“Od diagnozy do spokoju. Pierwsze kroki w neuroatypowej rzeczywistości” – recenzja

“Od diagnozy do spokoju. Pierwsze kroki w neuroatypowej rzeczywistości” Przewodnik dla rodziców, których dzieci otrzymały diagnozę spektrum autyzmu/adhd.

Jestem pomysłodawczynią dwóch publikacji dla rodziców po diagnozie. Pisałam je z perspektywy matki…. Informator dotyczy głównie załatwień, formalności, dokumentów oraz wyboru placówki i metody terapii. Natomiast Listy do R. to wsparcie emocjonalne i słowa otuchy dla rodziców od innych rodziców specjalistów i samorzeczników, ale jednak czegoś mi ciągle brakowało…..

Kiedy poznałam Anię Judek i przeczytałam jej e-booka “Od diagnozy do spokoju. Pierwsze kroki w neuroatypowej rzeczywistości.” Pomyślałam, że to jest właśnie świetne uzupełnienie pakietu dla rodziców po diagnozie. Ania jest psychologiem i zawodowo wspiera rodziców dzieci w spektrum. Zrozumiałam po lekturze, że właśnie tej perspektywy mi brakowało. Kogoś kto jest rodzicem, ale jednocześnie specjalistą i łączy obie te perspektywy, dając rodzicom narzędzia do pracy nad sobą i rozwoju. Dzięki temu szybciej, łatwiej i sprawniej przechodzimy proces adaptacji do nowej sytuacji jaką jest życie po diagnozie.

Czego nie robić?

Kiedy pisałam Informator (zaczęłam w 2018, pierwsza wersja drukowana to 2020, a pierwsze wydanie e-booka – 2022) brzmiały mi w uszach słowa specjalistów, które ja sama słyszałam. Dla mnie jako matki pierwszym krokiem po diagnozie była terapia i placówka edukacyjna dla dziecka: czyli zrealizowanie obowiązku szkolnego/przedszkolnego z jak największą korzyścią… w myśl tego co sama tak często słyszałam i czytałam. Podam przykład z informatora Fundacji SYNAPSIS:
Twoje dziecko po diagnozie powinno zostać jak najszybciej objęte pomocą terapeutyczną, rehabilitacyjną i edukacyjną.

To specjalistyczne jak najszybciej bardzo długo potrafi dźwięczeć w uszach rodziców…. jakże często wpadają w rodzicielko – terapeutyczny wir … szybciej, mocniej, więcej. Ja sama pisałam w 1 wydaniu Informatora, że: Droga rodzica dziecka ze spektrum autyzmu to maraton, nie sprint.….

Tymczasem zrozumiałam dzięki Przewodnikowi, że nie jest ani maraton, ani sprint. To w ogóle nie jest i nie powinien być żaden wyścig… ani z czasem, ani z oczekiwaniami, ani z presją społeczną, ani z rówieśnikami…

W tym wyścigu naprawdę łatwo zgubić nasze dziecko, dla którego dobra ten cały wyścig urządzamy… pisze Anna Judek w publikacji

Co w zamian?

No dobrze wiemy już czego nie robić, ale w takim razie co robić? jak sobie poradzić z diagnozą? odsyłam do bezpłatnego e-booka. Autorka prowadzi czytelnika krok po kroku przez ważne etapy adaptacji do nowej sytuacji.

Krokiem pierwszym jest uwaga: Nie rób nic, nie podejmuj żadnych decyzji – to czas na oswojenie się z diagnozą i zajęcie się sobą, nie dzieckiem!

to jest właśnie mądrość, której mi zabrakło! Jednak mało kto jest w stanie dojść do takiego wniosku sam (chyba że po fakcie) Nie rób nic a co dalej? kolejnych kroków nie zdradzę – odsyłam do bezpłatnego e-booka.

Ania jest drodze po diagnozie najlepszym przewodnikiem, który prowadzi mądrze i spokojnie, zostawiając dużo przestrzeni rodzicowi, podpowiadając:

  • Jak zacząć działać z głową?
  • Co jest najważniejsze po diagnozie?
  • Jak odnaleźć się w nowej sytuacji po diagnozie?
  • Co oznacza diagnoza? co się zmienia a co nie?

Zostawiam jeszcze cytat z Przewodnika:

Bycie rodzicem dziecka, które rozwija się w sposób neuroatypowy to wędrówka przez życie. Im bardziej spokojna i uważna tym lepiej dla nas wszystkich.
Tempo poszczególnych kroków naprawdę musisz dopasować do możliwości twojego dziecka, Waszej rodziny i przede wszystkim swoich.

Dla kogo jest ten e-book?

Przede wszystkim dla rodziców po diagnozie, ale także specjalistów, którzy z nimi pracują. Dla osób, w których otoczeniu jest rodzina świeżo po diagnozie może być wskazówką z czym się mierzą i w jakim kierunku warto iść …

Przewodnik pomoże rodzicowi zebrać motywację, odwagę i zasoby, aby przejąć stery i przyjąć odpowiedzialność za wspieranie własnego dziecka.

Cieszę się bardzo, że powstał ten e-book. Dzięki niemu kolejny raz wybrzmiewa jak ważny jest proces diagnostyczny i wsparcie rodzica w tym procesie!

Spotkanie

Spotkanie z autorką i pomysłodawczynią e-booka Anią Judek odbędzie się w 12.12. 2024 o godz 18 podczas transmisji na żywo na profilu FB Autyzmu po ludzku. Serdecznie zapraszamy. Spotkanie będzie nagrywane.