Miło mi ogłosić, że Autyzm po ludzku został partnerem Fundacji Niezwykli Ludzie!
Na początek kilka słów o nowym partnerze. Fundacja Niezwykli Ludzie została założona przez rodziców chłopca w spektrum autyzmu, którzy wobec braku wystarczającej pomocy państwa i systemu postanowili wziąć sprawę we własne ręce.
Niestety w Polsce rodzic osoby z niepełnosprawnością może liczyć głównie na to, co zrobi sam. Nie ma domów dla osób niesamodzielnych – rodzice budują je sami, zakładają dla swoich dzieci szkoły i miejsca pracy, sami organizują im zajęcia terapeutyczne i kluby zainteresowań… zakładają fundacje i stowarzyszenia… Dopóki mogą łatają dziury w systemie wsparcia własną ciężką pracą… Przykładów jest wiele – pisałam o nich we wpisie o miejscach pracy i mieszkalnictwie wspomaganym.
Czym się wyróżniają?
Wiele jest fundacji założonych przez rodziców dla swoich dzieci. Fundacja Niezwykli Ludzie jest wyjątkowa, ponieważ jej podopiecznymi są osoby niewerbalne w spektrum autyzmu. Jednym z nich jest Adam Siłkowski. Nastolatek w spektrum autyzmu, autor książki “Oczami Autysty”, którą napisał w wieku 16 lat (strona Adama tutaj). Nic więc dziwnego, że komunikacja alternatywna jest jednym z wiodących tematów w fundacji.
Po więcej informacji na temat komunikacji alternatywnej AAC zapraszam na stronę fundacji. Zamieszczają na niej nagrania podopiecznych podczas pisania ze wspomaganiem, a także wypowiedzi użytkowników AAC.
Aktualne projekty Fundacji
Głównym celem działania fundacji jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych, szczególnie niesamodzielnych osób w spektrum autyzmu. Podejmowane są liczne działania m.in:
- Dom Niezwykłych Ludzi – budowa domu: miejsca pobytu dla osób niesamodzielnych oraz miejsca spotkań i integracji
- Odkrywamy siebie – kluby zainteresowań dla OzN
- Czuję Myślę Jestem – edukacja na temat OzN i zmiana ich postrzegania poprzez oddaniem głosu im samym: nagłośnienie problemów, opowiedzenie historii, pokazanie codzienności
Fundację można wspierać przez:
- darowizny
- Fani Mani
- aukcje Allegro!
- wolontariat
- własny sposób
- więcej pomysłów można znaleźć tutaj
Darczyńcy fundacji otrzymają wyjątkowy prezent: e-book „Oczami autysty” autorstwa Adama Siłkowskiego, dostępny tylko za pośrednictwem fundacji.
Uwaga poszukiwani wolontariusze!
Osoby pełnoletnie mogą się zgłosić do Fundacji jako prowadzący zajęcia lub asystenci OzN w klubach zainteresowań. To wspaniała okazja, aby wykorzystać swój talent i pomóc innym, jednocześnie ciekawie spędzając czas. Pomagając innym wzmacniamy i rozwijamy siebie: nie tylko pasję, ale także umiejętności społeczne, pewność siebie, empatię. Budujemy i wzmacniamy także własny dobrostan. Zajęcia odbywają się na terenie Warszawy.
Proponowana tematyka zajęć:
- Klub zwolenników klimatów latynoamerykańskich – czyli wspólna ZUMBA;
- Klub dyskusyjny dla miłośników literatury;
- Stworzenie chóru;
- Nauka różnych form tańca;
- Klub sportowy;
- Klub artystyczno-rękodzielniczy;
- Klub teatralno-wokalny.
Podziel się informacją.