Kobiety i dziewczyny w spektrum autyzmu – recenzja

Kobiety i dziewczyny w spektrum autyzmu. Od wczesnego dzieciństwa do później dorosłości Sarah Hendrickx to drugie wydanie tej książki, którą Autyzm po ludzku z dumą obejmuje swoim patronatem razem z Fundacją SYNAPSIS i Dziewczyny w Spektrum. Miała swoją premierę 7.04.2025. pierwsze wydanie książki ukazało się w Polsce w roku 2018 nakładem wydawnictwa WUJ.

Drugie wydanie książki i zostało opublikowane w Wielkiej Brytanii w 2024, a do Polski dotarło już w kwietniu kolejnego roku! Bardzo mnie cieszy fakt, że tak szybko nowe wydanie trafiło ręce polskich czytelników! Wielkie brawa dla Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego! także za piękną okładkę z turkusowymi akcentami, oraz za całą znakomitą serię SPEKTRUM.

Książkę mam okazję czytać dzięki uprzejmości wydawnictwa, które ufundowało także dwa egzemplarze książki, które zostaną rozdane w podczas konkursu na profilu Autyzm po ludzku na fb i ig – serdecznie dziękuję w imieniu własnym i czytelników! (Konkurs odbędzie się tuż po Wielkanocy.)

Dlaczego nowe wydanie?

Jak zaznacza autorka we wstępie w czasie, który upłynął od wydania pierwszego wiele się zmieniło. Powstało bardzo dużo nowych publikacji i badań, które rzucają nowe światło na kobiety w spektrum autyzmu.

Drugie wydanie książki zostało, więc uaktualnione i uzupełnione o zagadnienia związane z:

  • maskowaniem
  • rodzicielstwem
  • menopuzą
  • odmiennością sensoryczną kobiet autystycznych

Dodatkowy rozdział poświęcony tematowi odżywiania napisała córka autorki – Jess Hendrickx. Książka została także uzupełniona o porady dotyczące sposobów na satysfakcjonujące życie w neurotypowym świecie.

Autorka

Sarah Hendrickx– w wieku 43 lat zdiagnozowano u niej zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jest autorką kilku książek na temat autyzmu i zespołu Aspergera. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych debatach poświęconych ASD u kobiet. Prowadzi ośrodek szkoleniowo-terapeutyczny Hendrickx Associates zajmujący się neuroróżnorodnością.

Pisząc tę książkę, autorka łączy role specjalistki badaczki i samorzeczniczki, nadając całej książce niepowtarzalny styl. Książka zawiera liczne wypowiedzi kobiet oraz rodziców dziewczynek, które zostały zebrane przez autorkę w ankiecie mailowej. Wszystko to sprawia, że jest ona wartościowa dla specjalistów, ale także ciekawa i napisana przystępnym i zrozumiałym językiem.

Książka – moje wrażenia z lektury

Opracowanie jest bardzo szczegółowe i faktycznie obejmuje wiele aspektów życia – od wczesnego dzieciństwa do późnej starości. Są poruszone także zagadnienia jak: relacje społeczne, edukacja, praca, a także związki uczuciowe, ciąża, rodzicielstwo, oraz zdrowie i dobrostan, w tym odżywianie. Książka ma tę zaletę ze nie trzeba jej czytać po kolei – tylko zacząć od tego co jest akurat potrzebne. Ja zaczęłam od rozdziału dotyczącego macierzyństwa, gdyż przygotowywałam wystąpienie na 2.04 z okazji wizyty w biurze RPO – więcej tutaj

Na pewno jest to pozycja, do której można wracać wielokrotnie.

Dla mnie książka ma trochę smutny wydźwięk, bo przeczytałam w niej o sprawach, o których wolałabym nie myśleć…. Jak samorzeczniczkę poruszyło mnie to, że autorka z powodzeniem brała udział w wystąpieniach przez całe lata, aż zaczęła dostawać ataków paniki i musiała niestety zrezygnować… Czy i mnie to spotka? Czy nadejdzie taki dzień, że nie będę w stanie poprowadzić spotkania? no cóż czas pokaże …. Natomiast nadzieją napawa fakt, że część kobiet jest zadowolona ze swojej starości – może nie będzie aż tak źle 😉

Ostatni rozdział zawiera porady dotyczące sposobów na satysfakcjonujące życie w nieautystycznym świecie. Typowe życie może się nie sprawdzić, ale jak pisze autorka

Niekonwencjonalne jednostki potrzebują niekonwencjonalnych rozwiązań.

Sarah Hendrickx

Myślę że to ważne żeby uświadomić sobie że osoby w spektrum są inne potrzebują inaczej ale to jest w porządku. po więcej odsyłam do akcji #potrzebujęinaczej – więcej piszę tutaj

Dla kogo jest ta książka?

  • Przede wszystkim oczywiście dla kobiet i dziewczyn w spektrum autyzmu, które szukają porad, badań, zastanawiają się nad własnym życiem. Może być szczególnie ważna tuż po diagnozie.
  • dla kobiet, które zastanawiają się nad tym, czy ten temat ich dotyczy. Zgadzam się z Ewą Furgał, że dla nich ta książka może okazać się przełomowa.
  • dla bliskich – rodziny, osób z otoczenia, znajomych, kolegów z pracy – którzy sami nie mając diagnozy, chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o spektrum autyzmu i sposobach wspierania autystycznych kobiet.
  • dla zatroskanych matek dziewczynek w spektrum, które zastanawiają się jak mozę wyglądać życie ich córek w przyszłości.
  • dla specjalistów i studentów zainteresowanych tematem – kompendium wiedzy, badania naukowe i liczne życiowe przykłady.

Spotkanie wokół książki

Czym kobiece spektrum autyzmu różni się od męskiego? Dlaczego diagnoza kobiet tak często przychodzi z opóźnieniem? Jak w praktyce wygląda życie kobiet i dziewczyn w spektrum? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas spotkania promującego nowe wydanie książki „Kobiety i dziewczyny w spektrum autyzmu” autorstwa Sarah Hendrickx.

W rozmowie z Agnieszką Andreasik udział wezmą:

  • Ewa Furgał (Fundacja Dziewczyny w Spektrum)
  • Agnieszka Sułkowska (Autyzm po ludzku)

Rozmowa odbędzie się 21 maja 2025 o godzinie 18:00.

Spotkanie będzie transmitowane na profilu Facebook i kanale YouTube Wydawnictwa UJ. Serdecznie zapraszamy do udziału! Zapowiada się fantastyczna rozmowa! Więcej informacji w wydarzeniu na FB. Warto kliknąć “wezmę udział”, aby otrzymać przypomnienie.

Sprawdź także