
Główne działania Autyzmu po ludzku adresowane są do rodziców dzieci w spektrum autyzmu. Jednak staram się pamiętać także o specjalistach, osobach z otoczenia oraz wspierać młodych ludzi – samorzeczników, uczniów, studentów. Uczestniczyłam już kilkukrotnie w procesie pisania prac mgr. Zaczęło się od tego, że podczas prowadzenia terapii domowej najstarszego syna kilka wolontariuszek zdecydowało się pisać pracę na jego temat. Powstały 2 magisterki i chyba ze 3 licencjaty…. Otrzymuję różnego rodzaju prośby od studentów. Staram się udostępniać i wypełniać ankiety. Wspieram projekt Zwolnieni z teorii (więcej tutaj). Spotykam się ze studentami na uczelniach. Wspieram rozwój nauki i badań – jako uczestniczka i inicjatorka. Uczestniczyłam także w procesie zbierania różnego rodzaju grup badawczych. Dziś z własnego doświadczenia piszę krótki poradnik o tym, jak zebrać grupę badawczą – oczywiście grupę osób w spektrum lub rodziców dzieci w spektrum autyzmu.
1. Forma
W dzisiejszych czasach najłatwiej zebrać jest grupę online. Zarówno badania ankietowe jak i wywiady przeprowadza się raczej w formie zdalnej, więc pierwszym warunkiem skutecznego działania jest posiadanie zatwierdzonej ankiety online. Zdarza się, że promotor upiera się przy stosowaniu gotowych formularzy (testów) w oryginalnej, papierowej formie, jednak znacząco utrudnia to cały proces.
2. Nasza grupa
Przede wszystkim musimy dokładnie przemyśleć i uzgodnić kryteria włączające. Osoby w spektrum są precyzyjne i nie lubią niedopowiedzeń np. dziewczynki w okresie dojrzewania…nie każdy jest psychologiem i będzie wiedział jaki to przedział wiekowy. Jeśli pytamy o dzieci w spektrum warto określić, co w przypadku gdy jest ich kilkoro. Ważna pozostaje kwestia niepełnosprawności intelektualnej oraz tego czy osoby niewerbalne mogą brać udział w badaniu. Warto precyzyjnie określić kogo szukamy.
3. Materiały
Polecam przygotować niezbędne materiały – plakat z kodem QR prowadzącym do badania do wywieszenia, grafikę informacyjną na fb/ig oraz oczywiście zaproszenie z opisem badania.
Skuteczna prośba powinna być konkretna i dobrze uzasadniona. Zastanówmy się chwilę, dlaczego nasze badanie jest ważne? (oprócz tego, że jakoś studia trzeba skończyć) Co może dać badanym wypełnienie ankiety/ wzięcie udziału w wywiadzie? Nawet jeśli będzie to zastanowienie się nad badanym zagadnieniem – mówmy językiem korzyści: Dlaczego warto wziąć udział? Pamiętajmy przy tym, że osoby w spektrum są konkretne 🙂
Jeśli chodzi o ankiety motywująco może działać ograniczony czas na ich wypełnienie, oraz informacja ilu osób brakuje do zebrania grupy.
Niektórzy oferują badanym prezent za wypełnienie. Może to być przydatny np. pdf lub przygotowana przez nas infografika, może jakaś lista przydatnych rzeczy do wydrukowania. Internet to kopalnia pomysłów. Pamiętajmy o poszanowaniu praw autorskich.
Rodzice otrzymują wiele próśb o wzięcie udziału w badaniu. Nie trzeba być specjalistą od marketingu ani na siłę się wyróżniać. Warto natomiast zadbać o staranne przygotowanie i estetykę materiałów oraz oczywiście o kwestie formalne (świadoma zgoda), RODO itd.
4. Szukamy grupy – rodzice
Jeśli szukamy rodziców dzieci w spektrum warto swoją prośbę umieścić na grupach FB przeznaczonych dla nich. Spis poniżej.
Warto także napisać do organizacji, które wspierają rodziców i poprosić o udostępnienie rodzicom informacji o badaniu – na mediach społecznościowych, na stronie internetowej, bądź w newsletterze.
Możemy także poprosić o wywieszenie plakatu z kodem QR – wszędzie tam, gdzie bywają poszukiwani rodzice. W zależności od grupy wiekowej można spróbować w przedszkolach lub szkołach oraz poradniach PPP i ośrodkach terapeutycznych.
Znaną metodą poszukiwania grup badawczych jest metoda tzw. kuli śnieżnej. Osoby badane wskazują kolejnych kandydatów. Ma to sens przy badaniach jakościowych, jeśli chcemy uzyskać jednorodną grupę.
5. Szukamy grupy – osoby w spektrum
Jeśli szukamy osób w spektrum pierwsze kroki warto skierować na grupy dla nich przeznaczone – online, stacjonarne. Spis poniżej.
Warto także zwrócić się do organizacji pozarządowych (NGO). Spośród nich wybieramy te, które wspierają osoby w spektrum. Im bliższa naszej grupie docelowej będzie działalność fundacji lub stowarzyszenia tym lepiej- wybieramy te najbardziej podobne np. jeśli szukamy kobiet w spektrum zwracamy się do Fundacji Dziewczyny w Spektrum.
NGOsy możemy poprosić o udostępnienie informacji o badaniu – na mediach społecznościowych, na stronie internetowej, bądź w newsletterze. Możemy także poprosić o wywieszenie plakatu z kodem QR w placówce.
Można także zwrócić się do znanych samorzeczników działających w mediach społecznościowych z prośbą o udział w badaniu i udostępnienie informacji.
Znaną metodą poszukiwania grup badawczych jest metoda tzw. kuli śnieżnej. Osoby badane wskazują kolejnych kandydatów. Ma to sens przy badaniach jakościowych, jeśli chcemy uzyskać jednorodną grupę.
6. Czego nie robić
- Nie wieszać plakatu – bez zapytania wcześniej o zgodę.
- Nie oznaczać nikogo w poście w mediach społecznościowych, bez zapytania go o zgodę.
- Nie kopiować czyjegoś zaproszenia ani badania “słowo w słowo”.
- Nie używać zdjęć/grafik/tekstów, do których nie mamy praw autorskich.
- Nie używać przycisku “promuj post”. To prosty sposób, owszem – ale na przepalenie budżetu. Jeśli chcemy skorzystać z płatnych reklam na Facebooku lub Instagramie – warto zgłosić się do eksperta, który pomoże je prawidłowo ustawić.
- Nie pisać: “hej” do osób, których się nie zna
Powodzenia
Trzymam kciuki za wasze badania! Możecie także zwrócić się do mnie – w miarę możliwości pomogę.