
Staram się wspierać młodych ludzi jeśli mogę. Wypełniam ankiety do prac mgr. Spotykam się ze studentami. Odpowiadam na prośby o udostępnienia. Wspieram także tych, którzy chcą działać w ramach projektu Zwolnieni z teorii. Tym razem zostałam poproszona o wpis na blogu – a zatem piszę 🙂 Pomogę, bo mogę.
Zwolnieni z teorii
Od kliku lat obserwuję projekt Zwolnieni z teorii oraz powstałe dzięki tej akcji profile w mediach społecznościowych. Uważam, że to bardzo cenna inicjatywa. Młodzi ludzie zdobywają doświadczenie w prowadzeniu projektów społecznych i mediów społecznościowych, otrzymują niezbędne wsparcie, a po zakończeniu projektu międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Przy okazji młodzież uczy się pracy społecznej, działania na rzecz innych, sprawczości. W ramach projektu można brać udział w Olimpiadzie. W ciągu dziesięciu lat istnienia Olimpiady Zwolnieni z Teorii finalistami zostało aż 33tys osób. Chylę czoła przed organizatorami i przed uczestnikami!
Świadomie w spektrum

To profil założony przez dwójkę młodych samorzeczników, licealistów z Warszawy: Natalię i Piotra. To właśnie dzięki ich staraniom powstał ten wpis – tak długo prosili, aż wreszcie siadłam i napisałam 😉 Tematyka jest mi bardzo bliska, ponieważ spektrum autyzmu jest także moim special interest… siedzę w tym po same uszy.
Jak sami mówią o sobie:
“Celem naszego projektu jest rozpowszechnianie informacji na temat spektrum autyzmu. W naszych mediach społecznościowych mówimy o życiu w spektrum – wyjaśniamy terminy, opowiadamy o trudnościach, ale także mocnych stronach osób autystycznych. Chcemy, aby nasz kontent zapewniał przydatne informacje wszystkim ciekawym tematu, jak i tworzył bezpieczną przestrzeń dla młodych osób autystycznych, szukających sposobów na zrozumienie samych siebie.
Tworzymy grafiki, krótkie komiksy, posty edukacyjne oraz animacje, które regularnie wystawiamy na Instagrama, Tik Toka i Youtube’a.
Jako temat naszego projektu wybraliśmy spektrum autyzmu z paru powodów. Pierwszym, i najważniejszym, jest ogrom błędnych przekonań oraz niewiedzy związanych z autyzmem, jakie zauważyliśmy u wielu Polaków. Chcemy walczyć z mitami i stereotypami. Ponieważ sami jesteśmy osobami w spektrum, chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami, radami oraz wiedzą. Ponadto temat spektrum autyzmu należy do specjalnych zainteresowań jednego członka naszego zespołu (Natalii), co jedynie dodaje nam motywacji do działania. “
Zastanawiałam się także skąd pomysł na logo:
“Projektując logo inspirowałam się faktem, że cechy autystyczne są różne dla każdego. Stąd wyszedł pomysł, żeby wykorzystać postać smile’a/gniotka, ponieważ mogą one zmieniać swój kształt, w zależności od ich ułożenia lub pojemnika, w jakim się znajdą. Więc stworek miał symbolizować różnorodność”
Zapraszam do obserwowania profilu na Instagramie i Youtube – można tu znaleźć wiele ciekawych informacji.
Take a break

To projekt tworzony przez grupę licealistek z Bielska Białej. Emilia, Julia i Nadia w ramach projektu zwolnieni z teorii poruszają temat relacji z telefonem i uzależnienia od mediów społecznościowych. Bardzo się cieszę się, że podejmują ten temat. Jest szansa, że dotrą do młodych ludzi posługując się ich nowoczesnym językiem. W ramach projektu planowana jest edukacja, ankiety, a także warsztaty, e-booki, posty i podcasty! Temat ważny i również mi bliski, więc w ramach współpracy zrobiliśmy post współdzielony na IG.
Tak piszą o sobie:
“Jesteśmy uczennicami prowadzącymi projekt w ramach olimpiady “Zwolnieni z Teorii”. Wybrałyśmy temat, który idealnie wpisuje się w teraźniejsze czasy – a mianowicie uzależnienie od korzystania z mediów społecznościowych. Pragniemy pokazać młodzieży w naszym wieku jakie mogą być tego skutki, dlaczego codzienny “surfing” po sieci może być niebezpieczny oraz czym jest zjawisko FOMO, oraz jak mu przeciwdziałać.”
Zachęcam do obserwowania profilu IG
Krok za horyzontem

To projekt w ramach Zwolnionych z teorii, który ma na celu edukację w zakresie wiedzy o osobach neuroróżnorodnych – ADHD, OCD oraz oczywiście ASD/ASC. Prowadzą go uczniowie LO Sajny w Górze Kalwarii: Pola i Bartek. Napisali do mnie z prośbą o udostępnienie informacji o projekcie.
Skąd ta nazwa?
“Różnego rodzaju działania uświadamiające w zakresie neuroróżnorodności to niejako postawienie kroku za horyzontem, którym są utrwalone schematy, mity czy stereotypy wobec nieneurotypowych ludzi. W postach będziemy objaśniali terminy i zachowania, które nie funkcjonują na co dzień w języku i tworzą właśnie ten horyzont – niedokładny zarys omawianego przez nas problemu”
Zapraszam do obserwowania profilu projektu – po wiele ciekawych wiadomości i przemyśleń.
Świat Neuro-Mocy

Kolejnym projektem w ramach Zwolnionych z teorii jest Świat Neuro-Mocy. To ekipa aż 9 osób: Iwona, Zofia, Jacek, Mia, Martyna, Marta, Dominik, Jegor, Adam. Pochodzą z różnych miast Polski: Dąbrowy Górniczej, Olkusza, Jaworzna i Krakowa. Działają razem, aby edukować i obalać mity na temat ADHD i spektrum autyzmu.
Polecam profil projektu – zobaczcie jak prężnie działają:
Femi Autyzm

Projekt społeczny o kobietach w spektrum autyzmu z edycji Zwolnionych z teorii z edycji z 2022r. Zespół tworzą: Agata, Zosia, Ania, Ewa i Ania – licealistki, studentki i pedagog. W ramach Olimpiady dziewczyny zdobyły nagrodę Brązowego Wilka oraz nominację do Złotego Wilka.
Miałam okazję spotkać dziewczyny na konferencjach: Zosię na Neuroshow 2024, Agatę i Zosię na konferencji “O dziewczynach w spektrum”. Muszę powiedzieć że zarówno w realu jak i online radzą sobie świetnie! Z przyjemnością wspieram projekt o ważnej i bliskiej mi tematyce, a dzięki wspólnemu postowi o wsparciu dla rodziców także i ja skorzystałam. Cieszę się, że istnieje i działa także po zakończeniu Olimpiady.
Zapraszam do obserwowania profilu – to kopalnia wiedzy o kobiecym spektrum!
Więcej projektów
Można znaleźć wpisując #zwolnienizteorii co gorąco polecam! To są małe profile, więc każdy nowy obserwator jest cenny. Dmuchajmy młodym w skrzydła!