Prezenty DIY, czyli zrób to sam

Grudzień – idą Święta. Ile domów tyle zwyczajów. Gwiazdor, Mikołaj, Dziadek Mróz, Aniołek, Gwiazdka, Dzieciątko Jezus lub rodzice – prezenty zawsze ktoś przyniesie 🙂 W naszym domu podarunki przynosi św. Mikołaj, ale w Mikołajki czyli 6.12 – przy czym dzieci wiedzą, że Mikołajem są rodzice. Natomiast w Wigilię Mikołajem może stać się każdy. Dzieci obdarowują się nawzajem drobiazgami, szykują też upominki dla dziadków i wujostwa. Uczymy ich w ten sposób myślenia o innych, sprawiania im przyjemności, czyli po prostu okazywania miłości 🙂 To bardzo ważna umiejętność, a dla dzieci ze spektrum nieoczywista, więc warto ją utrwalać 🙂 Radość dają prezenty te otrzymane, ale także samodzielnie przygotowane – jak za dawnych czasów 🙂 a przy okazji eko, bo można wykorzystać to co mamy w domu.

Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, czy dzień babci – każda okazja jest dobra by czynić dobro 🙂 Poniżej kilka sprawdzonych przez nas w ostatnich latach propozycji wraz z linkami do przepisów:

Prace plastyczne

Można wykorzystać i przerobić to, co już mamy w domu – resztki świec, połamane kredki świecowe, sól i mąkę na masę solną, słoiki wyjedzonych po przetworach, pojedyncze, niepasujące do niczego szklanki. Dodatkowa satysfakcja z bycia eko, przetwarzania surowców i kupowania mniej rzeczy plus zajęcie dla dzieci – same korzyści 🙂 Można też zainwestować w formy silikonowe, ale to opłacalny wydatek, bo są one uniwersalne. Nadają się do pieczenia ciast, robienia mydła, świec, kul do kąpieli lub galaretek.

Domowe kosmetyki

Proste przepisy, które można wykonać wspólnie z dziećmi i wykorzystać to co mamy pod ręką – np. sól i cukier oraz słoiki po przetworach. Do robienia mydeł oraz kul do kąpieli niezbędne są zakupy odpowiedniego sprzętu i surowców.

Coś do jedzenia

Po więcej kreatywnych pomysłów na prezenty DIY zapraszam na Pinterest profil Autyzm po ludzku.

Przepisy pochodzą z blogów

  • Twoje DIY
  • Juniorowo
  • Moje dzieci kreatywnie
  • Mamo to ja
  • Szalonooka
  • AniaPastuszka.pl
  • Dzieciaki w domu
  • Cała reszta