
Wielu rodziców zastanawia się co mogą robić ich dzieci po skończeniu szkoły, aby nie trafić w systemową próżnię i nie utknąć w 4 ścianach własnego domu… Szczególnie trudna jest sytuacja osób niesamodzielnych.
Coraz więcej firm już wie, że różnorodność zespołu to klucz do sukcesu. Osoby w spektrum autyzmu często lepiej sprawdzają się w pracy, jeśli tylko mają warunki, by rozkwitnąć.
Pamiętajmy, że praca to niezależność, godność, rozwój!
Na temat rynku pracy osób neuroatypowych powstaje także szereg publikacji. Tworzonych zarówno dla osób w spektrum jak i pracodawców co pokazuje jak ważny staje się ten temat.
Bezpłatne e-booki
Portal Aplikuj.pl – Raport “Autyzm w pracy. Szanse dla pracowników i pracodawców”
Raport “Autyzm w pracy. Szanse dla pracowników i pracodawców” przygotowany przez portal Aplikuj.pl w marcu 2025.
Zawiera:
- Fakty i mity na temat spektrum autyzmu w środowisku pracy
- Wnioski z badań i komentarze ekspertów
- Praktyczne wskazówki dla pracodawców oraz rekomendacje dla pracowników
- Dobre praktyki firm wdrażających inkluzyjne rozwiązania
Publikację przygotowali: Patrycja Kosek, Anna Bojko z udziałem ekspertów w dziedzinie spektrum autyzmu m.in. dr hab. Anna Prokopiak (UMCS), dr Paulina Gołaska-Ciesielska (Fundacja Relacyjni), a także samorzeczników takich jak: Ida Tymina, Anita Wojtkiewicz, Magdalena Pawlak (Fundacja Autism Team).
Fundacja Prawo i Partnerstwo – Wykształcone osoby w spektrum autyzmu na rynku pracy – Status quo i perspektywy
Projekt Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów
Przeprowadzone badania i działania interdyscyplinarne przyniosły ważne społecznie wnioski i rekomendacje, które zostały ujęte w monografii pt.: Wykształcone osoby w spektrum autyzmu na rynku pracy – Status quo i perspektywy wydanej nakładem wydawnictwa Temida2, w otwartym dostępie.
Publikację przygotowali: Maciej Perkowski, Maciej Oksztulski, Wojciech Zoń, Izabela Kaczyńska
Spektrum Wrażliwości – Neurodiversity Insight
Neurodiversity Insight to unikatowy i bezpłatny przewodnik, który powstał jako odpowiedź na prośby organizacji poszukujących skondensowanej, lecz wszechstronnej pigułki wiedzy, aby dostarczyć podstawowych informacji, które mają na celu rozwianie nagromadzonych mitów, spekulacji i stereotypów. Przygotowali go eksperci skupieni wokół Spektrum Wrażliwości: Dorota Bartosiak, Bernadetta Bieszczanin, Katarzyna Śledziewska.
Fundacja Atypika – Neuroróżnorodność w miejscu pracy
Przygotowała bezpłatny e-book Neuroróżnorodność w miejscu pracy. Został przygotowany przez ekspertów, naukowców i specjalistów. Kładzie nacisk na znaczenie inkluzji i różnorodności w miejscu pracy. Zawiera praktyczne wskazówki, studia przypadków, narzędzia.
Fundacja Asper IT Zwiększanie szans na profesjonalny sukces pracowników w spektrum autyzmu – działanie podejmowane przez podmioty rynkowe
Raport AsperIT dostarcza praktycznych wskazówek i strategii, jak efektywnie integrować talenty w spektrum autyzmu, uwzględniając ich unikalne potrzeby i mocne strony. Dowiedz się, jak możesz maksymalizować potencjał swojego zespołu poprzez włączenie i akceptację.
Fundacja JiM – Droga do otwarcia rynku pracy w Polsce dla osób autystycznych
Raport ukazujący bariery i proponowane rozwiązania w zakresie zatrudnienia osób ze spektrum autyzmu w Polsce przygotowany przez Fundację JiM we współpracy z Polskim Instytutem Ekonomicznym w 2022r.
Artykuły
- Niepełnosprawni.pl – Pole minowe, czyli z autyzmem na rynku pracy
- Rocketspace.pl – Wykorzystaj ich potencjał, bo ten cię zaskoczy. Jak pracować z osobami w spektrum autyzmu?
- BUSINESS INSIDER – Neuroróżnorodni pracownicy zmieniają rynek pracy. Procter & Gamble pokazuje, że inkluzywność to szansa dla firmy i pracowników
Sprawdź także
- Neuroróżnorodny rynek pracy – rodzaje zatrudnienia
- Miejsca pracy dla osób w spektrum (praca warsztatowa)- Zakupy z misją
- Miejsca pracy dla osób w spektrum (w gastronomii) – Wypij kawę – wesprzyj sprawę
Inne bezpłatne publikacje na temat spektrum autyzmu: