Tekst dla portalu Niepełnosprawni.pl

Po ludzku o autyzmie. Z myślą o rodzicach i nie tylko.

24.05.2024 ukazał się artykuł na temat Listów do R. na portalu niepełnosprawni.pl, który udzielił patronatu medialnego tej publikacji – za co serdecznie dziękuję. Cieszę się tym bardziej, że portal często porusza tematy związane nie tylko z niepełnosprawnością, ale także neuroróżnorodnością. Wiele ciekawych wywiadów i artykułów w tym temacie spektrum autyzmu np:

Cykl WOKÓŁ SPEKTRUM:

Początek

Portal już drugi raz patronuje publikacji Autyzmu po ludzku: objął bowiem patronatem także Informator. W ramach patronatu dwa lata temu ukazała się wzmianka o nim.

Moja historia – Listy do R.

Tym razem napisałam dłuższy tekst. Znalazło się w nim miejsce na moją osobistą historię, dlatego że projekt Listy do R to moje życie w pigułce: to droga od dziecka z wadą letalną, przez hospicjum, po kolejne diagnozy spektrum autyzmu. Każde doświadczenie zostawia w nas swój ślad. To co przeszliśmy jest równie ważne, jak to co z tym zrobimy, ale w tym procesie wsparcie innych osób jest kluczowe – o tym jest ten tekst; o tym jest ten projekt.

Wsparcie dla rodziców

W ostatnich latach przeszłam naprawdę wiele procesów diagnostycznych, więc na własnej skórze doświadczyłam tego, że nikt nie powinien zostać z trudną diagnozą sam … Marzę o tym, aby przenieść dobre praktyki przekazywania diagnozy i wpierania rodziców, które poznałam w hospicjum, na grunt autystyczny. Moim marzeniem jest ludzkie traktowanie zarówno dziecka jak i rodzica. Zwykłe proste gesty mają wielkie znaczenie zwłaszcza w trudnym czasie. 

Bardzo się cieszę ze o wsparciu dla rodziców i opiekunów nie tylko dzieci, mówi się coraz głośniej i coraz szerzej. Powstają organizacje wspierające rodziców, kampanie społęczne. Chciałabym, aby projekt Listy do R stał się jednym z głosów wspierających rodziców w trudnym czasie.

Jak powstawały Listy

W artykule piszę o tym jak powstawały listy, jak szukałam autorów. Z jakich grup się wywodzili. Ostatecznie zebrałam wspaniałych 35 autorów i zespół redakcyjny – w sumie ponad 40 zaangażowanych osób, które swoją pracę wykonały całkowicie pro bono! Serdecznie dziękuję to naprawdę niezwykłe!

Pełna historia projektu znajduje się we wpisie poniżej.

Zdjęcie

Artykuł ilustruje zdjęcie, które wykonała Marta Godlewska w ramach projektu Dzień Każdy Kobiet #DzienKazdyKobiet. Projekt opowiada o ciekawych i inspirujących kobietach przy pracy. Piękne zdjęcia, inspirujące osoby i wspaniały projekt! Dziękuję za możliwość udziału! Więcej zdjęć we wpisie poniżej.

Na koniec zapraszam do przeczytania całości tekstu na portalu Niepełnosprawni.pl.