Specjalisto! zainspiruj się

To może Ci pomóc w pracy z dzieckiem w spektrum autyzmu

Zbieram w jednym miejscu przydatne informacje dla specjalistów. Praca z osobami w spektrum jest specyficzna, czasem męcząca czasem trudna, ale na pewno przynosząca satysfakcję i radość. Podziwiam i wspieram tych, którzy zdecydowali się na nią z własnego wyboru. Dzielę się metodami, narzędziami publikacjami.

Publikacje

Paulina Gołaska-Ciesielska, Ewa Dobiala, Renata Stefanska-Klar, Aleksandra Rumińska, Weronika Janiak, Maciej Duras wspólnie przygotowali broszurę dla specjalistów pracujących z dorosłymi osobami z spektrum autyzmu. Publikacja napisana jest z myślą o terapeutach i psychoterapeutach jednak i studenci i rodzice i osoby w spektrum, a także wszyscy których interesuje styk spektrum i psychoterapii na pewno skorzystają z lektury. do pobrania tu: Broszura dla (psycho)terapeutówi innych specjalistów współpracujących z dorosłymi osobami W SPEKTRUM AUTYZMU

Więcej bezpłatnych publikacji na temat spektrum można znaleźć tutaj:

Miejsca w sieci – Neurodydaktyka dr Kaczmarzyka

Wszystkie wykłady dr Marka Kaczmarzyka zebrane w jednym miejscu, do tego publikacje i lista polecanych książek – ta strona to samo złoto 😀 polecam!

Inne materiały dotyczące efektywnej nauki znajdują się we wpisie dla nauczycieli – poniżej. Szczególnie polecam – pomoce wizualne: Myślografia, Siła myślenia wizualnego. Rysowanie zarówno przy nauce jak i terapii może zdziałać cuda!

Narzędzia

dr Joanny Ławickiej

Nowa strona i nowe autorskie narzędzia dla specjalistów, a także blog, wystąpienia, warsztaty, webinary – warto zajrzeć!

  • INWENTARZ POTRZEB RELACYJNYCH UCZNIÓW W SPEKTRUM AUTYZMU
  • INWENTARZ POTRZEB RELACYJNYCH W RODZINIE
  • GRY I ZABAWY WSPIERAJĄCE ROZWÓJ RELACYJNY U DZIECI W SPEKTRUM I NIE TYLKO

SEX and ASD

Innowacyjny portal z narzędziami dla osób w spektrum stworzony przez Darię Mastalerz-Cwudzińską.

Na stornie dostępne są praktyczne i bezpłatne narzędzia dla osób w spektrum autyzmu, czyli:

  • Poradnik SEX and ASD – krótki poradnik o seksualności
  • Profil preferencji seksualnych – kwestionariusz w wersji papierowej i online pomagający określić własne preferencje seksualne
  • Quiz and GO – lista pytań które warto sobie zadać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, aby wyrazić świadomą zgodę, w wersji papierowej i online

Więcej o portalu piszę we wpisie poniżej:

Metody

SAP-Stosowana analiza potrzeb

To metoda wypracowana przez Fundację Prodeste to nowatorskie i autorskie podejście do terapii osób w spektrum autyzmu. Celem metody jest zmiana jakości życia, zrozumienie zachowania, wzrost samoświadomości i samodzielności osób w spektrum autyzmu. Dostępna jest książka o SAP, szkolenia i kursy trenerskie.

Więcej o metodzie będę pisać w osobnym wpisie, a tymczasem po szczegóły odsyłam na stronę jej twórców.

Metoda Unlock

To autorskie, niedyrektywne podejście do diagnozy i terapii autyzmu opracowane w Ośrodku Unlock Wrocław. Łączy istniejące metody w pragmatyczną, logiczną całość. Są to m.in. neurobiologia i neurofizjologia autyzmu, oraz nowe metody komunikacji alterantywnej: Metoda Komunikacja Ułatwionej (FC) /Rapid Prompting Method (RPM). Więcej informacji można znaleźć na stronie twórców metody:

Spellersi

To niezwykle poruszający dokument, który powinni obejrzeć wszyscy wspierający osoby niewerbalne w spektrum autyzmu, a także zainteresowani tą tematyką. Więcej o filmie oraz o polskich spellersach we wpisie poniżej:

Wsparcie dla wspierających

Badania wykazały, że opiekowanie się osobami cierpiącymi na przewlekły ból fizyczny czy pomoc terapeutyczna dla osób cierpiących na problemy psychiczne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie osób pomagających. W książce „Wsparcie dla wspierających” Babette Rothschild mierzy się z kosztami opieki i przedstawia możliwe środki zaradcze.

Oferta

Zapraszam także do skorzystania z oferty spotkania ze studentami, które ma na celu uwrażliwienie ich na perspektywę rodzica w procesie diagnozy i terapii. Spotkanie jest przeznaczone dla studentów w przyszłości pracujących z OzN, ich rodzicami i opiekunami czyli: psychologia, pedagogika, logopedia, medycyna, pielęgniarstwo, fizjoterapia i pokrewne.

Sprawdź także:

Wartościowy wpis? podziel się z innymi!