
Mieszkalnictwo wspomagane – ważny temat szczególnie dla rodziców dzieci na zawsze – czyli tych niesamodzielnych. Walka o prawa tych osób trwa od lat i wciąż nie mamy adekwatnych rozwiązań systemowych…. Obecnie praktycznie jedyną możliwością jest pobyt w domach pomocy społecznej. Są to duże placówki nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, szczególnie w spektrum autyzmu. W wyniku złych warunków osoby niepełnosprawne często prosto z DPS trafiają do szpitali psychiatrycznych….
Rodzice biorą sprawę we własne ręce – praktycznie wszelkie domy powstały z inicjatywy NGO założonych przez rodziców – piszę o nich poniżej
Trwają także działania na rzecz wprowadzenia w życie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym prowadzone przez Inicjatywę Nasz Rzecznik oraz Porozumienie Autyzm Polska. Starania te można śledzić na stronie: www.mieszkalnictwowspomagane.pl.
Aby skonsolidować różne rozwiązania, chcemy stworzyć ustawę, która by się odnosiła tylko do osób z niepełnosprawnościami i tę kategorię chcielibyśmy wyjąć z ustawy o pomocy społecznej. Chodzi o to, by wyposażyć je w taki rodzaj wsparcia, który pozwoli im zachować godność i podmiotowość. Wiem już nawet, jak będzie brzmiało pierwsze zdanie naszego projektu ustawy: „Osobie, która z powodu niepełnosprawności potrzebuje stałego lub całodobowego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, przysługuje PRAWO do wsparcia w postaci usług mieszkalnictwa wspomaganego„. Następnie będzie określony katalog różnych form tego mieszkalnictwa i spójny, czytelny system jego organizacji i finansowania. Oczywiście, jeśli ktoś będzie wolał pobyt w DPS-ie, powinien mieć do tego prawo, ale powinno ono wynikać z możliwości wyboru między tą a innymi formami wsparcia. – czytamy na stronie mieszkalnictwowspomagane.pl.
Dotychczasowe działania inicjatywy
Społeczna inicjatywa na rzecz ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami została zawiązana w kwietniu 2024r. w Krakowie. Jej celem jest wypracowanie społecznej propozycji jednolitego uregulowania różnego typu rozwiązań mieszkaniowych z usługami wspierającymi. Plan prac obejmuje cztery etapy, które zakończą się w czerwcu 2025 r. przedstawieniem propozycji całościowych regulacji i poddaniem ich pod publiczną dyskusję.
Pierwszym etapem prac nad ustawą była debata diagnostyczna praktyków pt. „Prawne, instytucjonalne i społeczne uwarunkowania mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami”, która odbyła się w dniach 5-6 września 2024 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Organizatorami są Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie wspierające Inicjatywę „Nasz Rzecznik”, z udziałem ruchu społecznego „Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją” i Porozumienia Autyzm Polska. – więcej informacji tutaj
Obecnie trwa opracowanie wyników dyskusji w grupach oraz opracowywanie pogłębionej diagnozy.
Ankieta
W ramach działań inicjatywy powstała ankieta, która dotyczy ich obecnej sytuacji i potrzeb mieszkaniowych, przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami od 16. roku życia oraz rodziców i opiekunów.
Link do ankiety:
Wypełnienie ankiety zajmie ok. 15 minut. Przekazane informacje posłużą do opracowania założeń do społecznego projektu ustawy o mieszkalnictwie ze wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami.
więcej informacji o ankiecie można znaleźć na stornie inicjatywy – ZAPRASZAMY DO WYPEŁNIENIA ANKIETY O POTRZEBACH MIESZKANIOWYCH
Mieszkanie ze wsparciem to fundament niezależnego życia. Bądź częścią systemowej zmiany!