1,5 % podatku: jak zbierać, komu przekazać

15 lutego Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom ich rozliczenia za rok 2023. Trwa więc “sezon” na przekazywanie 1.5% podatku.

Każdy kto pracuje i płaci podatki ma prawo 1.5% podatku dochodowego przeznaczyć na wybrany przez siebie cel. Dlaczego to jest ważne? Jest to źródło finansowania dla wielu organizacji pozarządowych mających statut pożytku publicznego (OPP), które zebrane środki wykorzystują na działania statutowe, czyli działalność pożytku publicznego. Kto może przekazać swoje 1.5% i w jaki sposób to zrobić szczegółowo wyjaśnia portal pozytek.ngo.pl.

Może wydawać się, że 1.5% podatku to niewielka kwota jednak w 2023 roku 1,5% podatku przekazało 12,7 miliona Polek i Polaków. Złożyło się to na kwotę 1 miliarda 530 milionów złotych! Raz w roku mamy okazję, aby przekazać pieniądze na cel, który jest nam bliski, inaczej pieniądze trafią po prostu do budżetu państwa.

Aktualny spis organizacji mających statut OPP można znaleźć na stornie ngo.pl

Jak zbierać 1.5% podatku dla dziecka?

Naszym 1.5% podatku możemy wspierać nie tylko organizacje pozarządowe, ale także konkretne osoby, które mają założone subkonto w fundacji, mającej statut OPP. Dla wielu rodziców to ważne źródło finansowania terapii dziecka. Subkonto w fundacji pozwala zbierać 1.5% podatku dochodowego oraz darowizny. Działa ono na zasadzie refundacji: najpierw musimy uzyskać środki (darowizny lub 1.5%), potem zbieramy faktury i uzyskujemy refundację czyli wypłatę pieniędzy na wskazane konto bankowe. W ten sposób, w zależności od zasad danej fundacji, możemy uzyskać środki na terapię w ciągu roku (logopedia, SI, psycholog, TUS) oraz turnusy wyjazdowe, niezbędne pomoce i materiały edukacyjne czy sprzęt specjalistyczny, ale także okulary, fotelik samochodowy lub wizyty lekarskie czy u dentysty. Każda fundacja ma własne zasady rozliczeń i zakładania konta, a także własny katalog refundowanych rzeczy. Niektóre subkonta są prowadzone bezpłatnie, inne fundacje pobierają opłatę (zwykle jest to 4-10% zgromadzonych środków).

Rodzice, szczególnie starszych dzieci, zastanawiają się czy konieczne jest wykorzystanie wizerunku dziecka przy zakładaniu subkonta? Zależy to od zasad konkretnej fundacji. Są takie organizacje, które faktycznie wymagają zdjęcia dziecka, ale nie wszystkie. Podobnie jest z orzeczeniem o niepełnosprawności – nie zawsze jest ono wymagane.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wybieraniu fundacji dla naszego dziecka? szczegółowo wyjaśniam w Informatorze – zapraszam do bezpłatnego pobrania.

Lista fundacji prowadzących subkonta znajduje się tutaj– na dole strony.

Pamiętajmy o tym, że tylko od nas rodziców zależy, kto będzie wiedział o diagnozie naszego dziecka. Zbieranie 1.5% jest naszym prawem, ale nie obowiązkiem. Możemy zrobić wokół tego wielką kampanię w mediach społecznościowych, możemy drukować i rozdawać ulotki, możemy poinformować tylko rodzinę i bliskich znajomych albo nikogo. Wszystko w wolności i zgodzie ze sobą.

1.5% dla Autyzmu po ludzku

Również inicjatywy społeczne takie jak Autyzm po ludzku mogą zbierać 1.5% podatku korzystając z subkonta w większych fundacjach będących OPP, działającego na podobnej zasadzie jak subkonto dziecka. Korzystając z publicznych funduszy musimy rozliczyć ich wykorzystanie w wyznaczonym terminie. Partnerem Autyzmu po ludzku jest Fundacja Fani Mani, w ramach akcji Fani Mani dla NGO, o szczegółach akcji piszę tutaj.