Bezpieczeństwo poza domem

Właściwie chciałam o tym pisać z okazji wakacji, ale temat bezpieczeństwa poza domem, a szczególnie w tłumie ludzi aktualny jest cały czas. Niezależnie od tego czy jedziemy nad morze czy w góry, czy do centrum handlowego lub na plac zabaw blisko domu, czy jesteśmy na plaży na festynie, na lotnisku, dworcu czy w osiedlowym sklepie …. na pewno znacie to ze swojego życia – wystarczy odwrócić głowę na sekundę i dziecko znika …. W przypadku dzieci ze spektrum trzeba szczególnie uważać, gdyż niektóre lubią uciekać, inne boją się nagłych, głośnych dźwięków lub szczekających psów. Na zewnątrz dzieje się o wiele więcej niż w domu i dla wielu dzieci jest to dodatkowe wyzwanie. Wiele spraw społecznych dla innych oczywistych im umyka np. to kogo mogą poprosić o pomoc, kto jest osobą zaufaną. Do tego częsta naiwność i łatwowierność…. Dlatego uczmy dzieci zasad bezpieczeństwa. To pomaga im odnaleźć się w trudnej sytuacji, zmniejsza poczucie zagrożenia, jeśli coś się wydarzy i pozwala zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom.

Wskazówki dla rodzica

źródło: komenda Policji w Katowicach, opiekuj się dzieckiem, childalert.pl

Idąc za radami Policji pamiętajmy o:

 • jaskrawym ubiorze dziecka
 • opasce na rękę z numerem telefonu
 • umówieniu miejsca spotkania w przypadku zgubienia
 • powtarzaniu zasad bezpieczeństwa

Co zrobić gdy dziecko się zgubi?

 • zamiast wołać dziecko po imieniu głośno wykrzykujemy jego opis: zgubiła się dziewczynka, 5 lat, różowa bluzka, ciemne włosy. Więcej osób może dołączyć do poszukiwań, a napastnik odstąpić od porwania
 • jeśli jesteśmy na festynie, koncercie czy w sklepie możemy zgłosić się do obsługi / ochrony i nadać komunikat przez nagłośnienie
 • na plaży możemy szukać pomocy u ratownika

A jeśli dziecko się nie odnajdzie?

Warto zapoznać się ze wskazówkami Fundacji Itaka prowadzi ona program profilaktyki zaginięć opiekuj się dzieckiem.

Opaska na rękę

W tym roku zaopatrzyliśmy dzieciaki w opaski na rękę z numerami telefonu do rodzica. Starsze dzieci znają telefony, ale w sytuacji stresu mogą zapomnieć lub się nie odezwać. Umieściliśmy także informację o spektrum autyzmu. Napis jest dość dyskretny, a w sytuacji kryzysowej może pomóc. Szczególnie, że stres nasila zachowania nietypowe. Przy okazji rozmowa na temat spektrum.

My zamawialiśmy ze strony doprzedszkola.com. Korzystny stosunek ceny do jakości, 2 linie tekstu. Wakacje przetrwały. Czy to rozwiązanie się sprawdziło? trudno powiedzieć – w tym roku nie zgubili się ani razu 🙂 może to efekt tłumaczenia zasad przed każdym wyjściem?

Wskazówki dla dziecka

Poniżej zasady jakie ustaliliśmy z naszymi starszymi dziećmi w wieku szkolnym- zawsze należy dostosować do konkretnej sytuacji rodziny i dziecka jego wieku i sposobu funkcjonowania, poziomu samodzielności – poniższe mogą stanowić początek do rozmowy i wypracowania własnych rozwiązań.

 • nigdy nie odchodź od rodziców bez pytania
 • nie odchodź z dorosłymi nawet gdy zapewniają, że znają mamę lub tatę
 • nie wsiadaj z obcym do samochodu
 • nie przyjmuj prezentów od nieznajomych
 • jeśli ktoś będzie cię zaczepiał krzycz głośno: pomocy nie znam tego pana/pani
 • nie bój się poprosić o pomoc zaufane osoby- po prostu powiedz: zgubiłem się
 • pamiętaj numer telefonu do rodziców – (można go zapisać na kartce, opasce na rękę)
 • adres możesz podać tylko służbom (policja, straż)

Co zrobić jeśli się zgubię? (procedura w przypadku zagubienia)

Elementy warto wdrażać w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym i zawsze wg potrzeby.

 1. Zatrzymać się i rozejrzeć się dookoła
 2. Jeśli mam telefon – Zadzwonić do rodziców
 3. Wrócić i zostać w miejscu gdzie ostatni raz widziało się rodziców
 4. Pójść w ustalone miejsce (jeśli zostało ustalone)
 5. Poprosić o pomoc osobę godną zaufania i powiedzieć: zgubiłem się
  1. w sklepie – ochroniarza lub pracownika sklepu
  2. na plaży – ratownika
  3. policjanta lub strażnika miejskiego, strażaka, ratownika medycznego
  4. kobietę lub rodzinę z dzieckiem
  5. na ulicy można wejść do najbliższego sklepu
 6. w ostateczności zadzwonić na numer 112, przedstawić się i powiedzieć, że się zgubiłeś w trakcie rozmowy opowiesz co widzisz dookoła

Przed wyjściem w zatłoczone miejsce warto odświeżyć zasady. Dla starszych dzieci można je również spisać i włożyć do plecaka.

Żółty słonecznik

Czy znacie symbol żółtego słonecznika? Używany jest na lotniskach i oznacza osobę z ukrytą niepełnosprawnością np. astma, cukrzyca, hemofilia, afazja, padaczka, choroba Alzheimera czy Parkinsona, a także spektrum autyzmu. W programie od 2016 roku bierze udział 220 portów lotniczych w 30 krajach oraz 12 linii lotniczych. Ich spis znajduje się tutaj. W Polsce są to Kraków Balice i Warszawa Modlin. Wystarczy podejść do informacji i odebrać gadżet ze znakiem słonecznika np. smycz, wstążkę, opaskę, identyfikator. Można także kupić wcześniej we własnym zakresie – tylko trzeba uważać na podróbki. Jest to znak dla obsługi portu lotniczego, że osoba może wymagać większej uwagi i wsparcia. Z relacji rodziców wynika, że symbol jest respektowany, ale tylko na lotniskach, które należą do programu.

Poniższa grafika pokazuje jak powinno wyglądać oznaczenie. źródło: instagramowe konto @hdsunflower.us