Wspólnie na rzecz systemu wsparcia dla dorosłych i dorastających osób w spektrum autyzmu i ich bliskich!

Mów do rzeczy Akademia polityki publicznej Fundacji Stocznia

Akademia polityki publicznej jest częścią programu Mów do rzeczy finansowanego przez Fundusze Europejskie i prowadzonego przez Fundację Stocznia. Udział w Akademii to okazja do rozwijania kompetencji rzeczniczych, budowania partnerstw i wpływania na polityki publiczne. To kompleksowy program szkoleniowo-sieciujący, dzięki któremu osoby działające w organizacjach pozarządowych mogą zdobyć wiedzę, kluczowe kompetencje rzecznicze oraz przekuć pomysły na konkretne działania.

W ramach programu Mów do rzeczy dostępne są działania:

Pierwsza edycja: Wspólnie dla pieczy zastępczej

Tematem pierwszej edycji Akademii była rodzinna piecza zastępcza. Brały w niej udział osoby z organizacji działających na rzecz stworzenia bardziej sprawiedliwego, efektywnego i zrównoważonego systemu, który będzie odpowiadał na realne potrzeby dzieci oraz rodziców zastępczych.

Druga edycja: Wspólnie na rzecz systemu wsparcia dla dorosłych i dorastających osób w spektrum autyzmu i ich bliskich

Tematem drugiej edycji Akademii jest wsparcie dorastających i dorosłych osób w spektrum autyzmu i ich bliskich. Chcemy skupić się na grupie osób z największymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, które potrzebują stałej pomocy ze strony opiekunek i opiekunów (często ze względu na sprzężoną z autyzmem niepełnosprawność intelektualną).

Wiemy, że jest to wyzwanie, na które od lat nie ma systemowej odpowiedzi. Odpowiedzialność i trudności związane z codziennym wsparciem pozostają niemal wyłącznie na barkach bliskich (przede wszystkim rodziców).

Obecnie trwają prace nad ustawą o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, planowane są zmiany w ustawie o pomocy społecznej. Z polskiego porządku prawnego wkrótce zniknie instytucja ubezwłasnowolnienia, która będzie zastąpiona modelem wspieranego podejmowania decyzji. 

Stanowi to sprzyjający kontekst do zintensyfikowania pracy rzeczniczej na rzecz rozwiązań, które zapewnią dorosłym osobom w spektrum autyzmu, wymagającym stałego i kompleksowego wsparcia godne, dostosowane do ich potrzeb warunki życia, a ich opiekunom i opiekunkom – możliwość realizacji własnych potrzeb i poczucie bezpieczeństwa o przyszłość swoich dzieci.

Wiemy, że jest wiele tematów, które łączą osoby działające w organizacjach na rzecz osób w spektrum. Udział w Akademii pozwoli Wam zdobyć kompetencje, które pomogą Wam prowadzić skuteczne działania rzecznicze oraz wywierać wpływ na prace legislacyjne w tym kluczowym momencie. Co ważne, pomogą Wam też nawiązać szerszą współpracę lub ożywić tę, która już istnieje.

Jak to działa?

Akademia to trzy dwudniowe zjazdy warsztatowo-szkoleniowe (kwiecień, maj i czerwiec) – szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie programu

Spotkania odbywać się będą pod Warszawą. Organizator gwarantuje noclegi, wyżywienie, pokrycie kosztów podróży oraz dostosowanie się do szczególnych potrzeb osób uczestniczących.

Udział w Akademii Polityki Publicznej jest bezpłatny. Jednak uczestnicy muszą spełnić określone kryteria formalne -dostępne na stronie internetowej.

Zapisy trwają do 7 kwietnia 2025 do 23:59

Formularz oraz szczegóły rekrutacji do programu dostępne są na stronie.

Edycja druga Akademii jest szansą, dla tych którzy na co dzień działają na rzecz osób w spektrum autyzmu i ich bliskich. To okazja do uporządkowania wiedzy, zdobycia nowych umiejętności. To także szansa dla środowiska na wypracowanie wspólnych rozwiązań i postulatów, współpracę sieciowanie, poznanie się.

Program został przygotowany we współpracy z zespołem ds Opiekunów OzN Inicjatywy Nasz Rzecznik, którego ja również jestem członkiem. Nie mogę się doczekać na strat Akademii i mam nadzieję, że uda mi się wziąć udział w programie.

Korzyści z udziału w programie:

  • warsztaty i szkolenia prowadzone przez ekspertów i ekspertki oraz praktyków i praktyczki z zakresu polityk publicznych i działań rzeczniczych;
  • praktyczną wiedzę na temat tego, o co i na jakich etapach warto zabiegać na poziomie centralnym, samorządowym lub w komunikacji z lokalnym posłem czy posłanką;
  • wsparcie w komunikacji i wykorzystywaniu danych w działaniach rzeczniczych, tak aby zainteresować społeczeństwo, dziennikarzy i polityków swoimi postulatami;
  • spotkania z kluczowymi osobami, które warto uwzględniać w działaniach rzeczniczych: okazja do rozmowy z osobami ze świata polityki, samorządów czy mediów;
  • sieciowanie, wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie pomiędzy osobami z różnych organizacji;
  • indywidualne wsparcie – możliwość skorzystania z szytego na miarę doradztwa ekspertów i ekspertek m.in. z obszaru procesu stanowienia prawa, wykorzystania danych czy komunikacji;