Recenzja książki “ABC self-publishingu, czyli jak wydać książkę samodzielnie”

Kachnę Kraśniankę założycielkę Krain L… poznałam dzięki Ewie Popielarz przy okazji pracy nad projektem Listy do R. Spadła mi dosłownie z nieba i przejęła skład publikacji, dzięki czemu ukazała się ona w terminie jeszcze kwietniowym. Przy tej okazji dowiedziałam się, że jest ona autorką naprawdę znakomitego e-booka na temat self-publishingu.

Wiele znanych mi osób w spektrum (samorzeczników i rodziców) myśli o napisaniu książki pomyślałam więc, że warto połączyć siły i zaprosiłam Kachnę na rozmowę 🙂 Nasz wspólny live odbył się 12.06.2024 szczegóły rozmowy i nagranie poniżej. Rozmawiałyśmy o procesie wydawniczym, o roli projektanta, o miłości do książek oraz oczywiście o self-publishingu, jego wadach i zaletach. Taki live to doskonała okazja, żeby poznać osobę, z którą być może będziemy pracować lub czytać jej publikację. Zapraszam do obejrzenia 🙂

Recenzja książki

Książka ABC self-publishingu została wydana, oczywiście samodzielnie, przez Kachnę Kraśniankę w 2024 r. w Krośnie.

Zacznijmy od tego o czym książka nie jest, bo przecież nie można znać się na wszystkim. Książka nie jest o tym jak pisać, jak rozwijać swój warsztat (od tego są warsztaty pisarskie). Ani o promocji (o tym piszą specjaliści od marketingu). To jest poradnik o procesie wydawniczym, który zaczyna się już po ukończeniu tekstu. Napisanie to jedno a wydanie drugie.

Wydanie książki jest jak podróż np. wycieczka w góry można iść zupełnie samemu przecierać szlaki i szukać własnych dróg. Zrobić wszystko po swojemu i mieć 100% wpływu i decyzyjności. Można zakupić wycieczkę z biurem podróży, gdzie wszystko jest już zaplanowane i zorganizowane (tak mniej więcej wygląda proces wydawniczy z wydawnictwem), ale jest też 3 droga szukamy przewodnika czyli kogoś kto zna teren, ma doświadczenie i może pomóc. Zachowujemy decyzyjność, ale nie musimy przedzierać się przez wszystko sami. Mamy pomocnika doradcę mentora. Kimś takim dla self-publishera może być właśnie Kachna Kraśnianka i jej książka.

Dlaczego Kachna?

Kachna Kraśnianka pomaga spełniać marzenia o własnej książce. Wspiera self-publisherki na każdym etapie procesu wydawniczego – od tekstu po książkę. Od ponad 10 lat pracuje w książkach, których zaprojektowała już setki. Jest redaktorką, korektorką, składaczką, graficzką. Jak sama mówi o sobie 5 w 1 🙂 Książki to jej bajka. Co więcej sama wydała książkę jako self-publisher. Może poprowadzić przez proces wydawniczy jako doświadczona mentorka.

Przejdź 9 ekscytujących kroków do spełnienia marzenia o własnej książce to autorska metoda Kachny Kraśnianki, która zebrała i uporządkowała swoje wieloletnie doświadczenie i dzieli się nim w prosty i przystępny sposób.

Na czym można oszczędzić, a na czym nie warto? Jak rozmawiać z drukarnią i zrozumieć ich język?

Czy muszę mieć ISBN?

Jak wygląda proces wydawniczy?

Z kim będę współpracować?

Jaka jest różnica między redakcją a korektą?

Na czym polega współpraca autora, korektora i składacza?

Te i inne zawiłości procesu wydawniczego rozwikłamy dzięki poradnikowi. Autorka tłumaczy dokładnie, kto się czym zajmuje, jak oszacować czas potrzebny na poszczególne etapy, jak sporządzić kosztorys praktyczne życiowe porady, bezcenne rady dla tych, którzy ze światem książki stykają się po raz pierwszy.

Czy można do wszystkiego dojść samodzielnie metodą prób i błędów? Oczywiście, że można! Ale czy warto? Bo można też zainwestować w e-booka i oszczędzić sobie błędów, frustracji oraz zmarnowanych pieniędzy i czasu! W procesie wydawniczym jak w pieczeniu ciasta i matematyce szczególnie ważna jest kolejność wykonywania działań.

Dla kogo jest ta książka?

Dla tych, którzy piszą i myślą o samodzielnym wydaniu książki, i zastanawiają się, czy lepiej zrobić to samemu czy zgłosić się do wydawnictwa?

W dzisiejszych czasach każdy ma możliwości techniczne, aby stworzyć e-booka lub wydrukować książkę. Dostęp do komputera i internetu sprawia, że praktycznie cały proces można poprowadzić zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi o ile tylko jest tam zasięg 🙂 Kachna Kraśnianka stara się w swojej publikacji odczarować i przybliżyć ten proces, tak aby możliwe było wydanie książki z radością i po ludzku.

Wszystkich, którzy zastanawiają się nad napisaniem i wydaniem książki zapraszam do lektury tej publikacji. Proces wydawniczy bez tajemnic i praktyczne porady od osoby, która siedzi w książkach od ponad 10 lat. Pracuje jako graficzka, korektorka, wspiera autorów na każdym etapie procesu. W swojej książce dzieli się bogatym i bezcennym doświadczeniem.

Bonusy i niespodzianki

Specjalny kod zniżkowy ważny do końca czerwca uprawniający do 20% zniżki na zakup nie tylko e-booka ABC self-publishingu, ale całego pakietu zostanie wysłany w czerwcowym newsletterze jeśli ktoś nie otrzyma/przegapi/zgubi, a chciałby skorzystać niech pisze do mnie maila! (autyzmpoludzku@gmail.com)

Specjalny Pakiet od Kachny to:

  • E-book ABC self-publishingu, czyli jak wydać książkę samodzielnie. Przejdź 9 ekscytujących kroków do spełnienia marzenia o własnej książce (PDF)
  • Kosztorys wydania książki w self-publishingu (Excel)
  • Workbook: 9 kroków do wydania książki w self-publishingu (PDF)
  • Checklista strony redakcyjnej (PDF)

Koniecznie odwiedź stronę internetową Krainy L…! Dostępny jest fragment książki, spis treści i szczegóły pakietu.

Chcesz lepiej poznać Kachnę Kraśniankę? Wskakuj na nagranie live’a! Zajrzyj także na IG @kachna.krasnianka

Kachna pozdrawia kolorowo i zaprasza w książkową podróż 🙂