Współpraca z Przystanią Szkraba

Z dumą ogłaszam, że Przystań Szkraba jest partnerem strategicznym projektu Autyzm po ludzku.

Właściwie współpracujemy już od dłuższego czasu 🙂 ponieważ tutaj od ponad 7 lat korzysta z terapii trójka naszych dzieci. Razem przeszliśmy przez terapię domową najstarszej dwójki, turnusy wakacyjne, TUS w ciągu roku, integrację sensoryczną, logopedię, diagnozy, a także szkolenia i grupę wparcia dla rodziców. Jestem wdzięczna wszystkim terapeutom, z którymi mieliśmy styczność w tym czasie. Dziękuję również właścicielkom za otwartość, serce i chęć pomocy rodzicom.

Przystań Szkraba to szczególne miejsce, które kochają zarówno dzieci, jaki i rodzice oraz pracownicy – każdy czuje się tu jak w domu, dzięki niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca. Terapia jest zawsze dostosowana do dziecka, a nie odwrotnie. Dzieci nie chcą iść do domu i wracają tu z uśmiechem. Rodzice nie czują się intruzami. Zawsze mogą liczyć na rozmowę i dostają potrzebne im wsparcie, a pracownicy cenią sobie pracę w zgranym zespole.

Jesienią 2022 placówka obchodziła swoje 15 lecie istnienia. Dwie studentki psychologii, które połączyła przyjaźń, wspólna pasja i miłość do dzieci, rozpoczynały od skromnego pomieszczenia w suterenie przedszkola na Solcu, poprzez 2 sale w lokalu przy ul. Miedzianej, aż do obecnej lokalizacji na ul. Dzielnej 1 i 5. Dziś Przystań Szkraba to dwie placówki terapeutyczne (Ośrodek Terapeutyczny i Poradnia Niepubliczna). W 8 salach położonych w dwóch budynkach, przez 7 dni w tygodniu odbywają się zajęcia terapii indywidualnej, zajęcia grupowe, w tym diady i triady, a także przeprowadzana jest profesjonalna diagnoza w kierunku spektrum autyzmu. Dzieci mogą liczyć na pomoc: psychologa, logopedy, neurologopedy, pedagoga specjalnego, integrację sensoryczną, terapię ręki, dogoterapeuty, fizjoterapeuty, psychoterapeuty i psychiatry. To wszystko możliwe jest dzięki pracy zespołu 35 terapeutów – ludzi z pasją, którzy kochają dzieci i to co robią, co więcej potrafią ramię w ramię współpracować na rzecz dobra dziecka i całej rodziny, stanowiąc wsparcie dla podopiecznych i siebie nawzajem. To właśnie zespół terapeutyczny jest największą siłą i wartością Przystani. Przystań to nie tylko ludzie, ale też zwierzęta: pies Ori oraz świnka morska Orzeszek.

Moja współpraca z Przystanią

Obejmuje wspólne przygotowanie wspierających publikacji dla rodziców (Informator, Listy), zmiany w procesie diagnostycznym, grupę wsparcia. Stale współpracujemy merytorycznie oraz w mediach społecznościowych wzajemnie wspierając swoje działania, aby dotrzeć do większej grupy potrzebujących rodziców.

Terapeutki Przystani: mgr Maja Kłoda Leszczyńska, mgr Joanna Rudzka, mgr Maria Skrzypiec Sjoholm, mgr Maja Szymor były konsultantkami Informatora dla rodziców po diagnozie dziecka. Pierwotnie służył on rodzicom po diagnozie właśnie w tym ośrodku, a następnie trafił do internetu, jako bezpłatny ebook dla rodziców. Od 2020 jest rozdawany rodzicom w Przystani razem z diagnozą w wersji papierowej. W tej chwili również tutaj powstaje publikacja z Listami wsparcia od terapeutów i rodziców związanych z tym miejscem. Teksty napisali także niewerbalni młodzi nastolatkowie uczęszczający na zajęcia TUSowe. Wśród nich Adam Siłkowski autor książki “Oczami Autysty”. Obie publikacje będą trafiać do rodziców razem z dokumentami diagnostycznymi.

Terapeutki Przystani Szkraba: Marta Tołwińska i Maja Szymor wzięły udział w projekcie Listy do R, pisząc swoje listy do rodziców po diagnozie – serdecznie dziękuję!

Również w Przystani wprowadzona została innowacja – dodatkowe spotkanie w procesie diagnostycznym służące omówieniu emocji rodziców. Jest ono nieobowiązkowe i odbywa się już po zakończeniu całego procesu. Diagności cenią sobie możliwość dodatkowego spotkania z rodzicami. Większość z niego korzysta. Przekazują pozytywne informacje zwrotne.

Rodzicom w procesie diagnostycznym towarzyszą często silne emocje, dlatego ważne jest danie im oprócz dokumentów także wskazówek na piśmie, do których mogą wrócić, a pytania zadać na dodatkowym spotkaniu. Informator dostarcza wiedzy o koniecznych załatwianiach, o metodach terapii, leczeniu autyzmu. Listy zostały przygotowane z myślą o wsparciu emocjonalnym rodziców. Dzięki tym działaniom proces diagnostyczny przybiera bardziej ludzkie oblicze. Mam nadzieję, że inne ośrodki podejmą podobne kroki, aby wspierać rodziców w procesie diagnozy.

Przebieg procesu diagnostycznego w Przystani Szkraba

1.Wywiad diagnostyczny (1h 20 minut) z psychologiem i psychiatrą – lub dwa oddzielne wywiady z psychologami i oddzielny z psychiatrą – spotkanie/a tylko dla rodziców.
2.Pierwsza obserwacja diagnostyczna dziecka (50 minut) – przeprowadzona przez dwóch psychologów, na której przeprowadzany jest test ADOS-2.
3.Druga obserwacja diagnostyczna dziecka (50 minut) – przeprowadzona przez dwóch psychologów.
4.Trzecia obserwacja diagnostyczna dziecka (50 minut) z udziałem psychiatry dzieci i młodzieży oraz jednego psychologa
5.Przekazanie rodzicom informacji o diagnozie przez zespół konsultacyjno – diagnostyczny (1h 20 minut) – spotkanie tylko dla rodziców
6.Spotkanie po diagnozie (60 minut) – spotkanie z psychologiem dla rodziców, umawiane od 2 do 4 tygodni po przekazaniu diagnozy. Decyzję o chęci wzięcia udziału w spotkaniu podejmuje rodzic.

Polecam to miejsce wszystkim rodzicom zatroskanym o rozwój ich dzieci. Zapewniam, że znajdą tu wsparcie i zrozumienie, a dzieci pomoc i terapię szytą na miarę. Dziękuję szczególnie właścielkom Ośrodka Mai Szymor i Marii Skrzypiec Sjoholm za wspieranie projektu Autyzm po ludzku swoim doświadczeniem.