Kampania społeczna Póki MY żyjemy

Kampania świadomościowa Póki MY żyjemy Inicjatywy „Nasz Rzecznik” (więcej o inicjatywie piszę tutaj) na rzecz opiekunek i opiekunów dzieci oraz dorosłych osób z niepełnosprawnościami organizowana jest z okazji Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna przypadającego 12 lutego i będzie trwać od 12.02 do 28.02.2025.

Tak jak w ubiegłym roku Autyzm po ludzku jest jednym z partnerów kampanii. W tej edycji tak jak i w poprzedniej, w ramach wsparcia kampanijnych działań, jestem autorką grafik i identyfikacji wizualnej. W tym roku współprowadzę także profil na FB kampanii, dzięki któremu wszystkie informacje zgormadzone są w jednym miejscu.

Zapraszam do obserwowania i śledzenia aktualności na profilu FB Kampanii.

Cele kampanii

W Polsce brakuje rozwiązań systemowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Obowiązek ten w ogromnej mierze spada na rodziny, głównie na matki, postrzegane jako „naturalne” opiekunki, wykorzystywane do granic ludzkiej możliwości.

Opiekunowie rodzinni pełnią wspierają bliskich z niepełnosprawnościami bez finansowej gratyfikacji ani należytego uznania, nie zawsze mając odpowiednie umiejętności, wystarczające zasoby. To z kolei prowadzi do społecznego wykluczenia.

Historie opiekunek/opiekunów nie zostały dotąd wysłuchane. Rzadko kiedy przebijają się poza środowiskową bańkę. Mówienie o opiece wymaga sprzeciwu wobec stereotypów, nowego języka.

Kampania #pókiMYżyjemy ma być zalążkiem społecznej zmiany: godnego traktowania pracy opiekuńczej, widoczności osób wspierających, szacunku wobec ich podmiotowości!

Planowane działania

W ramach kampanii planowanych jest szereg działań:

  • spotkanie Zespołu Praw Opiekunek/ów z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich dr. hab. Adamem Krzywoniem i ekspert(k)ami Biura RPO 12 lutego, w Ogólnopolski Dzień Opiekuna – podczas spotkania przedstawimy ważne dla osób opiekuńczych tematy i postulaty z prośbą o ich wsparcie przez RPO
  • praktyczne warsztaty i webinary adresowane do opiekunek/ów
  • posty w mediach społecznościowych nagłaśniające niewystarczające systemowe wsparcie, osobiste historie
  • wzmacniające spotkania, sieciowanie, “wychodzenie z cienia”
  • konferencja Fundacji Nieodkładalni 14.02 w Gliwicach – szczegóły w wydarzeniu FB

Historia Dnia Opiekuna

Ogólnopolski Dzień Opiekuna został powołany podczas inauguracji wystawy „List do Opiekuna”, która miała miejsce w październiku 2018 roku w Warszawie.

Inicjatywa była możliwa dzięki zaangażowaniu ośmiu organizacji pacjentów, zainspirowanych akcją społeczną skierowaną do opiekunów w ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Wśród organizacji znalazły się: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja „OnkoCafe – Razem Lepiej”, Fundacja EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”.

Celem Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna, obchodzonego corocznie 12-ego lutego, jest zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby opiekunów, a także podziękowanie im za ich wsparcie. To także apel o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, która może poprawić jakość życia i ułatwić sprawowanie opieki nad bliskimi chorymi.

Data została wybrana nieprzypadkowo – przypada dzień po Światowym Dniu Chorego, który obchodzony jest 11-ego lutego. Wybór ma na celu podkreślenie wyjątkowej relacji, łączącej chorego z jego opiekunem. W inicjatywie Nasz Rzecznik myślimy także o opiekunach osób z niepełnosprawnościami.

Sprawdź także

Kampanie społeczne wspierane przez Autyzm po ludzku

Więcej o Inicjatywie Nasz Rzecznik – Prawa Człowieka