
Early Start Denver Model to metoda dla tych, którzy szukają terapii w podejściu relacyjnym, niedyrektywnym, a przy tym sprawdzonych i naukowo przebadanych. Metoda ESDM należy do evidence-based practices, czyli metod terapeutycznych opartych na dowodach naukowych. Została opracowana przez światowych ekspertów w dziedzinie autyzmu prof. Sally J. Rogers i prof. Geraldine Dawson. Centrum badawcze nadzorujące rozwój metody ESDM to Instytut MIND na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.
Metoda ma kilka podtypów:
- G-ESDM terapia grupowa dla dzieci w wieku przedszkolnym
- P-ESDM coaching rodziców małych dzieci z autyzmem
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie metody ESDM w Polsce.
Zalety metody ESDM
Metoda ESDM łączy w sobie podejścia rozwojowe, relacyjne i behawioralne. Jest naukowo przebadana i daje możliwość monitorowania postępów dziecka w specjalnie przygotowanych formularzach (podobnie jak metody behawioralne), ale jest przy tym nastawiona na rozwój relacji (jak metody niedyrektywne). Założenia metody umożliwiają dostosowanie jej do możliwości i potrzeb konkretnego dziecka.
Mocną stroną metody jest także to, że jest dostępna i możliwa do stosowania także dla osób nie będących specjalistami – rodziców, opiekunów. Warto podkreślić, że w ESDM terapeuci współpracują z rodzicami i wspólnie układają plan terapii. Rodzice w spektrum autyzmu docenią na pewno także jasną strukturę i możliwość ewaluacji postępów dziecka.
Wady
ESDM ma tylko jedną wadę – jest metodą wczesnej interwencji i można ją stosować od 12 miesiąca do 5 roku życia dziecka.
ESDM w Polsce
Metoda została sprowadzona do Polski w 2012r. Pierwszym trenerem ESDM w naszym kraju została dr Joanna Kwasiborska Dudek – neurologopeda, pedagog specjalny, certyfikowany terapeuta i trener metody ESDM, coach rodziców dzieci z ASD w modelu P-ESDM, certyfikowany diagnosta ADOS-2, wykładowca na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Miałam okazję poznać osobiście dr Kawsiborską Dudek podczas spotkań ze studentami logopedii na APS. Współpraca z nią to prawdziwa przyjemność spotkania osoby, która łączy podejście akademickie z praktyczną wiedzą.
Podręczniki
Wśród książek dotyczących metody są te przeznaczone dla specjalistów oraz takie, z których mogą korzystać także rodzice. Jedną z nich sama czytałam, kiedy moje dzieci były małe i potwierdzam, że zawiera praktyczne wskazówki, konkretne przykłady, które rodzic może łatwo zastosować w domu. Oczywiście dotyczą one dzieci do 6 lat. Była to książka “Metoda Wczesnego Startu dla dziecka z autyzmem (ESDM)” napisana przez Sally J. Rogers, Geraldine Dawson, Laurie A. Vismara, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą oczywiście polecam.
Spis wszystkich dostępnych podręczników można znaleźć na stronie – https://esdm.pl/podreczniki-esdm/
Kto może stosować metodę?
Aby zostać terapeutą metody ESDM należy ukończyć kurs pierwszego i drugiego stopnia oraz przejść proces superwizji u trenera ESDM. Dopiero wówczas można otrzymać certyfikat, zostać wpisanym do spisu terapeutów i prowadzić wczesną interwencję terapeutyczną w modelu ESDM. Terapeuci mogą dzielić się elementami metody z rodzicami i członkami zespołu, jednak nie są uprawnieni do tego, aby nadawać certyfikaty.
Osoby, które nie przeszły pełnego procesu weryfikacji mogą inspirować się metodą oraz stosować ogólnodostępne materiały.
Jak zweryfikować terapeutę? Publiczna lista wszystkich certyfikowanych terapeutów i trenerów ESDM, zamieszczona na stronie internetowej ESDM.co: http://www.esdm.co. Lista ta jest regularnie aktualizowana i stanowi wiarygodny sposób weryfikacji.
Oficjalne stanowisko Instytutu MIND na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis dotyczące zasad stosowania terapii ESDM, procesu szkoleniowego, nadawania certyfikacji oraz sposobu weryfikacji trenerów i terapeutów, można pobrać na oficjalnej stornie metody ESDM w Polsce – https://esdm.pl/oswiadczenie-stosowanie-esdm/
Ośrodki pracujące metodą ESDM w Polsce
- Centrum Adesse Warszawa
- Autyzm Start up Warszawa
- Przystań Szkraba Warszawa
- Fundacja Synapsis
Oficjalna strona metody ESDM
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie metody ESDM w Polsce.
Sprawdź także
Refleksja na temat terapii dzieci w spektrum autyzmu