Jak zbierać 1,5% podatku? Pytania i odpowiedzi

Pytania na temat zbierania 1.5% podatku dochodowego pojawiają się bardzo często. Poniżej te najczęściej zadawane i odpowiedzi.

Kto może przekazać 1,5%?

Każda osoba fizyczna, jeśli pracuje i płaci podatki ma prawo 1.5% podatku dochodowego przeznaczyć na wybrany przez siebie cel pożytku publicznego. Jest to ważne źródło finansowania dla wielu organizacji pozarządowych, mających statut pożytku publicznego (OPP), które zebrane środki wykorzystują na działania statutowe. Kto może przekazać swoje 1.5% i w jaki sposób to zrobić szczegółowo wyjaśnia portal pozytek.ngo.pl.

1.5% może przekazać osoba fizyczna, ale nie osoba prawna tzn. spółki, inne organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa państwowe.

Komu można przekazać 1,5%?

1.5% podatku możemy przekazać organizacjom posiadającym statut organizacji pożytku publicznego OPP, a także konkretnym osobom, które mają założone subkonto w fundacji, mającej statut OPP. 

Jak przekazać 1,5%?

Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać KRS wybranej organizacji OPP oraz określić cel szczegółowy (jest nim nr subkonta). Jeżeli korzystamy z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazaliśmy 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym z tym samym celem szczegółowym. Oczywiście dane te można zmienić. Więcej informacji możemy znaleźć na rządowej stornie – Jak przekazać 1,5% na OPP

Które fundacje prowadzą subkonta?

Lista fundacji prowadzących subkonta znajduje się tutaj– na dole strony.

W jaki sposób założyć subkonto w fundacji?

Przed założeniem subkonta warto uważnie przeczytać regulamin i wzór porozumienia (umowy) z fundacją jeśli jest wymagane. Każda fundacja określa własne niezbędne dokumenty.

Jak działa subkonto?

Subkonto działa na zasadzie refundacji: najpierw musimy uzyskać środki (darowizny lub 1.5%), potem zbieramy faktury i uzyskujemy refundację czyli wypłatę pieniędzy na wskazane konto bankowe. W ten sposób, w zależności od zasad danej fundacji, możemy uzyskać środki na terapię i rehabilitację, turnusy wyjazdowe, niezbędne materiały edukacyjne czy sprzęt specjalistyczny. Każda fundacja ma własne zasady rozliczeń i zakładania konta, a także własny katalog kosztów refundowanych. Niektóre subkonta są prowadzone bezpłatnie, inne fundacje pobierają opłatę (zwykle jest to 4-10% zgromadzonych środków), dlatego przed założeniem subkonta warto uważnie przeczytać regulamin i wzór porozumienia (umowy) z fundacją jeśli jest wymagane.

Co można refundować?

Każda fundacja ma swój własny katalog kosztów refundowanych. Większość fundacji refunduje: zakup niezbędnego sprzętu i wyrobów medycznych, terapię i rehabilitację, turnusy wyjazdowe.

Zasady refundacji i wymagane dokumenty (zalecenia lekarskie lub terapeutyczne) potrzebne do refundacji określa każda fundacja w swoim regulaminie.

Przykłady mniej i bardziej oczywistych kosztów znajdują się w e-booku.

Jak skutecznie zbierać 1,5%?

Fundacje prowadzące subkonta najczęściej udostępniają materiały promocyjne, które możemy wykorzystać przy zbieraniu 1.5%. Są to przeważnie: osobna strona internetowa dziecka z indywidualnym numerem subkonta i opisem, a także materiały graficzne: grafika na media społecznościowe, wizytówki, plakaty, ulotki, które zawierają informacje o dziecku oraz o tym w jaki sposób można przekazać środki, czyli nr KRS fundacji oraz nr subkonta dziecka, a także nr konta, na które można przekazać darowiznę. Materiały są dostępne w formie przygotowanej do druku.

Niektóre fundacje oferują bezpłatny pakiet materiałów wydrukowanych na swój koszt: ulotek, plakatów, wizytówek.

Inne udostępniają wzory maili do znajomych, listów do księgowej, postów na media społecznościowe wraz z grafikami.

Więcej na temat skutecznej promocji subkonta piszę w publikacji.

Kiedy można zbierać 1,5%?

Okres rozliczania podatku za miniony rok trwa od stycznia do kwietnia. Deklaracje podatkowe dostępne są od 15.02 w rządowym serwisie e-Urząd Skarbowy. Niektórzy rozliczają podatek na początku terminu jednak, warto wiedzieć, że ponad połowa rozliczeń składana jest w drugiej połowie i pod koniec kwietnia. Z tego powodu dzień autyzmu 2.04 jest często wybieranym dniem, aby przypomnieć o zbiórce.

Czy konieczne jest udostępnianie wizerunku dziecka?

Do założenia subkonta wymagane jest podanie danych dziecka i informacji o diagnozie. Niektóre fundacje wymagają także zdjęcia.

Pamiętajmy o tym, że tylko od nas rodziców zależy, kto będzie wiedział o diagnozie naszego dziecka. Zbieranie 1.5% jest naszym prawem, ale nie obowiązkiem. Możemy zrobić wokół tego wielką kampanię w mediach społecznościowych, możemy drukować i rozdawać ulotki, wizytówki i plakaty. Możemy poinformować tylko rodzinę i bliskich znajomych albo nikogo. Wszystko w wolności i zgodzie ze sobą.

Warto wiedzieć, że niektóre fundacje dają możliwość założenia subkonta ukrytego. Wówczas nr subkonta, dane dziecka znane są tylko rodzicowi i nie są widoczne publicznie.

Na co warto zwrócić uwagę przy wybieraniu fundacji dla naszego dziecka?

Szczegółowy opis w publikacji.

Czy chcesz wiedzieć więcej?

Kompendium wiedzy na temat zbierania 1,5% i wyboru fundacji znajdziesz w e-booku Jak zbierać 1,5% podatku po ludzku.

Co znajdziesz w e-booku?

  • Dlaczego warto zbierać 1,5%?
  • Zakładanie subkonta krok po kroku
  • Najczęściej zadawane pytania z odpowiedziami
  • Czy można zbierać 1,5% jeśli dziecko nie ma orzeczenia o niepełnosprawności?
  • Jak wybrać i sprawdzić fundację?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze fundacji?
  • Co mogę zrefundować? Przykłady nieoczywistych rzeczy
  • Jak skutecznie zbierać 1,5%?
  • Praktyczne porady odnośnie skutecznej promocji subkonta
  • 10 trików na skuteczny profil w social-mediach
  • Lista fundacji prowadzących subkonta
  • Lista zadań do druku