Seriale z autyzmem w tle

Seriale, o których piszę poniżej oglądałam z zaciekawieniem i przyjemnością. W rodzinie, w której spektrum autyzmu jest i tak częstym tematem rozmów, budzą dodatkowe emocje i były powodem długich dyskusji z mężem. Seriale są także pretekstem do przyjrzenia się temu co o osobach w spektrum myślą inni, a dla nich samych mogą być lustrem, w którym mogą się przejrzeć. Myślę, że takie produkcje są ważne również dla osób, w których otoczeniu jest osoba w spektrum autyzmu i dla członków ich rodzin, ponieważ ta problematyka jest często w nich poruszana. A jeśli nic nie wiemy na temat spektrum, także warto sięgnąć po któryś z seriali i czegoś się dowiedzieć. Należy jednak brać pod uwagę to, że twórcy siłą rzeczy musza dokonywać wielu uproszczeń, a także często posługują się stereotypami. Spektrum autyzmu jest niepowtarzalną mozaiką cech i każda osoba jest inna, o czym zawsze warto pamiętać.

The Good Doctor

The Good Doctor – serial amerykański z 2017r. Młody lekarz w spektrum autyzmu rozpoczyna staż na oddziale chirurgii. Wzruszająca historia pokazuje nie tylko ciekawe przypadki medyczne – które są pretekstem do zaprezentowania przez bohatera niezwykłych i ponadprzeciętnych umiejętności, poznajemy także jak skomplikowane może być życie osoby w spektrum. Bardzo dobrze zrobiony serial, dostarcza nie tylko emocji i wzruszeń, ale też skłania do różnego rodzaju refleksji.

Atypowy

Atypowy – serial produkcji amerykańskiej z 2017r. Główny bohater to 18 letni chłopak w spektrum autyzmu, który wybiera się na studia i marzy o stworzeniu związku z dziewczyną. Serial jest osadzony mocno w realiach amerykańskich. Pokazuje nie tylko perypetie głównego bohatera, ale także typowe problemy rodziny, w której jest osoba z niepełnosprawnością.

Niezwykła Prawniczka Woo

Niezwykła Prawniczka Woo – serial koreański z 2022r. Główna bohaterka to rozpoczynająca tuż po studiach pracę w znanej kancelarii prawniczka w spektrum autyzmu. Ciekawe sprawy prawnicze są pretekstem i tłem do pokazania wszystkich możliwych stereotypów na temat spektrum autyzmu. Nie brakuje również wątku romantycznego pokazanego w dość koreański sposób co dodaje całej historii dużo uroku. Serial dobrze się ogląda. Jest wzruszający, ciepły, zabawny, porusza ważne tematy skłania do przemyśleń i dyskusji.

Absolutni debiutanci

Absolutni Debiutanci – serial produkcji polskiej z 2023r. Konsultowany przez środowisko (Fundacja Dziewczyny w Spektrum) dzięki czemu twórcom udało się uniknąć przekłamań i stereotypów. Bohaterami serialu jest dwójka przyjaciół z dzieciństwa, która przygotowuje się do rozpoczęcia studiów na wydziale filmowym. Tłem wydarzeń są wakacje nad polskim morzem w małej miejscowości ze wszystkimi realiami tego miejsca. Mam wrażenie, że im bliżej końca serialu tym bardziej watek romantyczny dominuje fabułę – szaleństwo młodości i wakacji być może, ale mi osobiście ten wątek nie przypadł do gustu. Mocną stroną serialu jest natomiast postać autystycznej Leny.

Uzupełniam listę o seriale polecane przez Fundację Dziewczyny w Spektrum.

Lista powstała na podstawie postu. Nie oglądałam ich, więc wrzucam tylko tytuły, a więcej napiszę jak nadrobię 🙂

  • Most nad Sundem
  • Miłość w spektrum
  • As we see it

Filmy polecane przez Fundację Dziewczyny w Spektrum.

Nie oglądałam, więc nie opisuję ich szczegółowo. Lista na podstawie postu.

  • Temple Grandin
  • Rain Man
  • Czarny balonik
  • W kosmosie nie ma uczuć
  • Dziewczyna z szafy
  • Snow cake
  • Adam

Polecam także listę lektur – tutaj.