama Hani
- Magda mama Rocha i Bazylego
- Dorota mama Stasia
O książce
Ta książka to świadectwo życia – 9 rozmów, 9 mam, 9 historii i 9 różnych światów … To nie jest łatwa lektura, choć dobrze i szybko się czyta. Znajdziemy tu opowieść o dzieciach, których dotykają różne niepełnosprawności: spektrum autyzmu, mózgowe porażenie dziecięce, niedosłuch, Zespół Downa, wcześniactwo, brak wzroku.
Niezależnie od tego czy znamy któraś z niepełnosprawności, czy nie możemy wiele skorzystać. Czytając o tym z jakimi problemami mierzą się dzieci i ich rodzice. nabieramy dystansu do własnych. Każda niepełnosprawność ma swoją własną specyfikę, ale są też aspekty dla wszystkich wspólne.
Autorka pisze o tym, że te kobiety są wśród nas – na osiedlu, w szkole, w sklepie, ale nikt nie kojarzy ich inaczej niż mama dziecka z zespołem, mama tego chłopca na wózku, dziewczynki chorej na ….. Bardzo mnie to poruszyło. To matki, które zostawiły swoje zawody, kariery, marzenia i plany, swoje własne życie. Znika ich tożsamość, zlewają się z dzieckiem. Szczególnie jeśli jest to dziecko, które na zawsze pozostanie dzieckiem wymagającym stałej opieki.
Matki siłaczki, niezłomne w swojej walce i miłości do dziecka. Zapomniane na co dzień tu mają możliwość wypowiedzenia się, oby ich głos dotarł jak najszerzej i przyczynił się do zmiany ich sytuacji.
Na temat sytuacji rodziców i opiekunów OzN mówi się coraz więcej. Ta książka byłaby idealnym głosem w kampanii społecznej poświęconej rodzicom OzN. Poniżej przedstawiam dwie trwające kampanie i zachęcam do zapoznania się z ich postulatami. Jest to kampania Póki My Żyjemy zorganizowana z okazji Dnia Opiekuna 12.02 przez Inicjatywę Nasz Rzecznik oraz kampania Ważni i Widoczni zainicjowana przez Fundację Jesteśmy Ważni.
Razem z twórcami tych kampanii społecznych żywię nadzieję, że doczekamy się zmiany postrzegania rodziców i opiekunów, wsparcia systemowego z prawdziwego zdarzenia, a książki takie jak ta są ważnym głosem w tej sprawie.
Spotkanie autorskie

W cyklu Autyzm po ludzku zaprasza odbędzie się spotkanie z Joanną Omylak wokół najnowszej książki “50 twarzy matki dziecka na zawsze” i bohaterkami książki.
Zapraszamy 25.04.2025 o godz. 18 na profilu FB Autyzmu po ludzku.
Udział w spotkaniu potwierdziły:
- Anna Lipińska
- Weronika Popielarz
- Marta Szut
Warto kliknąć “wezmę udział”, aby otrzymać powiadomienie.