Grupy wsparcia dla ojców

Grupy wsparcia, choć są powoływane dla rodziców, podobnie jak zebrania w szkole, zwykle gromadzą mamy. Jakoś tak się utarło stereotypowo, że to kobiety są opiekunkami, a mężczyźni żywicielami rodziny. Matki są od początku życia dziecka bezpośrednio z nim związane i często tak zostaje. Oczywiście są wyjątki. Społeczne role stale ewoluują i coraz więcej jest świadomych i zaangażowanych zarówno ojców jak i matek.

W większości grup wsparcia nie ma podziału na ojców i matki ale są też takie które oferują spotkania specjalnie dla ojców. dlaczego? bo męska grupa podobnie jak kobieca ma swoją specyfikę i dynamikę. Łatwiej jest uczestnikom otrzymać i dawać wsparcie kiedy znajdują się w gronie osób o tej samej płci.

Dlaczego ważne jest, aby pamiętać, że rodzice dziecka z niepełnosprawnością to również ojcowie?

Równouprawnienie w wsparciu. Włączenie ojców do dyskusji o niepełnosprawności i dostępnych formach wsparcia przekłada się na bardziej zrównoważone podejście do opieki nad dziećmi.

Wzmacnianie więzi rodzinnych. Aktywne uczestnictwo ojców w grupach wsparcia sprzyja lepszemu zrozumieniu i budowaniu więzi z dziećmi, a także z partnerkami.

Zmiana postrzegania ról. Promowanie idei, że ojcowie są równie ważni, może przyczynić się do zmiany społecznych stereotypów dotyczących ról w rodzinie i zachęcić innych ojców do szukania wsparcia.

Zdrowie psychiczne. Umożliwienie ojcom korzystania z grup wsparcia może przynieść ulgę i pomóc w radzeniu sobie ze stresem, co jest ważne dla ich dobrostanu psychicznego i emocjonalnego.”

Cytuję blog Fundacji Jesteśmy Ważni – całość tekstu tutaj: Dlaczego ojcom OzN trudniej jest korzystać z grup wsparcia niż matkom?

Grupy wsparcia dla ojców prowadzą:

online

Fundacja AleKlasa – grupa dla ojców, platforma zoom i stacjonarnie w Warszawie na Ursynowie, zapisy przez formularz, informacje fundacja prowadzi także grupę dla mam i dla dziadków

Fundacja Jesteśmy Ważni – grupa wsparcia dla ojców dzieci wszystkich niepełnosprawności, raz w tygodniu online na grupie FB DROGOWSKAZ DO WYTCHNIENIA – spotkania online dla rodziców OzN spotkania prowadzi Marcin Kaniewski – terapeuta, który sam jest ojcem dziecka z niepełnosprawnością

stacjonarnie

Fiklon Kraków grupa dla ojców dzieci z diagnozą neuroróżnorodności, spotkania raz w miesiącu prowadzi dr Roman Hilscher, szczegóły i zapisy, w ośrodku jest także grupa dla mam

Centrum Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Krakowie, spotkania raz w miesiącu, szczegóły fundacja prowadzi także grupę dla matek oraz grupę dla rodzeństwa

Sprawdź także grupy dla rodziców dzieci w spektrum:

Brakuje tu znanej Ci grupy? napisz na autyzmpoludzku@gmail.com chętnie uzupełnię.